KeelEST, czyli Światowy Tydzień Języka Estońskiego

|

Ten tydzień jest wyjątkowy! Przez siedem dni, od 23 do 29 września 2019 roku trwa pierwszy Światowy Tydzień Języka Estońskiego. Akcja KeelEST została zorganizowana przez Instytut Estoński i ma na celu popularyzację nauki języka estońskiego oraz zdobycie trzech milionów miłośników tego niełatwego, ale pięknego języka.

Dla polskiego ucha język estoński jest nieco dziwny, a dla polskiego oka – mimo powszechnie znanego alfabetu łacińskiego – wręcz podejrzany. Dzieje się tak dlatego, że dla Indoeuropejczyka estoński jest z innej bajki. Planując naukę estońskiego Polak musi zaczynać nie od podstaw, a prawie od zera. Chociaż tak naprawdę po prostu nie zdaje sobie sprawy, że kilka słów po estońsku już dawno zna, a nawet potrafi poprawnie wymówić i bezbłędnie napisać. Do tego zasobu wyrazów zaliczają się na przykład „kangur” (co w języku estońskim znaczy „tkacz”), „kuna” (podczas) lub „matka” (rdzeń słów związanych z wędrówkami). Co więcej, każdy Polak umie ładnie po estońsku się przywitać. Chyba każdy z dzieciństwa pamięta powiedzonko „tere-fere kuku”, a to „tere” to nic innego jak grzeczne estońskie „cześć”. Podsumowując, ugrofińską bajkę da się oswoić.

Dla osób chcących rozpocząć naukę języka estońskiego nadeszła najlepsza okazja. W poniedziałek rozpoczęła się akcja KeelEST, czyli Światowy Tydzień Języka Estońskiego. Na stronie internetowej keelest.estinst.ee udostępniono materiały do nauki języka. Dzięki przygotowanym kartom pracy oraz obrazkowo-dźwiękowym plikom naukę można rozpocząć nie wychodząc z domu albo biura. Przy tym pierwszą nauczycielką będzie prezydent Kersti Kaljulaid, razem z którą nauczycie się kolorów estońskiej flagi.

Dla ułatwienia strona akcji przygotowana została w języku angielskim, rosyjskim, niemieckim i hiszpańskim. Dotychczas do KeelEST zapisało się 10 uczestników z Polski. Zachęcamy do zapisywania się i rozpoczęcia przygody z językiem estońskim – Światowy Tydzień Języka Estońskiego to nie tylko nauka, ale też zabawa z wartościowymi prezentami. Uczmy się estońskiego razem!

Także w Polsce odbędzie się lekcja języka estońskiego w ramach KeelEST. W Warszawie w środę (25.09) o godz. 13:00 w kawiarni La Lucy przy ul. Pereca 11. Lekcję poprowadzi lektor języka estońskiego René Virks. Informacje dotyczące lekcji dostępne są na stronie wydarzenia na Facebooku. Gorąco zachęcamy do udziału!

Urodziła się w Kiviõli we wschodniej Estonii, gdzie przed wojną przy rosyjskiej szkole były klasy z polskim językiem nauczania. Studiowała slawistykę na Uniwersytecie w Tartu w Estonii, wykłada język polski w Tallinnie. W Polsce kształciła się na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje na Uniwersytecie Tallińskim, jest lektorką i nauczycielką języka polskiego oraz pasjonatką polskości. Napisała wiele artykułów i prac o polskich śladach w Estonii i polsko-estońskich relacjach kulturalnych.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!