#KeelEST2020, czyli Światowy Tydzień Języka Estońskiego

|

Drugi rok z rzędu koniec września jest bardziej estoński, niż jego początek. Co prawda w tym roku w związku z powszechnie znaną przyczyną nieco skromniej, ale jednak odbywa się Światowy Tydzień Języka Estońskiego. Tegoroczna akcja KeelEST, mająca na celu propagowanie języka estońskiego i jego nauki, została zorganizowana przez Instytut Estoński i odbywa się w dniach 21–27 września. Ta uroczystość ma wielką szansę na stałe wpisać się do kalendarza wydarzeń kulturalnych.

Program Światowego Tygodnia Języka Estońskiego zakłada codzienne spotkania kawiarenkowe na żywo, więc jak ktoś obecnie cudem przebywa w Tallinnie lub Tartu, to w ciągu tygodnia może od godz. 16oo do godz. 1800 dołączyć do konwersacji w lokalach „Komeet”, „Maiasmokk”, „Werner” albo „Gustav”. Na specjalnej stronie Instytutu Estońskiego można pobrać karty pracy, dzięki którym można lepiej przygotować się do spotkań.

W tym roku tematem przewodnik tygodnia jest jedzenie. Każdego dnia miłośnikom języka estońskiego serwowane jest specjalne danie. Pracuje wirtualna szkółka kucharska, która serwuje krótkie filmiki z przepisami dań estońskich wraz z tłumaczeniem na język angielski bądź rosyjski. Opracowane już są trzy przepisy, a mianowicie: kiluvõileib, kama oraz singirullid, w kolejnych dniach dojdą nowe przepisy. Estońskiego gotowania można uczyć się na stronie Instytutu Estońskiego.

Do tej pory do akcji tej przystąpiły cztery osoby z Polski, więc najwyższy czas to grono poszerzyć. Dołączyć do KeelEST można na stronie Instytutu Estońskiego poświęconej akcji KeelEST.

Tere tulemast! Zapraszamy!

Avatar photo

Urodziła się w Kiviõli we wschodniej Estonii, gdzie przed wojną przy rosyjskiej szkole były klasy z polskim językiem nauczania. Studiowała slawistykę na Uniwersytecie w Tartu w Estonii, wykłada język polski w Tallinnie. W Polsce kształciła się na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje na Uniwersytecie Tallińskim, jest lektorką i nauczycielką języka polskiego oraz pasjonatką polskości. Napisała wiele artykułów i prac o polskich śladach w Estonii i polsko-estońskich relacjach kulturalnych.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!