Balticarium: narysowany podwodny świat Bałtyku

|

Morze Bałtyckie, mimo niskiego zasolenia, skrywa w sobie wiele skarbów fauny i flory. Niedawno uruchomiony portal Balticarium przybliża podmorskie życie Bałtyku.

Projekt Balticarium to platforma internetowa łącząca elementy sztuki, nauki i ekologii. Tworzą go oceanografowie, artyści, poeci, muzycy i podróżnicy zainspirowani Morzem Bałtyckim. Projekt skierowany jest przede wszystkim do dzieci. Kolorowe ilustracje i interaktywne gry zachęcają najmłodszych do poznania ponad 30 mieszkańców morskich wód. Ponadto portal jest stale uzupełniany o informacje i artykuły dotyczące Morza Bałtyckiego i regionu.

Przeczytaj także:  Czysty Bałtyk to więcej miejsc pracy

Pomysłodawczynią projektu jest Natalia Uryniuk. Balticarium jest współfinansowane ze środków, jakie Uryniuk otrzymała w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” w 2016 roku. Twórczyni projektu jest odpowiedzialna także za oprawę artystyczną platformy. Prace Natalii Uryniuk były wystawiane w galeriach m.in. w Pekinie, Singapurze, czy Porto.

Patronat merytoryczny nad projektem objęły profesor Jadwiga Okrassa i dr Stella Mudrak-Cegiołka. Okrassa jest profesorem Pracowni Ilustracji na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Mudrak-Cegiołka jest Zastępcą Dyrektora Instytutu ds. Edukacji i Kształcenia w Instytucie Oceanografii UG w Gdyni.

Projekt wspierają również twórcy: muzyk Euzebiusz Domagalski, animatorka Patrycja Pawłowska, fotograf podwodny Michał Procajło, zespół perkusyjny TRIO PER KA, a także autorzy bloga Green Projects – Janusz Mizerny i Filip Otto.

Czytelnicy na stronie znajdą również ciekawostki związane z krajami regionu. Autorzy bloga Wędrowniki zabiorą czytelników w podróż po Estonii. Delfina, twórca bloga Na Litwie, przybliżając litewską legendę o dwóch braciach z Kłajpedy opowiada dlaczego woda w Morzu Bałtyckim jest słona. Nie brakuje także artykułów o ekologii, morskiej faunie i florze, a także poezji i designu inspirowanego podwodnym światem. Z myślą o dzieciach, blogerzy udostępnili instrukcję tworzenia edukacyjnych gier i zabaw.

Projekt wychodzi także poza świat wirtualny – jego autorzy prowadzili zajęcia z ilustracji dla dzieci w ramach Święta Morza organizowanego przez Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Twórcy wygłosili również wykład i prowadzili warsztaty podczas festiwalu Gdynia Design Days. W trakcie wykładu słuchacze dowiedzieli się jak rozpoznać i obserwować bałtycką faunę, jak być dobrym sąsiadem naszego morza, jak wesoło, rodzinnie, mądrze i kolorowo spędzić czas na plaży. W planach są kolejne warsztaty i konferencje. Twórcy planują również wydanie bogato ilustrowanej książki poświęconej zwierzętom Bałtyku oraz działania artystyczne: spektakl teatralny, bajki animowane oraz słuchowisko inspirowane morzem.

Zapraszamy do zaglądania i poznawania podwodnego świata z Balticarium.

Przegląd Bałtycki objął projekt patronatem.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!