Spotkanie z litewską pisarką Gabiją Grušaitė

|

W czwartek 16 maja 2024 r. o godz. 18.30 na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się spotkanie z litewską prozaiczką Gabiją Grušaitė, autorką powieści Stasys Šaltoka oraz Grybo sapnas.

Gabija Grušaitė urodziła się w Wilnie, studiowała media i antropologię w Londynie, przez siedem lat mieszkała w Malezji, gdzie założyła niezależny ośrodek sztuki Hin Bus Depot. Debiutowała w 2010 roku powieścią Neišsipildymas (Niespełnienie). Jej druga powieść Stasys Šaltoka: vieneri metai (Stasys Šaltoka: pojedynczy rok), wydana w 2017 roku, została przełożona na język angielski jako Cold East oraz ukraiński jako Kryżanyj schid. Odyn rok iż żyttia Stasisa Szaltoka. Autorka za tę książkę otrzymała przyznawaną corocznie Nagrodę im. Jurgi Ivanauskaitė. Fragment powieści w języku polskim ukazał się w czasopiśmie „Akcent” nr 3/2023 w przekładzie Michała Wieczorka.

Tematem spotkania będzie trzecia powieść autorki, Grybo sapnas („Grzybowy sen”), która ukazała się na Litwie w ubiegłym roku.

„Grzybowy sen” to powieść o ludziach, którzy zabłądzili w swoich wewnętrznych labiryntach. Trzydziestopięcioletnie kobiety Upė i Ina oraz norweski szef kuchni Karl, w oczach społeczeństwa wiodący udane życie, tak naprawdę żyją w więzieniach swojego umysłu. Czegoś im brakuje, sami nawet nie wiedzą czego. Każde z nich po swojemu przez całe życie poszukuje drogi w stronę wewnętrznego pojednania, ale dopiero po tym, gdy trafiają do mistycznego domku letniskowego przy Pervalkos 31, odnajdują zaczątek rozwiązania.

Trzy części powieści, których akcja dzieje się w latach 2051 i 2025, wiąże postać nowojorskiego naukowca Dustina Cartera i jego droga na Olimp uznania. Spotkania kiedyś w Nidzie Litwinka Ina zainspirowała go do rozwinięcia teorii, dowodzącej, że człowiek jest bytem symbiotycznym między grzybem a ssakiem. To właśnie grzyb łatwo nas odurza, tworząc iluzję ego i pobudzając do dążeń, poszukiwań i niezadowolenia z teraźniejszości. Według Cartera, wszyscy z urodzenia jesteśmy irracjonalni i żyjemy w śnie swojego grzyba. Ta powieść jest efektem trwających siedem lat studiów autorki nad paradoksalnością ludzkiej świadomości – pisze wydawca.

Autorce towarzyszyć będzie wydawczyni Ūla Ambrasaitė z wydawnictwa LAPAS, a spotkanie poprowadzi literaturoznawczyni dr Jūratė Čerškutė.

Rozmowa odbędzie się w języku litewskim.

Spotkanie z Gabiją Grušaitė
16 maja 2024 r., godz. 18.30
Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, budynek Wydziału Polonistyki (tzw. d. Pawilon Mineralogiczny), sala 37 (II piętro)

Organizator: Katedra Językoznawstwa Ogólnego, Migowego i Bałtystyki Uniwersytetu Warszawskiego


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!