100 x Finlandia. Przegląd kina fińskiego na Tofifest

|

W ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest polscy kinomani będą mieli doskonałą okazję, by zapoznać się z rzadko pokazywaną w naszym kraju fińską kinematografią. Pokazy odbędą się w ramach specjalnego pasma filmowego 100 x Finlandia, wpisującego się w obchody stulecia proklamowania niepodległości Finlandii.

Festiwal Tofifest obędzie się w tym roku w Toruniu po raz piętnasty – impreza ta na stałe wpisała się w kalendarz kulturalny miasta, w międzyczasie zdobyła także uznanie i renomę w świecie filmowym. Organizatorzy podkreślają, że w tym roku zdecydowali się na dwa pasma poświęcone kinu dalekiemu naszej kulturze – przegląd kina fińskiego, a także japońskiego. Paradoksalnie, mimo bliskości geograficznej, to pierwsze jest w Polsce zdecydowanie słabiej znane. Przygotowane we współpracy z The Finnish Film Foundation pasmo ma w choć niewielkim stopniu przyczynić się do zmiany tej sytuacji – dzięki niemu będzie można przekonać się, że Finlandia to nie tylko hokej i skoki narciarskie czy pewien sławny trunek.

W ramach przeglądu odbędą się polskie premiery dwóch filmów – Star Boys, głośnego debiutu dokumentalisty Visa Koisio Kantiba oraz historii o młodzieńczym buncie They Have Escaped Jukki-Pekki Valkeapää. Zaprezentowany zostanie także Tom of Finland w reżyserii Dome Karukoskiego, który został fińskim kandydatem do przyszłorocznego Oscara. Poza tym, widzowie będą mieli okazję zobaczyć doskonały debiut Juho Kuosmanena Olli Maki. Najszczęśliwszy dzień jego życia, opowiadający historię zakochanego boksera. Obraz ten zdążył już zebrać wiele nagród – był laureatem przeglądu Un Certain Regard podczas Festiwalu w Cannes, został także uznany za odkrycie roku 2016 podczas Europejskich Nagród Filmowych. W 2017 roku film ten zdominował konkurencję na rozdaniu najważniejszych nagród filmowych w Finlandii i zgarnął aż osiem statuetek Jussi.

W Toruniu pokazane zostanie również najnowsze dzieło mistrza fińskiego kina, Akiego Kaurismäkiego, czyli Po tamtej stronie. Jest to jeden z pierwszych filmów odpowiadających na kryzys uchodźczy w Europie – obraz zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale i już uznawany jest za jeden z najważniejszych filmów w historii fińskiej kinematografii. Niektórzy twierdzą, że film z czasem doczeka się statusu arcydzieła, tak jak Nieznany żołnierz w reżyserii Edvina Laine z 1955 roku, który podczas tegorocznego Tofifest będzie miał pokaz specjalny. Akcja filmu rozgrywa się w latach 1941-1944 i ukazuje przebieg mało znanej w Polsce wojny kontynuacyjnej, którą Finlandia toczyła ze Związkiem Sowieckim. Film nie mówi jednak o wielkiej historii, a koncentruje się na przeżyciach żołnierzy, ich rozterkach, wątpliwościach i tęsknotach. Mimo upływu ponad sześćdziesięciu lat od premiery, problemy ukazane w tym obrazie są aktualne także dziś.

Patronat Honorowy nad pasmem filmowym 100 × Finlandia objął Konsul Honorowy Republiki Finlandii w Toruniu Tadeusz Pająk.

Podczas tegorocznego Tofifest pojawią się także wątki litewskie – w jury głównego festiwalowego konkursu On Air 2017 zasiądzie znana z filmu Lato Sangailė litewska aktorka Aistė Diržiūtė, która za rolę w tymże filmie otrzymała podczas Berlinale 2015 nagrodę European Shooting Stars, przyznawaną wschodzącym gwiazdom kina europejskiego. Od tego czasu aktorka z powodzeniem występuje nie tylko w filmach litewskich, ale także produkcjach rosyjskich i angielskojęzycznych. O Złotego Anioła Tofifest 2017, czyli główną nagrodę festiwalu, powalczy tymczasem tragikomedia Stebuklas w reżyserii Eglė Vertelytė – w Toruniu odbędzie się oficjalna polska premiera tego współprodukowanego przez Litwę, Bułgarię, Wielką Brytanię i Polskę obrazu. Jedną z ról w filmie zagrał Daniel Olbrychski.

XV Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest odbędzie się w Toruniu w dniach 21-29 października 2017 roku. Szczegółowy program pojawi się najbliższym czasie na oficjalnej stronie festiwalu: www.tofifest.pl.

Absolwentka bałtystyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz studentka uniwersytetów w Wilnie, Kłajpedzie i Rydze. Interesuje się historią i kulturą krajów bałtyckich. W wolnych chwilach pływa, biega, jeździ na rowerze lub nartach oraz podróżuje po Europie i fotografuje. Torunianka.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!