Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Skania literacka. Reportaże na głos. Katarzyna Tubylewicz

6 kwietnia 2018 godz. 19:00-21:00 CEST

SKANIA LITERACKA. REPORTAŻE NA GŁOS. Elektryzujące opowieści z południa Szwecji prezentuje Katarzyna Tubylewicz. Znakomita pisarka na tropie Kurta Wallandera, kultowego policjanta z prowincji oraz Selmy Lagerlöf, pierwszej w historii kobiety – laureatki Literackiej Nagrody Nobla. Opowieściom towarzyszą fotografie Jacka Kadaja. Partnerem wieczoru jest Visit Sweden Polska.
Wstęp jest wolny!

Druga część niesamowitych autorskich opowieści o Skanii – południowej Szwecji. W unikalnym projekcie kulturalno-podróżniczym Katarzyna Tubylewicz, pisarka, tłumaczka i kulturoznawczyni przybliża intrygującą szwedzką krainę poprzez jej kulturę i wyobraźnię.
Po pierwszej części “SKANIA NOIR” poświęconej oryginalnemu mrokowi kultowego serialu “The Bridge”, tym razem poruszamy się śladami fikcyjnych i prawdziwych postaci ze świata literatury.
Co miała wspólnego idealistka i pisarka Salma Lagerlöf z autorem książek o Kurcie Wallanderze – Henningiem Mankellem? I dlaczego zwiedzając południową Szwecję warto połączyć wizytę w czarującym Ystad z odwiedzeniem dużo mniej uroczej Landskrony?

Katarzyna Tubylewicz o niezwykłej Noblistce (przedsmak opowieści)…

” Selma Lagerlöf (1858-1940) nie czuła się samotna w Landskronie dzięki zaangażowanym społecznie kobietom, z których jedna (Anna Oom, również nauczycielka) była także jej pierwszą miłością. Druga przyjaciółka Selmy, Elise Malmros – pierwsza w Szwecji kobieta pracująca w banku – po pracy zabierała pisarkę do domów miejskiej biedoty. Wciągnęła Selmę w ruch na rzecz abstynencji, w pracę w Armii Zbawienia oraz w działalność klubów robótek ręcznych, które były w rzeczywistości pierwszymi organizacjami na rzecz emancypacji i solidarności kobiet…”.

Katarzyna Tubylewicz mieszka w Szwecji z mężem i synem; jest autorką powieści oraz książek non-fiction, tłumaczką znakomitej literatury szwedzkiej na polski oraz kulturoznawczynią. Do jej najgłośniejszych książek należą m.in. “Moraliści” oraz “Rówieśniczki”; dzięki jej pomysłowi i wspólnej redakcji powstała także książka “Szwecja czyta, Polska czyta”.

Szczegóły

Data:
6 kwietnia 2018
Czas:
19:00-21:00 CEST
Wydarzenie kategoria:
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/205369290051249/

Organizator

Big Book Cafe

Miejsce

Big Book Cafe
J. Dąbrowskiego 81
Warszawa, Mazowieckie 02-503 Poland
+ Google Map