W dniach 10-11 sierpnia (sobota-niedziela) na Rynku Głównym w Krakowie zagoszczą artyści z Litwy, Łotwy, Estonii oraz czterech innych krajów Unii Europejskiej. Letni Festiwal Muzyki i Tańca (LFMiT) w Krakowie, zorganizowany w ramach Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej, to inicjatywa kierowanego przez Attilę Kovatsa Biura Koncertowego „Muzsa Festival Organising Office” w Budapeszcie, organizatora letnich festiwali muzycznych w licznych atrakcyjnych turystycznie miejscach Europy Środkowej. W czasie festiwali występują zespoły prezentujące taniec, śpiew i muzykę swoich „małych ojczyzn”. Przyjeżdżają z całej Europy, a czasami i spoza jej granic. W tym roku zobaczymy wykonawców z Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Czech, którzy wystąpią na scenie Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej.
Jaka jest historia krakowskiego festiwalu?
Ponad 10 lat temu biuro „Muzsa Festival Organising Office” zorganizowało przy pomocy państwa Aranki i Aleksandra Małkiewiczów, animatorów wydarzeń kulturalnych z Krakowa, pierwszy taki festiwal w mieście nad Wisłą. Inicjatywa spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem publiczności, a przez pewien czas także wsparciem ze strony władz Miasta Krakowa, i w ciągu swojej dziesięcioletniej historii impreza wędrowała po Krakowie kilkakrotnie zmieniając swą lokalizację (Plac Szczepański, Mały Rynek, Plac Wolnica, Rynek Podgórski), aż w końcu znalazła partnera w postaci CSL IMAGO i od pięciu lat festiwal z dużym powodzeniem odbywa się w czasie sierpniowych Targów Sztuki Ludowej.
Po pewnym zastoju spowodowanym pandemią oraz wybuchem wojny za naszą wschodnią granicą, festiwal ubiegłoroczny zaprezentował się z rekordową liczbą 18 zespołów (ok. 500 wykonawców) z takich krajów jak Węgry, Słowacja, Litwa, Łotwa, Rumunia, Francja, Turcja, Grecja, Cypr, Izrael, a nawet Meksyk. Wszyscy wykonawcy pozostają pod urokiem Krakowa, atmosfery Rynku oraz odbywających się na nim Targów Sztuki Ludowej. Wracając do swoich krajów stają się najlepszymi ambasadorami Krakowa i Polski w Europie.
W roku 2024 zaplanowany jest występ aż 24 zespołów z 7 krajów: Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Rumunii, Czech i Bułgarii.
Lista wykonawców:
- Chór żeński Noktirne (Łotwa)
- Pápa Város Fúvószenekara – orkiestra dęta z Pápa (Węgry)
- Zespół taneczny „Suncele’” & Młodzieżowy zespół taneczny ”Spāre” (Łotwa)
- Chór żeński LEELO z PÄRNU (Estonia)
- Zespół taneczny MADARA (Łotwa)
- Zespół taneczny Óvári Gazdász Néptáncegyüttes (Węgry)
- Zespół folklorystyczny Bajdyš Třebíč (Czechy)
- Zespół taneczny Bábabokra Néptáncegyüttes – Kenderike (Wegry)
- Zespół taneczny Vēveri oraz żeński zespół taneczny „Rudens Rozes” (Łotwa)
- Zespół folklorystyczny „Krustu šķērsu” (Łotwa)
- Zespół Taneczny „Viducis” (Łotwa)
- Zespół taneczny „Meteņi” (Łotwa)
- Zespół folklorystyczny „Nepoții Iancului” (Rumunia)
- Zespół folklorystyczny HANAČKA (Czechy)
- Zespół chóralny Magyar Csillagfény Kórus (Węgry)
- Klub tańca folklorystycznego ,,PODUENSKA KITKA” (Bułgaria)
- Grupa tańca folklorystycznego „Raabiku” (Estonia)
- Grupa tańca folklorystycznego „Viesula” (Litwa)
- Dziecięcy zespół taneczny „OZOLĒNI” (Łotwa)
- Folklorystyczny zespół taneczny „Neris” (Litwa)
- Chór żeński „Paula” (Estonia)
- Zespół taneczny „Kurzemīte” – Ryga (Łotwa)
- Dziecięco-młodzieżowy zespół taneczny „Leviņa” (Łotwa)
- Zespół taneczny „Talderi” (Łotwa)
Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.