W domu z kulturą. Wydarzenia online związane z krajami nadbałtyckimi na czas epidemii

|

W związku z epidemią COVID-19 odwołano bądź przełożono wiele wydarzeń kulturalnych, zamknięto muzea, kina i teatry. Aby zminimalizować ryzyko, zachęca się wszystkich do pozostania w domach. Na szczęście wiele instytucji, wydawnictw i organizacji zapewnia ciekawe wydarzenia online. Coś dla siebie znajdą również miłośnicy krajów bałtyckich i skandynawskich. #ZostańWDomu

Przeczytaj także:  W domu z kulturą #2. Wirtualne zwiedzanie, muzea, teatry, literatura i nauka języków

Spotkania literackie

Z powodu epidemii odwołano spotkania autorskie. Część z nich przeniosła się jednak w świat wirtualny. Stowarzyszenie Unia Literacka zaprasza do spotkań z pisarkami i pisarzami online na żywo codziennie o godzinie 18:00 w wydarzeniu „UL z książkami”. Można także obejrzeć video z minionych spotkań. W najbliższym czasie w spotkaniach będą gościć autorki i autorzy tacy jak Ziemowit Szczerek (poniedziałek, 23 marca), dziennikarz i reportażysta, autor m.in. książki „Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową”, oraz Justyna Czechowska (sobota, 28.03), tłumaczka literatury szwedzkiej i norweskiej. Spotkaniom towarzyszy szczytny cel: zbiórka na fundusz zapomogowy dla pisarek i pisarzy w trudnej sytuacji.

Przeczytaj także:  Daleko od Bordurii – recenzja książki Ziemowita Szczerka „Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową”

Spotkania online z literatami organizuje również Agencja autorska „Opowieści”. Spotkania online na żywo pod tytułem „Opowieści w czasach zarazy” odbywają się od poniedziałku do piątku o godzinie 19:00 na fanpage’u Agencji. Udostępnione są także minione spotkania, m.in. z Iloną Wiśniewską, reportażystką, autorką książek takich jak „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen” oraz „Hen. Na północy Norwegii”.

Przeczytaj także:  Hen. Na północy Norwegii – recenzja książki Ilony Wiśniewskiej

Wydawnictwo W.A.B. zaprasza z kolei na wirtualne spotkanie autorskie z Katarzyną Tubylewicz w środę 25 marca o godzinie 19:00 na facebookowym profilu smakksiazki.pl. Pisarka i tłumaczka z języka szwedzkiego – autorka książek takich jak „Moraliści: jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie” czy „Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą” oraz licznych przekładów m.in. twórczości Majgull Axelsson – opowie o swojej najnowszej książce pod tytułem „Bardzo zimna wiosna”, kryminale w klimacie Henninga Mankella.

Przeczytaj także:  Szwecja bez uproszczeń – wywiad z Katarzyną Tubylewicz, autorką książki „Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie”

Naucz się szwedzkiego!

A może wykorzystać dodatkowy czas wolny na naukę języka obcego? Na stronie Swedish Institute znajdziecie bezpłatny kurs języka szwedzkiego dla początkujących.

Lekcje języka szwedzkiego online prezentują również Ambasada Szwecji w Polsce i szkoła językowa Humla. Filmiki z lekcjami można znaleźć na facebookowym profilu „I cóż że ze Szwecji. Ambasada Szwecji w Polsce”.

Muzea i teatry

Muzea zapraszają do wirtualnego zwiedzania wystaw, udziału w warsztatach i prelekcjach online. To niepowtarzalna szansa, by zwiedzić wystawy w odległych zakątkach Europy.

Dla władających językiem litewskim ciekawa może się okazać propozycja Litewskiego Muzeum Narodowego (Lietuvos Nacionalinis Muzejus). Na swojej stronie zaprezentuje ono krótkie prelekcje o swoich najciekawszych eksponatach.

Łotewski teatr Dailes teātris na swoim koncie na YouTube udostępnił nagrania swoich spektakli (język łotewski).

Na stronie Duńskiego Museum Designu (Design Museum Denmark) znajdziemy podcast w języku angielskim na temat duńskiego wzornictwa

Natomiast organizacja promująca turystykę w Estonii Visit Estonia zachęca do podglądania zwierząt i podziwiania estońskiej przyrody w kamerkach live.

Kino domowe

Ciekawą inicjatywą jest festiwal filmów krótkometrażowych online „My Darling Quarantine” . Co tydzień na stronie „Talking shorts” można oglądać krótkometrażowe filmy z całego świata. W tym tygodniu dostępna jest m.in. produkcja niemiecka „Walking Stick” w reżyserii Paula Spengemanna czy islandzki film „The Day The Beans Ran Out” reżyserki Guðný Rós Þórhallsdóttir. Po seansie platforma zaprasza do oddania głosu na wybrany film. Po podliczeniu głosów wyłoniona zostanie nagroda publiczności – jak na prawdziwym festiwalu. Warto na bieżąco śledzić program wydarzenia.

Produkcje krajów nadbałtyckich w serwisach streamingowych

Filmy z krajów bałtyckich i nordyckich – te nowsze i te starsze – znaleźć można na popularnych platformach streamingowych. Oto kilka propozycji:

„Bille” – reż. Inara Kolmane, Łotwa 2018 (platforma HBO GO). Ekranizacja autobiograficznej powieści Vizmy Belševicy. Historia dziewczynki, która dzięki bujnej wyobraźni pnie się powoli po szczeblach społecznej hierarchii przedwojennej Rygi. Film był pokazywany m.in. na zeszłorocznym Festiwalu Camerimage.

„Kalifat” – reż. Wilhelm Behrman, Niklas Rockström, Szwecja 2020 (Netflix). Co by było, gdyby Szwecję zaatakowało ISIS? Losy głównych bohaterek serialu krzyżują się w obliczu zamachu.

„Karppi” – Finlandia, Niemcy 2018 (Netflix). Mroczny serial kryminalny o komisarz śledczej na tropie zabójcy w Finlandii.

„Lato” – reż. Kirill Serebrennikov, Francja, Rosja 2018 (Player.pl). Opowieść o latach osiemdziesiątych za żelazną kurtyną, czyli rock’n’roll w ZSRR.

„Listopad” – reż. Rainer Sarnet, Estonia 2017 (HBO GO). Dziewiętnastowieczna Estonia. Liina jest młodą chłopką do szaleństwa zakochaną w Hansie. Mężczyzna nie odwzajemnia jednak jej uczuć. Obsesyjnie zafascynowany jest on odwiedzającą wieś niemiecką baronową.

„Lokis. Rękopis profesora Wittembacha” – reż. Janusz Majewski, Polska 1970 (ninateka.pl). Klasyka polskiego kina. Horror o niemieckim profesorze, który rusza w podróż badawczą na Litwę i Żmudź. Czekają na niego wiedźmy i potwory…

„Moscow Noir” – reż. Mikael Håfström, Litwa, Szwecja 2018 (Player.pl). Trzymający w napięciu serial kryminalny rozgrywający się w Moskwie lat dziewięćdziesiątych. W jednej z głównych ról – Karolina Gruszka.

„Nobel” – reż. Mette Bølstad, Stephen Uhlander, Norwegia 2016 (Netflix). Serial polityczny w konwencji thrillera o żołnierzu norweskich sił specjalnych.

„Okupowani” – Norwegia, Szwecja, Francja 2015- (VoD TVP). Rząd Norwegii postanawia zakończyć wydobycie i eksport paliw kopalnych. Wewnętrzna decyzja rządu norweskiego prowadzi do kryzysu, a następnie okupacji kraju.

Przeczytaj także:  Serial „Okupowani”, czyli jak Norwegowie spieniężyli konflikt na Ukrainie

„Rita” – reż. Christian Torpe, Dania 2012 (Netflix). Serial komediowy o nietuzinkowej nauczycielce i jej uczniach. Jak wygląda edukacja w Danii?

„Salut 7” – reż. Klim Shipenko, Rosja 2017 (Player.pl). Oparta na faktach historia misji dotarcia do odciętej stacji kosmicznej Salut 7.

„Szron” – reż. Šarunas Bartas, Francja, Litwa, Polska, Ukraina, 2017 (Player.pl). Głośny film litewskiego reżysera o dwójce wolontariuszy ruszających z pomocą humanitarną na Ukrainę pogrążoną w zbrojnym konflikcie wywołanym przez prorosyjskich separatystów. Film miał premierę na Festiwalu w Cannes w 2017 roku.

„W pułapce” – Islandia 2015- (Netflix). Serial kryminalny w reżyserii Baltasara Kormákura. W małym rybackim mieście dochodzi do serii zbrodni. Czy Andri, szef lokalnej policji, rozwikła zagadkę zbrodni?

Wiesz o innych wydarzeniach i produkcjach z regionu bałtyckiego, które będą odbywały się online w najbliższym czasie? Daj nam znać w komentarzach – uzupełnimy powyższą listę!

Bałtystka, tłumaczka literatury łotewskiej i litewskiej. Absolwentka Bałtystyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Podyplomowych Studiów Reklamy w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Interesuje się kulturą i marketingiem, a szczególnie tym, co łączy oba te obszary. Prowadzi blog o literackiej stronie reklamy: www.smarzewska.com.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!