Gabrielius Landsbergis nowym liderem litewskich konserwatystów

|

W sobotę zakończyły się wybory nowego przewodniczącego partii Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (TS-LKD). Według wstępnych wyników zwyciężył w nich eurodeputowany Gabrielius Landsbergis.

Wybory lidera TS-LKD odbywały się w dwóch turach: pierwsza, która miała miejsce w dniach 17-19 kwietnia, nie przyniosła rezultatu. W drugiej turze zmierzyli się eurodeputowany Gabrielius Landsbergis oraz posłanka na Sejm Irena Degutienė. Według wstępnych wyników ogłoszonych po zakończeniu sobotniego głosowania Landsbergis zdobył 5192 głosów, a jego konkurentka – 4094 głosów.

Kadencja przewodniczącego partii wynosi dwa lata. Landsbergis ma oficjalnie objąć stanowisko na zjeździe partii zaplanowanym na 9 maja. Funkcję wiceprzewodniczącej Landsbergis zaproponował Degutienė, która propozycję przyjęła. Dotychczasowy lider TS-LKD Andrius Kubilius zrezygnował z ubiegania się o reelekcję po wyborach samorządowych, które odbyły się w marcu br.

Gabrielius Landsbergis urodził się w 1982 roku. Jest synem poety i reżysera Vytautasa V. Landsbergisa oraz wnukiem Vytautasa Landsbergisa, muzykologa i polityka, lidera niepodległościowego ruchu Sąjūdis, przewodniczącego Sejmu Litwy w latach 1990-1992 (pełniącego wówczas obowiązki głowy państwa) i 1996-2000. Gabrielius Landsbergis ukończył studia historyczne oraz w dziedzinie stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Wileńskim, pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Ambasadzie Litwy w Brukseli oraz Kancelarii Prezydenta i Kancelarii Rządu, gdzie zajmował się sprawami międzynarodowymi. W 2014 roku został wybrany do Parlamentu Europejskiego z listy Związku Ojczyzny. Gabrielius Landsbergis jest żonaty, ma czworo dzieci.

Absolwent Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant na Wydziale Historyczno-Socjologicznym Uniwersytetu w Białymstoku, współpracownik Zakładu Bałtystyki Uniwersytetu Warszawskiego, interesuje się krajami bałtyckimi, stosunkami polsko-litewskimi i polsko-białoruskimi, był współautorem "Programu Bałtyckiego" w Radiu Wnet, publikował m.in. w "Nowej Europie Wschodniej", "New Eastern Europe", "Tygodniku Powszechnym", portalu "Więź" i "Magazynie Pismo".


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!