3 lata Przeglądu Bałtyckiego

|

Przegląd Bałtycki, główny projekt Fundacji Bałtyckiej, istnieje już trzy lata. W tym czasie opublikowaliśmy prawie 580 artykułów ponad 120 autorów. Zapraszamy do lektury podsumowania 3 lat działalności Przeglądu Bałtyckiego oraz ostatniej ankiety czytelniczej.

Przegląd Bałtycki uruchomiliśmy 23 lutego 2015 roku, a więc to już 3 lata działalności. W tym czasie opublikowaliśmy prawie 580 artykułów ponad 120 autorów, a grono redakcyjne powiększyło się do 9 osób. Na stronach Przeglądu Bałtyckiego przeczytać można o 12 krajach regionu (z których oczywiście najwięcej miejsca poświęcamy Litwie, Łotwie i Estonii). Artykuły podzielone są na 13 różnych działów tematycznych – najwięcej treści ukazuje się w działach kulturalnym, politycznym i historycznym. Publikujemy cykle artykułów dotyczące ważnych wydarzeń jak stulecie krajów bałtyckich, rok reformacji, rok Zamenhofa, rok Piłsudskiego oraz poświęcone obchodom i tradycjom w krajach regionu związanym ze świętami religijnymi.

W ciągu trzech lat odnotowaliśmy 167 tys. wizyt 110 tys. użytkowników, którzy przeczytali łącznie 247 tys. artykułów. Te wartości z miesiąca na miesiąc są coraz wyższe, docieramy do coraz szerszej grupy odbiorców. Spośród naszych czytelników ponad 25% mieszka poza granicami Polski. Cieszymy się, że wśród odwiedzających mamy grupę stałych czytelników żywo zainteresowanych regionem, którzy dobrze nas znają i regularnie odwiedzają.

Wyniki ankiety czytelniczej

Kształt Przeglądu Bałtyckiego – nowości, które wprowadzaliśmy w ostatnich latach oraz planowane zmiany opieramy m.in. na corocznych ankietach czytelniczych. Ostatnią przeprowadziliśmy w grudniu ub. roku. Spośród kilkunastu pytań i odpowiedzi na nie, zwróciliśmy uwagę na kilka.

Obok naszych najważniejszych, najintensywniej rozwijanych działów – kultury, historii, polityki i społeczeństwa, nasi czytelnicy zainteresowani są również podróżami i gospodarką. Ankietowani wskazywali również, że raczej nie ma potrzeby tworzenia nowych działów tematycznych, ale chętnie czytaliby więcej reportaży, esejów, aktualności. W naszych artykułach chętnie widzieliby filmy i więcej niż dotychczas zdjęć.

Funkcjonowanie i rozwój czasopism, także tych internetowych, zależy od wsparcia czytelników. Wszystkie publikowane treści udostępniamy bezpłatnie, nie chowamy ich za „ścianami płatniczymi” czy „kontami premium”. Dla naszego rozwoju, oprócz pasji i entuzjazmu, potrzebujemy jednak także środków finansowych, dlatego zapytaliśmy o możliwe kanały i formy wsparcia naszej działalności przez czytelników (do czego zachęcamy już teraz – wszystkie niezbędne informacje znajdują się pod poniższym tekstem). Co czwarty ankietowany uznał, że nie chce wspierać finansowo istnienia Przeglądu Bałtyckiego. Pozostali stwierdzili, że mogliby wesprzeć nas korzystając z serwisów typu PayPal, Dotpay (ok. 25%), wpłacając darowiznę na konto bankowe (ok. 20%), wspierając przez serwisy crowdfundingowe, jak np. Patronite, pojedynczy ankietowani wymienili mikropłatności i prenumeratę.

Na podstawie tych wyników wprowadzamy zmiany: już teraz publikujemy więcej aktualności, a od wiosny będziemy regularnie publikować teksty podróżnicze i gospodarcze. Postaramy się również wzbogacić nasze publikacje o większą ilość multimediów. W najbliższym czasie w serwisie Patronite przygotujemy także stronę zbiórki na rzecz naszego serwisu.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!