Wystawa „The Baltic Way – an action for freedom”

-

W ramach obchodów stulecia istnienia państwa łotewskiego Narodowe Archiwum Łotwy, największa instytucja w kraju zajmująca się dziedzictwem historycznym, pragnie zaprezentować wystawę poświęconą jednemu z najważniejszych wydarzeń w XX-wiecznej historii Litwy, Łotwy i Estonii – „bałtyckiemu łańcuchowi wolności”.

- Reklama -

W czasie odbudowy państwowości litewskiej, łotewskiej i estońskiej w latach 1988–1991, istotnym wydarzeniem historycznym była masowa, pokojowa akcja protestacyjna zorganizowana w krajach bałtyckich 23 sierpnia 1989 r., pięćdziesiąt lat po zawarciu paktu Ribbentrop–Mołotow. Na mocy tajnego protokołu dołączonego do porozumienia trzy państwa bałtyckie zostały przekształcone w republiki sowieckie. Rocznica podpisania paktu stała się okazją do zamanifestowania pamięci o tym wydarzeniu i woli niezależności od imperium, które wchłonęło Litwę, Łotwę i Estonię.

Tego dnia około dwóch milionów osób, trzymając się za ręce, utworzyło żywy łańcuch o długości ponad 600 km, łączący trzy stolice – Wilno, Rygę i Tallin – nazwany „bałtyckim łańcuchem wolności”. Olbrzymia mobilizacja mieszkańców Litwy, Łotwy i Estonii uświadomiła im siłę, jaka w nich tkwiła i wzmocniła ich dążenia do odzyskania wolności i niepodległości.

Wystawa umożliwia zwiedzającym zapoznanie się w jednym miejscu z dziedzictwem historycznym trzech państw bałtyckich: zdjęciami, filmami i dokumentami historycznymi. W 2009 r. dokumenty „bałtyckiego łańcucha wolności” zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO „Pamięć Świata”.

- Reklama -

Ekspozycja została przygotowana w języku angielskim, aby zgodnie z założeniami organizatorów uczynić ją jak najszerzej dostępną. Każdą część przygotowali badacze z poszczególnych krajów.

***

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek oraz Ambasador Litwy Eduardas Borisovas, Ambasador Łotwy Edgars Bondars i Chargé d’affaires a.i. Ambasady Estonii Ly Metsis serdecznie zapraszają na uroczyste spotkanie towarzyszące wystawie THE BALTIC WAY – AN ACTION FOR FREEDOM przygotowanej przez Narodowe Archiwum Łotwy we współpracy z Litewskim Centralnym Archiwum Państwowym oraz Archiwum Narodowym Estonii.

Wystawa powstała w 30. rocznicę „bałtyckiego łańcucha wolności” z 23 sierpnia 1989 r. 

21 sierpnia 2019 r. (środa), godz. 18.00

Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki

Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25

Ekspozycję można zwiedzać od 20 lipca do 26 sierpnia 2019 r.

Wstęp wolny

Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy. Więcej informacji o prawach autorskich i zakup licencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz swoje imię tutaj

Pomóż nam rozwijać Przegląd Bałtycki!

Dotychczas opublikowaliśmy ponad 1000 artykułów. Każdy z nich to wiele godzin pracy autorów i redaktorów.

Wspieraj nas, abyśmy mogli publikować dla Ciebie kolejne ciekawe artykuły:

Jednorazową wpłatą lub subskrypcją w Patronite »

Szybkim przelewem Blik na nr tel. +48 793000969

Więcej informacji »

Subskrybuj newsletter "Aktualności i sport", aby otrzymywać artykuły na ten temat na swoją skrzynkę e-mail. Zaznacz "Nowe artykuły", jeśli chcesz otrzymywać newsletter z wszystkimi nowymi artykułami w Przeglądzie Bałtyckim.