36. Warszawski Festiwal Filmowy – wybrane propozycje z krajów bałtyckich i skandynawskich

|

W dniach 9–18 października 2020 roku odbędzie się 36. Warszawski Festiwal Filmowy. Filmy wyświetlane będą w KINOTECE w Pałacu Kultury i Nauki oraz kinie Multikino Złote Tarasy. Przedstawiamy wybór festiwalowych filmów z krajów bałtyckich i skandynawskich.

W tym roku festiwal obrodził w produkcje z krajów skandynawskich i bałtyckich. Widzowie Warszawskiego Festiwalu Filmowego będą mogli poznać najnowsze produkcje z Litwy, Łotwy, Rosji, Szwecji, Danii czy Finlandii.

Prym wiodą filmy biograficzne i dokumentalne, w szczególności poświęcone muzykom. Fabularny film „Coj” (reż. Aleksiej Uczitiel) inspirowany jest biografią lidera kultowej radzieckiej grupy rockowej Kino Wiktora Coja, który zginął w wypadku samochodowym na Łotwie w 1990 roku. Dokument Aiji Bley „Chcieliśmy zmienić świat” mówi o nieco mniej znanym łotewski zespole punkrockowym Inokentijs Mārpls. Animowany film dokumentalny Łotyszki Ilze Burkovskiej-Jacobsen „Moja ulubiona wojna” opowiada o czasach radzieckich na Łotwie. Bohaterem dokumentu „Skok” (reż. Giedrė Žickytė) jest litewski marynarz Simas Kudirka, który na początku lat 70. podjął desperacką próbę ucieczki z ZSRR. Nieco bliższej historii dotyka dramat „Konferencja” (reż. Iwan I. Twierdowski) nawiązujący do zamachu terrorystycznego na Dubrowce w 2002 roku.

Twórcom z krajów nordyckich bliższa jest aktualna tematyka społeczna, ujmowana w sposób dramatyczny lub komediowy. Pokazywany na tegorocznym festiwalu w Wenecji duński dramat „Shorta” (reż. Frederik Louis Hviid, Anders Ølholm) szuka odpowiedzi na pytania, jak wybrnąć z konfliktów w wielokulturowym społeczeństwie i przełamać uprzedzenia. „Czarną komedię o nietolerancji ludzi tolerancyjnych” prezentuje Teemu Nikki, autor fińskiego filmu „Nie na moim podwórku”. Jego rodaczka Pamela Tola bohaterkami komedii „Kobiety ze stali” uczyniła trójkę starszych kobiet, próbujących udowodnić, że nigdy nie jest za późno na realizację życiowych planów. Główne role grają zasłużone gwiazdy fińskiego kina i teatru Leena Uotila, Seela Sella i Saara Pakkasvirta.

Niektórzy z twórców wymienionych filmów są już dobrze znani publiczności Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Rosjanin Aleksiej Uczitiel, reżyser obrazu „Coj”, dwukrotnie gościł na WFF, prezentując filmy „Przechadzka” (2003) i „Na końcu świata” (2010). Litewska dokumentalistka Giedrė Žickytė, autorka „Skoku”, w 2011 roku pokazywała na WFF film „Jak wygraliśmy rewolucję”. Z kolei Iwan Wyrypajew („UFO”), będący również cenionym i nagradzanym dramaturgiem i reżyserem teatralnym, z 22. WFF w 2006 roku przywiózł Grand Prix za swój debiut fabularny pt. „Euforia”, zaś w 2015 roku warszawska publiczność mogła oglądać jego kolejną fabułę pt. „Zbawienie”.

Przedstawiamy wybrane propozycje. Szczegółowy program oraz wszelkie informacje organizacyjne dostępne są na stronie https://www.wff.pl.

„Biegnij, Uje, biegnij”

Szwecja 2020, reż. Henrik Schyffert

Biograficzny komediodramat o wokaliście szwedzkiego zespołu Doktor Kosmos. Uje Brandelius dowiaduje się, że jest śmiertelnie chory. Jak zmienia to jego życie?

„Chcieliśmy zmienić świat”

Łotwa 2020, reż. Aija Bley

Muzyczny dokument o zespole punkrockowym Inokentijs Mārpls. Grupa przetrwała czasy okupacji radzieckiej i gra do dziś.

„Coj”

Rosja/Łotwa 2020, reż. Aleksiej Uczitiel

Wiktor Coj, lider zespołu Kino, legenda radzieckiego rocka, zginął w wypadku na Łotwie w 1990 roku. Film biograficzny skupia się na najbliższych muzyka.

 „Kobiety ze stali”

Finlandia 2020, reż. Pamela Tola

Czarna komedia i kino drogi. 75-letnia Inkeri zabija męża, po czym… rusza z siostrami w szaloną podróż po Finlandii.

„Konferencja”

Rosja/Estonia/Włochy/Wielka Brytania 2020, reż. Iwan I. Twierdowski

Dramat podejmujący temat zamachu terrorystycznego w teatrze w Dubrowce w 2002 roku. Główna bohaterka, zakonnica z odległego klasztoru, ma zorganizować w Moskwie wieczór upamiętniający ofiary zamachu. W trakcie obchodów wychodzą na jaw mroczne sekrety.

„Kresty”

Rosja 2020, reż. Angelina Golikowa

Film dokumentalny o petersburskim więzieniu Kresty. Historia więzienia splata się z historią całego kraju.

„Moja ulubiona wojna”

Norwegia/Łotwa 2020, reż. Ilze Burkovska-Jacobsen

Animowany dokument biograficzny opowiadający o dzieciństwie reżyserki w czasach zimnej wojny na Łotwie. Jak dziecko poradzi sobie z rozróżnieniem prawdy od propagandy?

„Nie na moim podwórku”

Finlandia 2020, reż. Teemu Nikki

Komediodramat o tolerancji i jej braku. Czy członkowie rodziny uwięzieni w jednym domu będą w stanie znieść się nawzajem, gdy każdy pokaże swoją prawdziwą twarz i poglądy?

„Shorta”

Dania 2020, reż. Frederik Louis Hviid, Anders Ølholm

Akcja filmu rozgrywa się w fikcyjnym getcie pod Kopenhagą. Talib Ben Hassi zostaje zatrzymany przez policję. Wkrótce dochodzi do poważnych zamieszek.

„Skok”

Litwa/Łotwa/Francja 2020, reż. Giedrė Žickytė

Dokument o losach Simasa Kudirki, litewskiego radiotelegrafisty, który w latach 70. walczył o azyl   w Stanach Zjednoczonych, po tym, jak zaskoczył z radzieckiego statku rybackiego na amerykański statek straży przybrzeżnej.

„Sune – najlepszy drużba”

Szwecja 2020, reż. Jon Holmberg

Przygodowy film dla dzieci. Chłopiec o imieniu Sune bardzo chce jechać na wycieczkę szkolną, ale w tym samym czasie ma być drużbą na ślubie dziadka. Jak to pogodzi?

„UFO”

Rosja 2020, reż. Iwan Wyrypajew

Film-spektakl będący zbiorem opowieści o kontaktach z cywilizacją pozaziemską. Reżyser skupia się na opowiadających bohaterach – ich przeżyciach związanych z dziwnym zjawiskiem, ale także dalszych losach.

Informacje praktyczne

Przedsprzedaż biletów w KINOTECE w Pałacu Kultury i Nauki rozpoczęła się 1 października (czwartek) i potrwa do 8 października (czwartek) w godzinach 11:00-20:00. W trakcie Festiwalu od 9 października (piątek) przedsprzedaż biletów będzie kontynuowana w obu kinach festiwalowych. W kasach przedsprzedaży będzie można kupić bilety na dowolnie wybrane seanse do obu kin festiwalowych z wyłączeniem dnia bieżącego. Od 1 października od godziny 12:00 rozpoczęła się także sprzedaż online biletów przez stronę www.wff.pl Sprzedaż biletów na bieżący dzień będzie prowadzona w kasach w kinach festiwalowych od 9 października (piątek) – bilety na dowolnie wybrane seanse do obu kin.

Ceny biletów:

  • Seanse o 9:30, 11:00, 12:00, 13:30, 13:45 i 14:00 – 18 złotych
  • Seanse o 16:00, 16:15, 16:30, 18:30, 18:45, 19:00, 21:00, 21:15, 21:30 – 22 złote
  • Bilety na Rodzinny Weekend Filmowy (Multikino Złote Tarasy 2) – pokazy 10 i 11 paź. oraz 17 i 18 paź., godz. 11:00, 13:30 – 18 złotych.

Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!