Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wystawa „Kwas 2” Moniki Drożyńskiej

16 lipca 2017 godz. 08:00-10 września 2017 godz. 17:00 CEST

Na wystawie Moniki Drożyńskiej „Кwas 2” zostaną pokazane prace opowiadające o zbiorowych tożsamościach i tym, co je kształtuje. Prezentacja jest kontynuacją wystawy „Kwas”, która odbyła się w wileńskiej galerii Artifex latem 2016 roku. Częścią tamtej ekspozycji były kilkudniowe warsztaty, podczas których powstała jedna z czterech flag składających się na wystawę.

Uczestniczki z Polski i Litwy wyhaftowały ją wyliczankami, przysłowiami, sentencjami, które opowiadają o skomplikowanych relacjach polsko-litewskich. W trakcie doszło do niełatwych sytuacji, które będzie można zobaczyć na filmach towarzyszących pracom. Częścią instalacji będzie również flaga powstała w procesie fermentacji tkaniny zakwasem buraczanym.

Artystka w swoim projekcie skupia się na procesie tworzenia opartym na interakcji i dialogu. Dwie z flag są wyłącznie jej autorstwa, jednak w pozostałych przypadkach (współ)twórcy i (współ)twórczynie wnoszą do prac własną perspektywę. Prace Drożyńskiej poruszają tematy, które przysparzają sferze publicznej kłopotów. Nie dostajemy jednak konkretnych interpretacji czy odpowiedzi na pytania nasuwające się podczas oglądania prac.

Tytułowy „kwas” ma podwójne znaczenie. Z jednej strony fermentacja to biologiczny proces, więc może i tożsamość powinniśmy rozumieć jako efekt fermentu wywołanego przez spotkania i rozmowy? Z drugiej – mowa o relacjach, które się „skwasiły”, a więc zamknęły w ciasnych granicach. Poza tym wschodnia Europa słynie z kwaszonek: kisimy kapustę, ogórki, chleb. To nasze dziedzictwo i nasz wkład w kulturę. To coś, co mamy wspólnego. Kiszenie jest częścią naszej tożsamości.

Wystawa w ramach festiwalu Wilno w Gdańsku (8–9 września 2017).

Szczegóły

Start:
16 lipca 2017 godz. 08:00 CEST
Koniec:
10 września 2017 godz. 17:00 CEST
Wydarzenie kategoria:
Strona internetowa:
https://web.facebook.com/events/319885618466042/

Organizator

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia

Miejsce

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1
Jaskółcza 1
Gdańsk, Pomorskie 80-767 Polska
+ Google Map