Nadbałtyckie akcenty na Gdańskich Targach Książki 2022

|

W dniach 16–18 września odbędą się czwarte już Gdańskie Targi Książki. Pisarki i pisarze, ludzie ze świata literatury, wydawnictwa oraz goście zaproszeni są w tym roku do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku (poprzednie edycje miały miejsce w AmberExpo i Polskiej Filharmonii Bałtyckiej). Wśród licznych prezentacji, debat, warsztatów i rozmów, na odwiedzających czekają także spotkania z twórcami z krajów nadbałtyckich oraz ekspertami, poruszającymi tematy związane z kulturą i historią regionu.

Pierwszego dnia targów, 16 września, w piątek, o godzinie 17:00 odbędzie się spotkanie z Pauliną Siegień, autorką książki Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu (Wydawnictwo Czarne). Autorka jest dziennikarką i tłumaczką, z wykształcenia etnografką, rosjoznawczynią i filolożką rosyjską. Jej reportaż sięga do pamięci o przedwojennym Königsbergu w poszukiwaniu powiązań ze współczesnym Kaliningradem i rozprawia się z popularnymi mitami, narosłymi wokół ojczyzny Kanta.

Przeczytaj także:  Kaliningradzkie bajki. Recenzja reportażu Pauliny Siegień „Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu”

W sobotę 17 września o godzinie 15:00 czytelniczki i czytelnicy będą mieć okazję do spotkania z estońskim pisarzem Andrusem Kivirähkiem oraz tłumaczką literatury estońskiej Anną Michalczuk-Podlecki. Rozmowę poprowadzi Szymon Kloska. Andrus Kivirähk to obecnie jeden z najpopularniejszych estońskich prozaików, autor powieści takich jak Listopadowe porzeczki czy Człowiek, który znał mowę węży. Obie książki ukazały się po polsku w przekładzie Anny Michalczuk-Podlecki, w której tłumaczeniowym dorobku znajduje się także twórczość Jaana Kaplinskiego i literatura dziecięca pióra Antiego Saara czy Piret Raud. Powieść Człowiek, który znał mowę węży (Wydawnictwo Marpress) znalazła się na liście pozycji nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2021. Książka Listopadowe porzeczki (Wydawnictwo Literackie) otrzymała nominację do tej nagrody na rok 2022, a na jej motywach powstał film Listopad (reż. Rainer Sarnet, 2017), który zaprezentowany zostanie przed i po spotkaniu z pisarzem. Seanse wyświetlone będą w mediatece Europejskiego Centrum Solidarności o godzinie 13:00 i 16:00. Obowiązuje rezerwacja miejsc, szczegółowe informacje na stronie organizatora.

Przeczytaj także:  Przekleństwo i błogosławieństwo. Recenzja książki Andrusa Kivirähka „Człowiek, który znał mowę węży”
Przeczytaj także:  Miłość, żądza i ludzka chciwość. Recenzja książki Andrusa Kivirähka „Listopadowe porzeczki”
Przeczytaj także:  Historia o duszy. O filmie „Listopad”

17 września o godzinie 16:00 odbędzie się spotkanie z Mieczysławem Abramowiczem, autorem książki Teatr żydowski w Gdańsku 1876-1968, opublikowanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego. Autor jest pisarzem, historykiem, reżyserem teatru lalek i aktorem-lalkarzem oraz badaczem historii gdańskich Żydów. Jego książka  to owoc lat skrupulatnej pracy i wyczerpujące źródło wiedzy na temat teatru żydowskiego w Gdańsku.

Kolejnym ważnym wydarzeniem na Gdańskich Targach Książki będzie premiera powieści łotewskiego pisarza Jānisa Joņevsa pod tytułem Jełgawa ’94 .Tłumaczony na wiele języków łotewski bestseller ukaże się w Polsce w przekładzie Daniela Łubińskiego nakładem Wydawnictwa Marpress. Wyróżniony Nagrodą Literacką Unii Europejskiej mocno autobiograficzny debiut to najsłynniejsze dzieło pochodzącego z Jełgawy prozaika, choć w Łotwie popularnością cieszy się również jego najnowszy zbiór opowiadań Tīģeris (pol. ‘Tygrys’). Spotkanie z Jānisem Joņevsem odbędzie się w niedzielę 18 września o godzinie 14:00. Poprowadzi je Wojciech Ossowski.

Warto wspomnieć także o debacie na temat historii Gdańska 18 września o godzinie 12:00. Jej gośćmi będą dr Jan Daniluk, historyk, badacz i publicysta, pasjonujący się historią Gdańska i Sopotu w XIX i XX wieku, oraz dr Janusz Mosakowski, specjalizujący się m.in. w niemieckiej i polskiej beletrystyce historycznej oraz literaturze lokalnej o Gdańsku w wieku XIX i XX. Spotkanie poprowadzi Dominika Ikonnikow.

 

Europejskie Centrum Solidarności
Solidarności 1, 80-863 Gdańsk
godziny otwarcia:
piątek 11.00 -18.00
sobota 10.00-18.00
niedziela 10.00-17.00

Wstęp wolny.

Współorganizatorami Gdańskich Targów Książki są:
Miasto Gdańsk
Europejskie Centrum Solidarności
AmberExpo

Wydarzenie dofinansowane przez miasto Gdańsk

Więcej informacji oraz pełny program na stronie: www.gdanskietargiksiazki.pl.

Bałtystka, tłumaczka literatury łotewskiej i litewskiej. Absolwentka Bałtystyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Podyplomowych Studiów Reklamy w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Interesuje się kulturą i marketingiem, a szczególnie tym, co łączy oba te obszary. Prowadzi blog o literackiej stronie reklamy: www.smarzewska.com.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!