Solidarni z Białorusią 2018

|

24 października w Warszawie po raz 11. odbędzie się koncert „Solidarni z Białorusią”. W tym roku na imprezie wystąpią zespoły z krajów – jak piszą organizatorzy – „których społeczeństwa wyrosły we wspólnocie podobnych przeżyć”: Białorusi, Ukrainy i Polski reprezentujące różne nurty i brzmienia muzyczne. Miejscem wydarzenia będzie warszawski klub Pogłos, a organizatorem – Inicjatywa Wolna Białoruś. 

Koncert „Solidarni z Białorusią” wpisał się już jakiś czas temu w muzyczny krajobraz stolicy. Jego pierwsza edycja odbyła się 12 marca 2006 roku, dokładnie na tydzień przed wyborami prezydenckimi na Białorusi. Koncert miał być wyrazem wsparcia dla białoruskiej opozycji i społeczeństwa obywatelskiego. Na scenie na Rynku Nowego Miasta wystąpili wspólnie muzycy z obu krajów, w tym tak znani wykonawcy jak Adam Nowak, Kasia Nosowska czy Muniek Staszczyk oraz Źmicier Wajciuszkiewicz, Ihar Waraszkiewicz czy zespoły N.R.M. i Neuro Dubel z Białorusi.

Zaplanowany na 11 kwietnia 2010 roku koncert 5. edycji nie doszedł do skutku z uwagi na katastrofę prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. Rok później natomiast udało się rozszerzyć wydarzenia na inne miasta Polski. Tegoroczna edycja ma nieco mniejszy rozmach, ale jak zapewniają organizatorzy będzie nie mniej interesująca, niż w ubiegłych latach. Przed warszawską publicznością wystąpią: Mustelide i Dlina Volny z Mińska, Kolir z Odessy oraz polscy wykonawcy Rosa Vertov i duet Damięcka/Łukasiewicz.

Jakie idee przyświecają organizatorom? „Połączenie w trakcie jednego wydarzenia muzyki powstałej w państwach mniej lub bardziej doświadczających konsekwencji autorytarnych rządów prowokuje do przemyślenia ulotności wolności, zarówno w życiu jednostek, jak i całych społeczeństw” – pisze Inicjatywa Wolna Białoruś w informacji prasowej – „Postawienie pytania «na co komu wolność?» w obliczu wspólnie przeżywanej muzyki ma skłaniać do zweryfikowania własnego podejścia do wolności – do wszystkiego, co ją gwarantuje. Ale ma też uczulić na to, jak szybko można tę wolność stracić i jak łatwo jest nie zauważać jej nieobecności”.

Na stronie wydarzenia na Facebooku można zapoznać się z krótkimi prezentacjami zapowiedzianych wykonawczyń i wykonawców:

  • Mustelide – one girl band z Mińska, eksperymentalny pop elektroniczny, ciągła podróż, fajne brzemienia, całkowity DIY.
  • Dlina Volny – zespół inspirujący się sowieckością i atmosferą miasta Mińska. Analogowe syntezatory, prosty bas, głęboki wokal. Muzyka na krawędzi marzycielskiej zimnej fali i zimnego synth-popu.
  • Kolir – indie folk, piano rock z Odessy, debiutujący w 2016 roku. Nastrojowa, liryczna muzyka, śpiewana w języku ukraińskim i białoruskim.
  • Rosa Vertov – warszawska muzyka smutnych poranków i wydarzeń, które nigdy nie miały miejsca, dream-pop i post-rock. Oniryczne brzmienia w klimacie Lyncha.
  • Damięcka/Łukasiewicz – emocjonalny głos i chropowata gitara to idealna forma dla ich przejmujących piosenek. Nowy projekt muzyczny z Warszawy łączy doświadczenia ludzi zajmujących się na co dzień różnymi dziedzinami sztuki: muzyką, wideoartem, aktorstwem.

Koncert „Solidarni z Białorusią” w klubie Pogłos (ul. Burakowska 12) rozpocznie się o godz. 18. Wstęp wolny.

Absolwent Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant na Wydziale Historyczno-Socjologicznym Uniwersytetu w Białymstoku, współpracownik Zakładu Bałtystyki Uniwersytetu Warszawskiego, interesuje się krajami bałtyckimi, stosunkami polsko-litewskimi i polsko-białoruskimi, był współautorem "Programu Bałtyckiego" w Radiu Wnet, publikował m.in. w "Nowej Europie Wschodniej", "New Eastern Europe", "Tygodniku Powszechnym", portalu "Więź" i "Magazynie Pismo".


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!