Nadbałtyckie akcenty na Big Book Festival 2019

|

W dniach 21–23 czerwca 2019 w Warszawie odbędzie się już siódma edycja festiwalu literackiego Big Book Festival. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „Kultura nie boli”, prowadząca centrum literackie Big Book Cafe przy ulicy Dąbrowskiego 81 w Warszawie. Jak co roku festiwal będzie obfitował w interesujące propozycje: spotkania z pisarkami i pisarzami, spektakle, instalacje artystyczne oraz targ społeczny. Nie zabraknie akcentów z krajów nadbałtyckich – na festiwalu gościć będą szwedzkie pisarki Anne Swärd i Therese Bohman, niemiecki dziennikarz Hans Joachim Lang, niemiecka autorka i edukatorka Katharina von der Gathen, a także pisarka z Norwegii, Helga Flatland.

Katharina von der Gathen jest edukatorką seksualną i autorką książek o seksie skierowanych do dzieci i młodzieży. Prowadzi szkolenia dla nauczycieli i wychowawców. W Polsce, nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry, w 2018 roku ukazała się jej ilustrowana książka „Odpowiedz mi! Dzieci pytają o intymne sprawy” (tłumaczenie: Anna Magdziarz), prezentująca pytania o seks najczęściej zadawane przez dzieci w czasie warsztatów oraz propozycje odpowiedzi na nie. W czasie Big Book Festivalu odbędzie się spotkanie z autorką na temat edukacji seksualnej dzieci, w piątek, 21 czerwca, o godz. 18:00 w Centrum Łowicka.

Anne Swärd jest autorką powieści takich jak „Lato polarne” (tłumaczenie: Bogumiła Ratajczak, Wydawnictwo Czarne, 2007), „Do utraty tchu” (tłumaczenie: Grażyna Patkowska, Świat Książki, 2011) czy wydana w tym roku „Vera” (tłumaczenie: Elżbieta Frątczak-Nowotny, Wydawnictwo Literackie). Jest laureatką nagród literackich, m.in. szwedzkiej Nagrody Augusta za najlepszą powieść, a także, od niedawna, nową członkinią Akademii Szwedzkiej przyznającej Literacką Nagrodę Nobla. W czasie Big Book Festivalu autorka weźmie udział w spotkaniu na temat rodzinnych tajemnic, poczucia winy i więzi między matkami i córkami. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 22 czerwca, o godz. 14:00 w Centrum Łowicka. 

Hans Joachim Lang to niemiecki dziennikarz i historyk, wykładowca antropologii kulturowej na Uniwersytecie w Tybindze, autor wielu publikacji na temat Holokaustu. W tym roku w Polsce ukazała się jego książka pod tytułem „Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz” (tłumaczenie: Eliza Borg, Wydawnictwo Marginesy). Autor będzie gościem spotkania na temat przymusowej pracy seksualnej i eksperymentów medycznych w czasie II wojny światowej. W rozmowie weźmie udział także Joanna Ostrowska, autorka książki „Przemilczane”. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 22 czerwca, o godz. 16:00 w Centrum Łowicka. 

Therese Bohman to szwedzka pisarka i dziennikarka, autorka m.in. powieści nominowanej do Nagrody Augusta pod tytułem „O zmierzchu”, wydanej w tym roku w Polsce przez Wydawnictwo Pauza (tłumaczenie: Justyna Czechowska). Psychologiczna powieść porusza problem miejsca w społeczeństwie kobiet w średnim wieku i właśnie na ten temat odbędzie się spotkanie z pisarką w sobotę, 22 czerwca, o godz. 18:00 w Centrum Łowicka. 

Helga Flatland jest norweską pisarką, autorką entuzjastycznie przyjętej powieści „Współczesna rodzina”, która w tym roku ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Poznańskiego (tłumaczenie: Karolina Drozdowska). Pisarka nazywana jest silnym głosem nowego pokolenia norweskich pisarzy. W ramach Big Book Festivalu odbędzie się spotkanie z autorką na temat problemu zmiany w życiu i wolności, w niedzielę, 23 czerwca, o godz. 16:00 w Centrum Łowicka. 

Większość spotkań odbędzie się w Centrum Łowicka: ul. Łowicka 21 w Warszawie. Na wszystkie wydarzenia (z wyjątkiem spektakli otwarcia i zamknięcia) wstęp bezpłatny. Pełny program i wszelkie informacje na stronie: www.bigbookfestival.pl.

Bałtystka, tłumaczka literatury łotewskiej i litewskiej. Absolwentka Bałtystyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Podyplomowych Studiów Reklamy w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Interesuje się kulturą i marketingiem, a szczególnie tym, co łączy oba te obszary. Prowadzi blog o literackiej stronie reklamy: www.smarzewska.com.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!