Litwa po wyborach: prowadzą konserwatyści

|

Głosowanie w wyborach parlamentarnych na Litwie zakończyło się w niedzielę o godz. 20:00 czasu litewskiego wraz z zamknięciem lokali wyborczych. W poniedziałek rano Główna Komisja Wyborcza poinformowała o wstępnych wynikach głosowania w okręgu wielomandatowym oraz okręgach jednomandatowych. W części proporcjonalnej zwycięzcą jest opozycyjny Związek Ojczyzny-Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (TS-LKD). W tym roku Litwini mniej licznie stanęli do urn wyborczych. Frekwencja wyborcza wyniosła 47,52 proc (50,61 proc. w 2016 roku).

Według danych opublikowanych przez Główną Komisję Wyborczą frekwencja w dniu wyborów wyniosła 35,52 proc. wszystkich uprawnionych. W tym roku aż 11,64 proc uprawnionych wzięło udział w głosowaniu przedterminowym od poniedziałku do czwartku, umożliwiającym udział w wyborach poza miejscem zameldowania (w 2016 roku 6,65 proc.). Spośród obywateli litewskich oddających głos za granicą z możliwości wzięcia udziału w wyborach skorzystało 69,21 proc. uprawnionych.

Największa aktywnością wykazali się wyborcy z Wilna. W okręgu Stare Miasto-Zwierzyniec (lit. Senamiesčio-Žvėryno) głos oddało 61,53 proc. uprawnionych. Najniższą frekwencję odnotowano w okręgu Nalšios šiaurinėje w północno-wschodniej części kraju, obejmującym miasta Wisaginia i Jeziorosy, gdzie głosowało 36,5 proc. obywateli.

Nie obyło się też bez problemów związanych z epidemią koronawirusa. Część wyborców znajdujących się w reżimie samoizolacji, którzy zgłosili chęć wzięcia udziału w wyborach z domu, nie była w stanie oddać głosu. Niektórzy wyborcy, choć zarejestrowani, nie wpuścili do mieszkań przedstawicieli komisji wyborczej, w innych przypadkach pojawiły skargi zarejestrowanych osób, że komisarze wyborczy do nich nie przyszli. Według danych GKW zebrano ponad 150 skarg dotyczących głosowania domowego.

Przeczytaj także:  Litwini głosują, choć wirus nie odpuszcza

Wyniki I tury

Główna rozgrywka wyborcza odbywała się między dwoma ugrupowaniami: rządzącym Litewskim Związkiem Rolników i Zielonych (LVŽS) oraz opozycyjnym Związkiem Ojczyzny-Litewskimi Chrześcijańskimi Demokratami (TS-LKD). Podane w niedzielę wieczorem wstępne wyniki, nie obejmujące jednak rezultatów z większości komisji w Wilnie i Kownie, dawały prowadzenie LVŽS. Po rozpoczęciu zliczania głosów z dwóch największych miast na pierwszym miejscu uplasował się TS-LKD. Ostatecznie Związek Ojczyzny zwyciężył w okręgu wielomandatowym, uzyskując 24,8 proc. poparcia, zaś jego główny rywal – 17,5 proc.

Jednym z największych zaskoczeń wyborów jest wynik Partii Pracy, która zajęła 3. miejsce uzyskując 9,47 proc. głosów. Pięcioprocentowy próg wyborczy przekroczyło łącznie sześć partii. Poza wymienioną trójką do Sejmu weszła także Litewska Partia Socjaldemokratyczna z wynikiem 9,26 proc., liberalna Partia Wolności – 9,02 proc. oraz Ruch Liberałów – 6,79 proc. Poniżej progu znalazły się m.in. Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin (4,82 proc.), Litewska Socjaldemokratyczna Partia Pracy (3,17 proc.), Partia Centrum-Narodowcy (2,28 proc.), Zjednoczenie Narodowe (2,13 proc.) oraz „Wolność i Sprawiedliwość” (1,99 proc.).

Rozkład mandatów w obejmującym całą Litwę okręgu wielomandatowym wygląda następująco: Związek Ojczyzny-Litewscy Chrześcijańscy Demokraci – 23 miejsca, Litewski Związek Rolników i Zielonych – 16 miejsc, Partia Pracy – 9 miejsc, Litewska Partia Socjaldemokratyczna – 8 miejsc, Partia Wolności – 8 miejsc, Ruch Liberałów – 6 miejsc.

Wyniki głosowania w okręgu wielomandatowym

Partia Poparcie (głosy) Poparcie (proc.) Mandaty
Związek Ojczyzny-Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (TS-LKD) 289620 24,8 23
Litewski Związek Rolników i Zielonych (LVŽS) 204420 17,5 16
Partia Pracy (DP) 110557 9,47 9
Litewska Partia Socjaldemokratyczna (LSDP) 108192 9,26 8
Partia Wolności (LP) 105322 9,02 8
Ruch Liberałów (LS) 79241 6,79 6

Spośród 71 okręgów jednomandatowych w niedzielnym głosowaniu rozstrzygnięcie nastąpiło jedynie w trzech: w wileńskim okręgu Antokol (Antakalnio) z poparciem 62,18 proc. zwyciężyła kandydatka TS-LKD Ingrida Šimonytė, zaś w dwóch podwileńskich okręgach Soleczniki-Wilno (Šalčininkų-Vilniaus) oraz Miedniki (Medininkų) wygrali kandydaci AWPL-ZChR, odpowiednio, Barbara Pietkiewicz z poparciem 62,19 proc. i Czesław Olszewski – 55,82 proc.

O finalnym kształcie litewskiego parlamentu zadecyduje zatem dodatkowe głosowanie, które odbędzie się 25 października. Wezmą w nim udział po dwóch kandydatów z najlepszymi wynikami w pierwszej turze. Kandydaci TS-LKD przeszli do drugiej tury w 54 spośród 71 okręgów jednomandatowych, kandydaci LVŽS – w 32 okręgach. W 26 okręgach dojdzie do bezpośredniej konfrontacji między politykami obu głównych ugrupowań. Dopiero wyniki drugiej tury pozwolą na ocenę, czy ostateczne zwycięstwo w wyborach parlamentarnych na Litwie odnieśli rządzący czy opozycja.

Absolwent historii wojskowości w Akademii Obrony Narodowej i warszawskiego Studium Europy Wschodniej. Jego zainteresowania oscylują głównie wokół dziejów wojska narodowego i sowieckiego na obszarze Łotwy, Litwy i Białorusi.

Absolwent Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant na Wydziale Historyczno-Socjologicznym Uniwersytetu w Białymstoku, współpracownik Zakładu Bałtystyki Uniwersytetu Warszawskiego, interesuje się krajami bałtyckimi, stosunkami polsko-litewskimi i polsko-białoruskimi, był współautorem "Programu Bałtyckiego" w Radiu Wnet, publikował m.in. w "Nowej Europie Wschodniej", "New Eastern Europe", "Tygodniku Powszechnym", portalu "Więź" i "Magazynie Pismo".


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!