Międzynarodowy Festiwal Filmowy Energa CAMERIMAGE. Wybrane propozycje z krajów bałtyckich

|

W dniach 13–20 listopada 2021 w Toruniu odbywa się 29. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Energa CAMERIMAGE. Projekcje odbywają się m.in. w CKK Jordanki, Cinema City, Kinie Centrum CSW i Teatrze im. Wilama Horzycy oraz online.

Tradycyjnie w czasie festiwalu CAMERIMAGE prezentowana będzie sekcja Przegląd Kina Państw Nadbałtyckich, w której w tym roku znalazły się trzy filmy: estoński Sandra Gets a Job (Sandra saab tööd) (reż. Kaupo Kruusiauk), białoruski The Target (Mishen’) (reż. Alexandra Butor) oraz czesko-litewsko-łotewska koprodukcja The year before the War (Gads pirms kara) łotewskiego reżysera Dāvisa Sīmanisa. Ponadto, filmy z krajów bałtyckich wyświetlane będą w innych sekcjach i konkursach festiwalowych. Przedstawiamy wybrane propozycje:

The year before the War (Gads pirms kara), Czechy, Litwa, Łotwa 2021, Reż. Dāvis Sīmanis

Thriler historyczny z nutą surrealizmu, rozgrywający się w 1913 roku. Główny bohater wzorowany jest na postaci autentycznej: łotewskim anarchiście o pseudonimie Pēteris Krāsotājs (Peter the Painter), który po rewolucji 1905 roku zmuszony był opuścić Rygę. W 1910 roku w Londynie został oskarżony o morderstwo i kradzież, lecz wkrótce potem tajemniczo zniknął. Śledczym nigdy nie udało się ustalić jego pełnej tożsamości, co sprawiło, że wokół jego osoby narosło wiele mitów. Niektórzy sądzili nawet, że za postacią „Piotra Malarza” krył się sam Józef Stalin. Film jest próbą opowiedzenia awanturniczej historii tajemniczego Pēterisa, który w czasie swojej podróży po Europie, wciągnięty w polityczne intrygi, spotka nacjonalistów, komunistów, faszystów a nawet Zygmunta Freuda.

Sandra Gets a Job (Sandra saab tööd), Estonia 2021, Reż. Kaupo Kruusiauk

Tragikomiczna opowieść o próbie odnalezienia się w postsowieckiej rzeczywistości. Sandra jest doktorem fizyki. Gdy traci pracę, musi rzucić się w wir zmagań z coraz bardziej groteskowym systemem rekrutacji. Poszukiwania Sandry obnażają bolączki współczesnego społeczeństwa nie tylko w Estonii. Świat firm badawczych i start-upów w krzywym zwierciadle.

I’ll stand by you (Būsiu su Tavim), Litwa, Szwajcaria, Włochy 2021, Reż. Maximilien Dejoie, Virginija Vareikytė

Dokument litewsko-włoskiego duetu reżyserskiego, autorów filmu When We Talk About KGB (2016). I’ll stand by you traktuje o problemie samobójstw wśród osób starszych na Litwie. Psycholożka i policjantka łączą siły, by pomóc potrzebującym w swojej rodzinnej miejscowości.

Goodbye Soviet Union (Hüvasti, NSVL), Estonia 2020, Reż. Lauri Randla

„Sowiecka Amelia” – jak wyraził się w jednym z wywiadów sam reżyser, Lauri Randla. Przełom lat 80. i 90. oczami małego Johannesa dorastającego w Tallinie. Problemy dzieciństwa i dorastania na tle szarych komunistycznych realiów, które w oczach dziecka nabierają pastelowych barw. Film startuje w Konkursie Debiutów Reżyserskich.

Szczegółowe informacje oraz pełny program na stronie camerimage.pl oraz online.ecfcamerimage.pl. Filmy prezentowane w ramach festiwalu można oglądać online na stronie: online.ecfcamerimage.pl.

Bałtystka, tłumaczka literatury łotewskiej i litewskiej. Absolwentka Bałtystyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Podyplomowych Studiów Reklamy w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Interesuje się kulturą i marketingiem, a szczególnie tym, co łączy oba te obszary. Prowadzi blog o literackiej stronie reklamy: www.smarzewska.com.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!