Festiwal chłodnika: Pink Soup Fest w Wilnie

|

Uwielbiany przez Litwinów, Łotyszy, ale też Polaków. Duma kuchni bałtyckiej, chłodnik litewski, czyli zimna zupa z buraków, doczeka się własnego święta. Różowa gorączka (pomimo zimnego przecież dania) ogarnie Wilno już 10 czerwca. Podczas festiwalu chłodnika Pink Soup Fest spróbować można będzie najsmaczniejszych odmian tej potrawy i wziąć udział w wydarzeniach tematycznych. Kto zostanie Królową lub Królem Różowej Zupy?

Chłodnik litewski uwielbiany jest w każdym litewskim domu. Szczególnie w miesiącach letnich. Chłodnik na Litwie i w Polsce ma bardzo podobną recepturę. To kombinacja buraków, ogórka, świeżego kopru, jajek i kefiru. Do tego podawane są gorące ziemniaki. Tradycyjnie chłodnik litewski serwowano z ugotowanymi szyjkami rakowymi lub z pokrojoną pieczenią cielęcą.

Różowe szaleństwo w całym mieście

Potrawie słynącej z jasnoróżowego koloru poświęcony jest festiwal chłodnika Pink Soup Fest. Festiwal odbędzie się w centrum Wilna, a świętowanie zaplanowane jest na cały dzień.

Podczas festiwalu mile widziane będą różowe stylizacje lub akcesoria. Najwięksi entuzjaści potrawy mogą założyć fantazyjny kostium nawiązujący do składników zupy – buraka, jajka lub kartonu kefiru – i zjechać ze wzgórza Bastion, z którego roztacza się panoramiczny widok na Zarzecze, dzielnicę bohemy i samozwańczą odrębną republikę, prosto do specjalnie wykonanej sztucznej miski z zupą!

Po zjeździe ze wzgórza zostanie wybrany Król lub Królowa Różowej Zupy. Na gości czekać będą food trucki, ale słynnej potrawy spróbować będzie można prawie wszędzie – w pubach, restauracjach, a nawet kawiarniach. Festiwalowi towarzyszyć będą koncerty oraz atrakcje dla najmłodszych, a ponieważ zbiega się on z rocznicą 700-lecia Wilna, odwiedzający będą mieli okazję zanurzyć się w świątecznej, jubileuszowej atmosferze i wziąć udział w innych wydarzeniach kulturalnych. A tych w Wilnie nie brakuje.

Przeczytaj także:  Wilno świętuje 700 lat istnienia i zaprasza na całoroczne obchody swojego jubileuszu

Przez żołądek do serca

W ciągu ostatnich kilku lat wileńska scena gastronomiczna gwałtownie urosła i oferuje mieszkańcom i gościom ciekawe i unikalne koncepty gastronomiczne. Renomowani szefowie kuchni przygotowują dania ze świeżych produktów sezonowych i lokalnych gospodarstw. Mieszkańcy i goście Wilna chętnie testują nowe smaki w bardzo popularnych food courtach lub odkrywają wielokulturową kuchnię fusion, która obejmuje żydowskie, polskie i litewskie dania szlacheckie oraz smaki z Libanu, Japonii, Indii, Nepalu, Francji i innych krajów. Ponieważ chłodnik jest nieodłącznym elementem sezonu letniego na Litwie i jest jedną z atrakcji dla odwiedzających, festiwal zapoczątkuje tradycję świętowania, która odbywać się będzie co roku na początku lata.

Święto dla społeczności

Okazja ta zjednoczy członków społeczności Wilna – restauracje, kawiarnie, puby, kluby nocne, przewodników, firmy, wykonawców, społeczności motoryzacyjne i wiele innych. Restauracje i kawiarnie zaproszą uczestników festiwalu do wypróbowania unikalnych odmian tego dania. Ci, którzy przyjdą ubrani na różowo lub z różowymi akcesoriami, otrzymają specjalne zniżki na wiele atrakcji, takich jak zajęcia jogi, przejażdżka gondolą lub wycieczki autobusowe.

Co więcej, odwiedzający festiwal będą mieli okazję zabrać ze sobą zapachy różowej zupy do domu i nacieszyć oczy graffiti z motywem litewskiego dania. Mural z różową zupą został namalowany przez artystkę Eglė Žvirblytė w pobliżu Ogrodu Bernardyńskiego w samym sercu Wilna, a kolejny zdobi Open Gallery – inicjatywę, która obrazuje i podkreśla kulturę miejską na Nowym Mieście.

Mural autorstwa Eglė Žvirblytė poświęcony chłodnikowi. Zdj. Go Vilnius / materiały prasowe.

Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!