W Narwie odbyła się V Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Uralo-indogermanica”

|

W dniach 14-15.10.2022 roku w Narwie w Estonii odbyła się V Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Uralo-indogermanica”. Organizatorem tradycyjnie był Koledż w Narwie będący oddziałem Uniwersytetu w Tartu. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania były szeroko rozumiane ugrofińsko-ukraińskie kontakty kulturowe, zaś celem było studium porównawcze.

Tematyka ukraińska, w związku z uwarunkowaniami historyczno-kulturalnymi zagadnienia, obecna jest na konferencji od jej początków, czyli od 2013 roku. Szczególną uwagę zwrócono na działalność pochodzącego z Zakarpacia Sándora Mokányia. Sándor Mokányi (1932-2010) był zasłużonym węgierskim slawistą, znawcą stosunków węgiersko-słowiańskich, badaczem etymologii ludowej, absolwentem Uniwersytetu w Tartu.

Szilárd Tibor Tóth – główny organizator konferencji. Zdj. Natalia Sindetskaja.

Językami roboczymi konferencji były estoński, angielski, węgierski, rosyjski i niemiecki. Niestety, w tym roku nie byli obecni przedstawiciele małych narodów ugro-fińskich z Rosji. Nie zabrakło natomiast polskiego wątku. Za sprawą działalności Stefana Batorego – króla Polski i wielkiego księcia Litwy – z badanym na konferencji przedmiotem łączy nas historia Królestwa Węgier, Rzeczypospolitej Obojga Narodów i ziem estońskich.

Konferencja miała także swój wymiar rozrywkowy: uczestników wydarzenia świetnie zintegrowała znana ugro-fińska zabawa – rzucanie na odległość gumowcami. Sport ten narodził się w Finlandii w 1976 roku, a już w 1992 roku zostały zorganizowane zawody międzynarodowe. Zawody odbywaja się raz w roku, udział w nich brać mogą zarówno mężczyźni, jak też kobiety. Mężczyźni rzucają butem o rozmiarze 43, a kobiety – 38. Gumowy but musi mieć odpowiednią dla każdej płci wagę i koniecznie pochodzić z miasta Nokia.

Urodziła się w Kiviõli we wschodniej Estonii, gdzie przed wojną przy rosyjskiej szkole były klasy z polskim językiem nauczania. Studiowała slawistykę na Uniwersytecie w Tartu w Estonii, wykłada język polski w Tallinnie. W Polsce kształciła się na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje na Uniwersytecie Tallińskim, jest lektorką i nauczycielką języka polskiego oraz pasjonatką polskości. Napisała wiele artykułów i prac o polskich śladach w Estonii i polsko-estońskich relacjach kulturalnych.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!