Wilno w Gdańsku. Spotkanie z Alvydasem Šlepikasem

|

Już po raz czternasty Gdańsk będzie miejscem festiwalu poświęconego Wilnu, Litwie, litewskiej kulturze, literaturze i muzyce. XIV Festiwal „Wilno w Gdańsku” odbędzie się w dniach 7-10 września. W programie znalazło się m.in. spotkanie z litewskim pisarzem Alvydasem Šlepikasem, autorem powieści „Mam na imię Marytė”, która przed dwoma laty ukazała się po polsku.

Oficjalne otwarcie Festiwalu nastąpi w najbliższy piątek, 8 września, o godz. 16:00 na Targu Węglowym w Gdańsku. Tuż po nim przed gdańską publicznością zaprezentuje się Kapela Wileńska, wykonująca m.in. przeboje dwudziestolecia międzywojennego, retro wileńskie, warszawskie i lwowskie. W programie przewidziano również szereg koncertów innych zespołów litewskich. Na Festiwalu wystąpią: Okata, Movo, Condor Avenue, Ir Visa Tai Kas Yra Gražu Yra Gražu, Lady Gothenburg, Sheep Got Waxed, Wolfsome, Solo Ansamblis, Keymono.

Przez cały czas trwania Festiwalu działać będzie na Targu Węglowym tradycyjny Jarmark Wileński z typowymi potrawami, napojami i pokazami kulinarnymi. W ramach Festiwalu odbywają się również dwie wystawy, których otwarcie nastąpiło już w lipcu. W Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1 prezentowana jest wystawa prac Moniki Drożyńskiej „Kwas 2”, natomiast w CSW Łaźnia 2 wystawa „Fragmenty pękniętego chodnika (pod bacznym spojrzeniem)”, na którą składają się prace pięciorga artystów: Kiprasa Dubauskasa, E.B. Itso, Mortena Kildevælda Larsena, Kalina Lindena i Mirjam Wirz. Na zakończenie Festiwalu odbędzie się koncert „Free Culture Chopin in Jazz Project” z udziałem muzyków z Polski i Litwy.

Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem Festiwalu, w czwartek, odbędzie się spotkanie z Alvydasem Šlepikasem. Gość spotkania jest litewskim pisarzem, aktorem, scenarzystą i reżyserem. Jako aktor występował m.in. w wileńskim Małym Teatrze Rimasa Tuminasa i Litewskim Narodowym Teatrze Dramatycznym. W 1994 roku zadebiutował jako poeta. W 2012 opublikował powieść „Mano vardas – Marytė”, opowiadającą o losach „wilczych dzieci” – dzieci z rodzin niemieckich z Prus Wschodnich, przygarniętych po II wojnie światowej przez litewskie rodziny. W 2015 roku książka została wydana po polsku nakładem Wydawnictwa KEW w przekładzie Pauliny Ciuckiej.

Przeczytaj także:  „Mam na imię Marytė”, Alvydas Šlepikas – recenzja

Spotkanie z Alvydasem Šlepikasem odbędzie się 7 września, o godz. 17:30, w siedzibie Filii Gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Mariacka 42), a poprowadzi je historyk, dr Janusz Marszalec, w latach 2008-2017 wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Organizatorami Festiwalu „Wilno w Gdańsku 2017” są: Miasto Gdańsk, Miasto Wilno, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdański Archipelag Kultury, Agencja WP ART MUSIC.

Absolwent Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant na Wydziale Historyczno-Socjologicznym Uniwersytetu w Białymstoku, współpracownik Zakładu Bałtystyki Uniwersytetu Warszawskiego, interesuje się krajami bałtyckimi, stosunkami polsko-litewskimi i polsko-białoruskimi, był współautorem "Programu Bałtyckiego" w Radiu Wnet, publikował m.in. w "Nowej Europie Wschodniej", "New Eastern Europe", "Tygodniku Powszechnym", portalu "Więź" i "Magazynie Pismo".


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!