Bałtyckie wydarzenia w Krakowie: Targi Książki i Festiwal Conrada

|

W ostatnim tygodniu października Kraków obrodzi w wydarzenia kulturalne bliskie miłośnikom nie tylko literatury, ale i krajów nadbałtyckich.

Na 25. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie, które odbędą się w dniach 27–30 października 2022 roku w hali EXPO Kraków, gościć będą, jak zawsze licznie, pisarki i pisarze, tłumaczki i tłumacze oraz oczywiście wydawcy, a wśród nich m.in. szwedzko-polski duet: Elias i Agnieszka Våhlundowie, autor i ilustratorka cyklu książek-komiksów dla dzieci Podręcznik dla superbohaterów (Wydawnictwo Debit), podejmujących temat gnębienia w szkole poprzez opowieść o zastraszonej dziewczynce, która zaczyna odkrywać w sobie nadnaturalne moce. W piątek (28.10) o godz. 11:00 para autorów poprowadzi warsztaty dla dzieci pod tytułem „Odkryj swoje supermoce!”, a później, o godz. 13:00, spotka się z czytelnikami, by podpisać książki. W niedzielę (30.10) o godz. 13:00 z czytelnikami spotka się Tove Alsterdal, szwedzka autorka kryminałów, która pojawi się ze swoją premierową powieścią Nikt cię nie odnajdzie (Wydawnictwo Sonia Draga). Po rozmowie, którą przeprowadzi Adam Szaja, pisarka będzie podpisywać swoje książki. Na uwagę zasługuje z pewnością spotkanie pod tytułem „Hygge w Danii? Wspomnienia emigrantów marcowych” (sobota, 29.10, godz. 17:00) promujące książkę Bogusławy Sochańskiej Z Polski do Danii. Wspomnienia emigrantów marcowych (Wydawnictwo Driada). Poprowadzi je sama autorka, a weźmie w nim udział dwoje bohaterów, którzy wyjechali do Danii w 1969 roku: muzykolożka Eva Maria Jensen oraz przedsiębiorca Ryszard Lipski. Warto wspomnieć, że na Targach Książki w Krakowie odbędzie się także premiera powieści Chochma łotewskiego prozaika Svensa Kuzminsa, kolejnej książki z serii „Bałtyk” gdańskiego wydawnictwa Marpress.

W ostatnim tygodniu października (24–30.10.2022) również w Krakowie odbędzie się Festiwal Conrada, jedno z największych literackich wydarzeń w Europie, organizowane przez Miasto Kraków, KBF oraz Fundację Tygodnika Powszechnego. Festiwal skupia się na prezentacji literatury światowej, także tej niszowej i mało znanej. Odbędzie się w Krakowskim Biurze Festiwalowym (KBF). Jego tegoroczną myślą przewodnią jest hasło: „Wspólnoty”. Pośród licznych spotkań, dyskusji i warsztatów na uwagę wielbicieli krajów bałtyckich zasługuje przede wszystkim spotkanie z estońskim pisarzem Andrusem Kivirähkiem, autorem głośnych powieści takich jak Listopadowe porzeczki oraz Człowiek, który znał mowę węży.  Rozmowę pod tytułem „Diabeł, krat, trupibut i inni” na temat estońskiego folkloru we współczesnej kulturze i wpływów baśni na zbiorową wyobraźnię poprowadzi Anna Michalczuk-Podlecki, tłumaczka literatury estońskiej, w tym obu wspomnianych książek. Spotkanie odbędzie się w sobotę (29 października) o godz. 18:30. Warto pamiętać, że kilka dni wcześniej, we wtorek 26 października o godz. 21:00 będzie miał miejsce pokaz filmu Listopad na podstawie bestselerowej powieści Andrusa Kivirähka, w reżyserii Rainera Sarneta (Estonia/Holandia/Polska, 2017). Seans biletowany. W trakcie festiwalu posłuchać będzie można także Vereny Kessler, autorki książki Duchy z miasteczka Demmin, opowiadającej o mieszkańcach małej niemieckiej miejscowości, którzy w 1945 roku popełnili zbiorowe samobójstwo przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Gościnią będzie także tłumaczka powieści, Małgorzata Gralińska. Spotkanie pod tytułem „Czego boi się wspólnota?” w poniedziałek 25 października o godz. 17:00.

Przeczytaj także:  Miłość, żądza i ludzka chciwość. Recenzja książki Andrusa Kivirähka „Listopadowe porzeczki”
Przeczytaj także:  Przekleństwo i błogosławieństwo. Recenzja książki Andrusa Kivirähka „Człowiek, który znał mowę węży”
Przeczytaj także:  Historia o duszy. O filmie „Listopad”

W trakcie Festiwalu Conrada zostanie również przyznana Nagroda Conrada za debiut  książkowy. Jej celem jest wsparcie pisarek i pisarzy po wydaniu pierwszej książki oraz zainteresowanie publiczności oraz wydawnictw twórczością debiutantek i debiutantów. W tym roku konkurs odbywa się po raz ósmy. Wśród pięciu nominowanych publikacji znalazł się także reportaż poświęcony Kaliningradowi pod tytułem Miasto bajka pióra Pauliny Siegień (Wydawnictwo Czarne). Na wynik wpływają głosy zarówno kapituły, jak i publiczności – do 29 października można oddać swój głos poprzez specjalny formularz na stronie Festiwalu Conrada. Ogłoszenie werdyktu i wręczenie nagrody nastąpi w czasie uroczystej gali 30 października.

Przeczytaj także:  Kaliningradzkie bajki. Recenzja reportażu Pauliny Siegień „Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu”

Szczegółowy program oraz informacje o biletach na stronach Organizatorów:

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
27–30 października 2022
Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków, ul. Galicyjska 9
targiksiazki.exposupport.pl

Festiwal Conrada
24–30 października 2022
KBF (Krakowskie Biuro Festiwalowe), ul. Wygrana 2, Kraków
conradfestival.pl

Bałtystka, tłumaczka literatury łotewskiej i litewskiej. Absolwentka Bałtystyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Podyplomowych Studiów Reklamy w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Interesuje się kulturą i marketingiem, a szczególnie tym, co łączy oba te obszary. Prowadzi blog o literackiej stronie reklamy: www.smarzewska.com.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!