Wyprawa na sam szczyt Góry Diabła! Spotkanie z Luīzą Pastore

|

8 października rozpoczyna się 11. Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku. Na scenie Instytutu Kultury Miejskiej pojawi się między innymi łotewska pisarka Luīze Pastore, która opowie o swojej najnowszej książce, nagrodzonej na słynnych targach książki dziecięcej w Bolonii Dzieci króla diamentów.

Zapomnij o wszystkim, co jeszcze przed chwilą miało zabić nudę, Wyjdź z domu i idź do miejsca, w którym kończą się znane tobie ścieżki i zaczyna nieznane. Pójdź do szkoły inną drogą niż zazwyczaj. Spróbuj potrawy, której nie lubisz, bo jej nie znasz. Przemebluj swój pokój. Przygoda zaczyna się, gdy robisz inaczej to, co zawsze robisz tak samo. To jedna z zasad Aleksandra Laimego. A kim był ten pan? Dowiecie się z książki Dzieci króla diamentów i od samej autorki, łotewskiej pisarki Luīze Pastore.

Dzieci króla diamentów to fascynująca przygodowa opowieść o wenezuelskiej dżungli, zaginionych skarbach, dzikiej przyrodzie i cudach, które zdarzają się, jeśli się w nie wierzy. Książka inspirowana jest biografią legendarnego łotewskiego podróżnika Aleksandrsa Laimego.

Aleksandrs Laime mieszkający od lat z rodziną w wenezuelskiej dżungli postanawia podzielić się ze światem swoim odkryciem i nie, nie chodzi o złoto i diamenty, które ponoć ukrywa w dżungli. Te nie mają dla niego znaczenia. Chodzi o coś o wiele cenniejszego, o tajemnicę, którą skrywa Góra Diabła. Jego wezwanie podchwycają poszukiwacze sensacji i skarbów z całego świata, od dawna bowiem krążyły o podróżniku nieprawdopodobne historie…

Wśród dziennikarzy jest Lisa ze Sztokholmu, której – choć początkowo nie wierzyła w ani jedną z nich – jako jedynej było dane zobaczyć cud. Tylko ona nie uległa gorączce złota. Tylko ona uwierzyła Kredzie i Braciszkowi. Po latach spisała tę historię. Czy wydarzyła się naprawdę? Jedno jest pewne, nie fakty są w niej najważniejsze, a wyobraźnia, ludzka natura i zdolność człowieka do życia w zgodzie z przyrodą, choć narratorka zapewnia, że jest to opowieść zbyt niesamowita, by mogła być zmyślona.

11. Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku

Z drugiej strony!  – to hasło będzie towarzyszyć Festiwalowi Literatury dla Dzieci, który po raz jedenasty odbędzie się w Gdańsku (8-13 października) i Krakowie (12-16 listopada). W programie spotkania i warsztaty z najlepszymi twórcami książek dla dzieci i młodzieży, pokazy filmowe, spektakle, spacery, konferencja dla nauczycieli/ek i bibliotekarzy/ek, koncerty i wiele więcej najlepszych stron dziecięcej literatury.

Na festiwal do Gdańska zaprasza organizator – Fundacja Burza Mózgów oraz Instytut Kultury Miejskiej.

Partnerami wydarzenia są: Teatr Wybrzeże, ASP Patio, Komenda Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, Gdańsk Miasto Literatury UNESCO, Wojewódzka i Miejska Biblioteka w Gdańsku, Pomorska Biblioteka Pedagogiczna, księgarnia Tajne Komplety, księgarnia Nurty, Agencja Autograf, ProfiKultura, Warsztaty Kultury, Biblioteka Stacja Kultura w Rumi, Biblioteka Miejsko-Powiatowa w Kwidzynie, Polskie Radio Dzieciom, Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Ryms Kwartalnik o książkach dla dzieci i młodzieży, portal trójmiasto.pl, wydawnictwo Dwie Siostry, wydawnictwo Agora dla Dzieci, wydawnictwo Kropka, wydawnictwo SQN, wydawnictwo Widnokrąg, Polska Sekcja IBBY, Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Festiwal Literatury dla Dzieci dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dofinansowano ze środków Gminy Miasta Gdańsk oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

 

11. Festiwal Literatury dla Dzieci 

Gdańsk, 8-13 października 2024

Kraków, 12-16 listopada 2024

Szczegółowy program i zapisy: fldd.pl

Spotkanie z Luīzą Pastore odbędzie się 10/10/2024 o godz. 18.00.

ZAPISY: https://rezerwacje.fldd.pl/events/gdansk/laime-znaczy-szczcie-spotkanie-z-otewsk-pisark-luze-pastore

 

Avatar photo

Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!