Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Kapliczki i krzyże w krajobrazie kulturowym Pomorza Zachodniego

14 maja 2019 godz. 17:00-19:00 CEST

W imieniu organizatorów oraz prelegentów, Marii i Waldemara Witków zapraszamy na prelekcję audiowizualna, której tematem będą przydrożne kapliczki i krzyże na Pomorzu Zachodnim jako element dziedzictwa w krajobrazie kulturowym.

“Kapliczki i krzyże w krajobrazie kulturowym Pomorza Zachodniego” – 14.05.2019 od godz. 17:00, Sala im. Stanisława Badonia w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie (wejście od ul. Dworcowej).
Wydarzenie nieodpłatne.

Maria Witek jest etnografką, menedżerką kultury, starszą kustoszką w Biurze Dokumentacji Zabytków w Szczecinie.
Absolwentka UAM w Poznaniu.
Do 1991 adiuntka w Muzeum Narodowym w Szczecinie, Oddział Historii Miasta obecnie w Biurze Dokumentacji Zabytków.
Prezeska Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, Oddział w Szczecinie.
Zajmuje się m.in. tradycyjną zabudową ryglową: wiejską i małomiasteczkową woj. zachodniopomorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki ochrony krajobrazu kulturowego; współpracą z jednostkami samorządu terytorialnego, instytucjami i
osobami fizycznymi w zakresie propagowania i ochrony dóbr kultury.
Współautorka projektu „Żywy skansen Słowino” i warsztatów konserwatorsko-budowlanych. Od lat zaangażowana w organizację Europejskich i Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa na terenie woj. zachodniopomorskiego.
Współautorka m.in. publikacji książkowych (wyd. BDZ): „Tajemnice codzienności” (2011); „Między słupem i ryglem” (2012); poradnika „Kościoły ryglowe Diecezji Koszalińsko-kołobrzeskie”.
Kierowniczka m.in. projektów dofinansowanych z środków MKiDN i Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego: „Kapliczki i krzyże przydrożne jako znaki tożsamości kulturowej ….
(2015); „Krupy-laboratorium dziedzictwa. Tradycja i przemiana technik budowlanych na Pomorzu Zachodnim” (2018).
Od 2019 r. współautorka projektu wirtualizacji i skaningu laserowego dziedzictwa kulturowego Pomorza Zachodniego.

Waldemar Witek – etnograf, główny specjalista w Narodowym Instytucie Dziedzictwa, p.o. kierownika Oddziału Terenowego w Szczecinie. Jest absolwentem UAM w Poznaniu.
Praca zawodowa związana z ochroną zabytków: Pracownie Konserwacji Zabytków; Biuro Studiów i Dokumentacji Konserwatorskiej; Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie; obecnie Narodowy Instytut Dziedzictwa. Członek Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków i rzeczoznawca w zakresie krajobrazu
kulturowego oraz architektury ryglowej.
Autor i współautor dokumentacji konserwatorskich dotyczących zabytkowej architektury (sakralnej, ludowej, rezydencjonalno-folwarcznej, przemysłowej i wojskowej), studiów krajobrazu kulturowego do planów zagospodarowania przestrzennego, programów opieki nad zabytkami, gminnych ewidencji zabytków oraz projektu „Żywy skansen Słowino” i warsztatów konserwatorsko-budowlanych „Dawne konstrukcje – nowe marzenia”.
Autor i współautor licznych artykułów i publikacji naukowych oraz popularnonaukowych z zakresu: budownictwa ryglowego, folwarcznego, technicznego (w tym młynarstwa) oraz
kultury ludowej i krajobrazu kulturowego Pomorza Zachodniego.

Szczegóły

Data:
14 maja 2019
Czas:
17:00-19:00 CEST
Wydarzenie kategoria:
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/865502280468660/

Organizator

Ścieżkami Pomorza

Miejsce

Książnica Pomorska
Podgórna 15/16
Szczecin, Zachodniopomorskie 70-205 Polska
+ Google Map