KeelEST, czyli Światowy Tydzień Języka Estońskiego

|

Ten tydzień jest wyjątkowy! Przez siedem dni, od 23 do 29 września 2019 roku trwa pierwszy Światowy Tydzień Języka Estońskiego. Akcja KeelEST została zorganizowana przez Instytut Estoński i ma na celu popularyzację nauki języka estońskiego oraz zdobycie trzech milionów miłośników tego niełatwego, ale pięknego języka.

Dla polskiego ucha język estoński jest nieco dziwny, a dla polskiego oka – mimo powszechnie znanego alfabetu łacińskiego – wręcz podejrzany. Dzieje się tak dlatego, że dla Indoeuropejczyka estoński jest z innej bajki. Planując naukę estońskiego Polak musi zaczynać nie od podstaw, a prawie od zera. Chociaż tak naprawdę po prostu nie zdaje sobie sprawy, że kilka słów po estońsku już dawno zna, a nawet potrafi poprawnie wymówić i bezbłędnie napisać. Do tego zasobu wyrazów zaliczają się na przykład „kangur” (co w języku estońskim znaczy „tkacz”), „kuna” (podczas) lub „matka” (rdzeń słów związanych z wędrówkami). Co więcej, każdy Polak umie ładnie po estońsku się przywitać. Chyba każdy z dzieciństwa pamięta powiedzonko „tere-fere kuku”, a to „tere” to nic innego jak grzeczne estońskie „cześć”. Podsumowując, ugrofińską bajkę da się oswoić.

Dla osób chcących rozpocząć naukę języka estońskiego nadeszła najlepsza okazja. W poniedziałek rozpoczęła się akcja KeelEST, czyli Światowy Tydzień Języka Estońskiego. Na stronie internetowej keelest.estinst.ee udostępniono materiały do nauki języka. Dzięki przygotowanym kartom pracy oraz obrazkowo-dźwiękowym plikom naukę można rozpocząć nie wychodząc z domu albo biura. Przy tym pierwszą nauczycielką będzie prezydent Kersti Kaljulaid, razem z którą nauczycie się kolorów estońskiej flagi.

Dla ułatwienia strona akcji przygotowana została w języku angielskim, rosyjskim, niemieckim i hiszpańskim. Dotychczas do KeelEST zapisało się 10 uczestników z Polski. Zachęcamy do zapisywania się i rozpoczęcia przygody z językiem estońskim – Światowy Tydzień Języka Estońskiego to nie tylko nauka, ale też zabawa z wartościowymi prezentami. Uczmy się estońskiego razem!

Także w Polsce odbędzie się lekcja języka estońskiego w ramach KeelEST. W Warszawie w środę (25.09) o godz. 13:00 w kawiarni La Lucy przy ul. Pereca 11. Lekcję poprowadzi lektor języka estońskiego René Virks. Informacje dotyczące lekcji dostępne są na stronie wydarzenia na Facebooku. Gorąco zachęcamy do udziału!

Avatar photo

Urodziła się w Kiviõli we wschodniej Estonii, gdzie przed wojną przy rosyjskiej szkole były klasy z polskim językiem nauczania. Studiowała slawistykę na Uniwersytecie w Tartu w Estonii, wykłada język polski w Tallinnie. W Polsce kształciła się na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje na Uniwersytecie Tallińskim, jest lektorką i nauczycielką języka polskiego oraz pasjonatką polskości. Napisała wiele artykułów i prac o polskich śladach w Estonii i polsko-estońskich relacjach kulturalnych.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!