Piszemy o krajach regionu Morza Bałtyckiego

Eston Kohver został wymieniony za rosyjskiego szpiega

WP Google Maps Error

In order for your map to display, please make sure you insert your Google Maps JavaScript API key in the Maps->Settings->Advanced tab.

Eston Kohver, uprowadzony w ub. roku oficer estońskiej Policji Bezpieczeństwa (KaPo), został wymieniony za skazanego w Estonii rosyjskiego szpiega Alekseja Dressena.

Informację potwierdził minister spraw wewnętrznych Estonii Hanno Pevkur. Wymiana więźniów jest efektem długich dwustronnych negocjacji.

Do wymiany Estona Kohvera na Alekseja Dressena doszło na moście na rzece Piusie łączącym przejścia graniczne w Koidula i Pieczorach na południowym odcinku estońsko-rosyjskiej granicy. W czasie wymiany przejścia graniczne w Koidula po stronie estońskiej i w Pieczorach po stronie rosyjskiej były zamknięte.

 

W wymianie uczestniczyło po jednym przedstawicielu obu stron oraz więźniowie. Eston Kohver na video z czerwoną torbą.

Eston Kohver spędził w rosyjskich więzieniach ponad rok. Estoński oficer został uprowadzony 5 września 2014 roku (dzień po wizycie prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy w Tallinnie) w czasie prowadzonego na estońsko-rosyjskim pograniczu śledztwa ws. zorganizowanej przestępczości. 19 sierpnia został skazany na 15 lat więzienia na podstawie fałszywych zarzutów szpiegostwa, nielegalnego posiadania broni i nielegalnego przekroczenia granicy. Strona estońska określiła proces jako farsę.

Aleksei Dressen również był oficerem estońskiej Policji Bezpieczeństwa. Dressen w ciągu 20 lat pracy w estońskich służbach miał przekazać wiele dokumentów, które dotyczyły działalności służb amerykańskich i brytyjskich prowadzonych z państw bałtyckich i wymierzonych przeciwko Rosji. Został zatrzymany (wraz z małżonką) i skazany w 2012 roku za szpiegostwo na rzecz Federacji Rosyjskiej. Dressen miał odbyć wyrok 16 lat więzienia.

Polub nas na Facebooku!