W 2017 roku wzrosła liczba ludności Estonii

-

Estoński Urząd Statystyczny podał pierwsze szacunkowe dane demograficzne podsumowujące rok 2017. Wynika z nich, że liczba ludności kraju wzrosła, a za pozytywnymi wynikami stało dodatnie saldo migracji.

Według wstępnych danych, 1 stycznia 2018 roku w Estonii mieszkało 1 318 700 osób, a więc o 3070 (0,2%) więcej niż tego samego dnia rok wcześniej. Na ten wynik złożyły się wartości przyrostu naturalnego i migracji. W 2015 roku liczba ludności kraju wzrosła o 2673 osoby, a w 2016 roku spadła o 309 osób.

Zmiana liczby ludności Estonii w latach 2000-2017. Dla roku 2017 - dane szacunkowe. Źródło: Estoński Urząd Statystyczny.
Zmiana liczby ludności Estonii w latach 2000-2017. Dla roku 2017 – dane szacunkowe. Źródło: Estoński Urząd Statystyczny.

W 2017 roku w Estonii urodziło się 13 520 dzieci (około 400 mniej niż w poprzedzającym roku), a w tym samym czasie zmarło 15 480 osób, co w efekcie dało negatywny wynik przyrostu naturalnego – o 1960 osób. Za niższą liczbą urodzeń w porównaniu z rokiem ubiegłym stoi przede wszystkim starzenie się społeczeństwa, a więc spadająca liczba kobiet w wieku rozrodczym.

Za dodatnim całkowitym wynikiem stoi bilans migracji: w ubiegłym roku do Estonii przeprowadziło się 10 470 osób, a kraj opuściło w tym czasie 5440 osób. Saldo migracji wyniosło 5030 osób. To właśnie pozytywne wyniki migracji są czynnikiem stojącym za wzrostem populacji kraju w ostatnich latach. Warto zaznaczyć, że czynnik ten przez wiele lat był negatywny, wielu Estończyków motywowanych ekonomicznie wyjeżdżało do Finlandii, Wielkiej Brytanii i innych państw, a liczba ludności malała w tempie kilku tysięcy osób rocznie.

Większość przybyłych do Estonii imigrantów pochodzi z innych krajów UE. Estonia prowadzi dosyć restrykcyjną politykę wobec imigrantów z krajów trzecich, m.in. obowiązuje limit imigrantów spoza UE na poziomie 0,1% ludności kraju. Taka polityka krytykowana jest przez przedsiębiorców zainteresowanych zatrudnianiem pracowników spoza UE – w ub. roku limit 1317 osób został osiągnięty już w połowie roku.

Pozytywne saldo migracji można odczytywać jako efekt dobrej sytuacji gospodarczej kraju, w tym niskiego bezrobocia i dynamicznie rosnących wynagrodzeń. Średnie wynagrodzenie w Estonii wynosi obecnie 1201 euro (III kwartał 2017). Bezrobocie wg Eurostatu w październiku ub. roku wynosiło 5,1%.

Dane, które podał Estoński Urząd Statystyczny mają charakter wstępny i będą aktualizowane. Największe zmiany mogą nastąpić w liczbie emigracji i imigracji, później uwzględniona zostanie także imigracja nielegalna. Ostateczne dane zostaną opublikowane na początku maja.

Redaktor naczelny Przeglądu Bałtyckiego i prezes Fundacji Bałtyckiej. Absolwent Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się Estonią, regionem Morza Bałtyckiego oraz Europą Środkową i Wschodnią. Prowadzi również portal estoński Eesti.pl.

© Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy. Więcej informacji o prawach autorskich i zakup licencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz swoje imię tutaj