„Litwa. Dwa stulecia fotografii” – wystawa w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie

|

Litwa to kraj fotografów i poetów. Fotografia ma tam wymiar szczególny, jest swoistym fenomenem. Wystawa prezentowana od 16 czerwca w Galerii MCK będzie opowieścią o Litwie, jej mieszkańcach i wybranych motywach kształtujących ich tożsamość.

Fotografia litewska ma swoje zasłużone miejsce w kanonie światowym. Różnorodna i twórcza, często oddziałuje na widza za pomocą silnych emocji. Jej wyjątkowy styl, który wyłonił się na przestrzeni lat, wynika z kulturowych, historycznych i geograficznych uwarunkowań Litwy.

Pionierzy i indywidualiści

Litewscy fotografowie zawsze stawiali na indywidualność. Otwarci na nowe wyzwania i innowacje, nie bali się poszukiwać własnego artystycznego głosu. Eksperymentowali z różnymi koncepcjami, technikami fotograficznymi czy montażem, dlatego ich twórczość niejednokrotnie jest zaskakująca i oryginalna.

Romualdas Rakauskas, „Wilno”. Z cyklu „Wilno w dni powszednie”, 1964

Prace wybrane przez międzynarodowe grono kuratorów – Adama Mazura, Natalię Żak oraz Vilmę Samulionytė – wyeksponowano na wystawie tak, by pokazać współzależności między kolejnymi pokoleniami artystów i artystek oraz przekształcanie poszczególnych motywów. Zaczynając od XIX-wiecznych poszukiwań pionierów fotografii, przez XX-wiecznych klasyków gatunku, po zdjęcia artystów i artystek współczesnych, narracja kreśli szeroką panoramę fotografii litewskiej. Twórcy tej miary co Józef Czechowicz, Stanisław Kazimierz Kossakowski lub klasycy „litewskiej szkoły fotografii” Antanas Sutkus, Romualdas Rakauskas i Romualdas Vikšraitis zestawieni są z kolejną generacją twórców, takich jak Tadas Kazakevičius, Indrė Šerpytytė czy Paulius Petraitis. Klimatyczne zdjęcia pokazują kraj zanurzony w tradycji, ale też otwarty na współczesność. Wystawa przypomina o związkach pomiędzy litewską i polską kulturą fotograficzną. Obok ujęć Wilna autorstwa Jana Bułhaka pojawią się prace współczesnych artystów: na przykład litewsko-polskiego duetu Eglė Kulbokaitė i Doroty Gawędy oraz powstała specjalnie na wystawę instalacja fotograficzna Roberta Kuśmirowskiego.

Z chmur do rzeczywistości

Natura na Litwie jest najważniejszym nośnikiem wartości ponadczasowych, stąd część prac skupia się na pięknie przyrody. Fotografie ilustrują powolne zmiany w krajobrazie i długie trwanie istotnych dla tego kraju miejsc kultu oraz pamięci, odnoszących się też do litewskiej mitologii. Chętnie wykorzystywany jest kontrast – zarówno wizualny, jak i tematyczny – między światłem a ciemnością, naturą a ludzką obecnością, dziedzictwem a nowoczesnością.

Ramunė Pigagaitė, „Sprzątająca kobieta #4”, 2004

Litewscy twórcy często koncentrują się na emocjach, kontemplacji i niuansach. Ich zdjęcia są głębokie, introspektywne, a jednocześnie poszukują historii, które są uniwersalne i zrozumiałe dla różnych odbiorców. W pracach wielu artystów pojawia się temat odkrywania tożsamości narodowej i indywidualnej. Nierzadko kierują oni swoją uwagę na społeczne i polityczne aspekty życia, szczególnie z okresu transformacji ustrojowej po upadku Związku Radzieckiego. Dokumentując codzienną egzystencję, tradycję i przemiany kulturowe, starają się uchwycić unikalną atmosferę Litwy.

Wystawa w konwencji „slow”

Aranżacja ekspozycji w Galerii MCK pozwala na jej powolne zwiedzanie. Dzięki temu możliwe jest kontemplacyjne odbieranie zdjęć oraz przyglądanie się detalom, subtelnościom i kontekstom. Zwłaszcza tym charakterystycznym dla litewskiej fotografii, którymi są poetyckość, spokój, melancholia, odnajdywanie piękna i inspiracji w powszednich, zwykle niedocenianych sytuacjach. Autorzy często korzystają z naturalnego światła, starają się złapać odpowiednią chwilę, aby nadać zdjęciom szczególną głębię i nastrój.

Fotografia w MCK

„Litwa. Dwa stulecia fotografii” jest kolejną po „Fotoblok. Europa Środkowa w książkach fotograficznych” (2019) i „Nie tylko Bauhaus. Międzywojenna fotografia niemiecka i polskie tropy” (2021) ekspozycją, w której MCK opowiada o historii Europy Środkowej za pomocą tego medium. Towarzyszy jej pięknie wydany album w językach polskim i angielskim, uzupełniony esejami wybitnych znawców tematu. Wystawa wpisuje się również w tegoroczne obchody jubileuszu 700-lecia Wilna i jest częścią bogatego programu krakowskich wydarzeń prezentujących kulturowe dziedzictwo naszych sąsiadów.

Ekspozycję będzie można oglądać w Galerii MCK od 16 czerwca do 24 września 2023 roku.

Partnerem projektu jest Lithuanian Photographers’ Association (Litewskie Stowarzyszenie Fotografów). Wystawa została zrealizowana przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Miejskiej Kraków, a także Lithuanian Council for Culture (Litewskiej Rady Kultury).


Koncepcja programowa MCK: Agata Wąsowska-Pawlik, Łukasz Galusek

Kuratorzy: Adam Mazur, Vilma Samulionytė, Natalia Żak

Współpraca kuratorska: Monika Rydiger

Aranżacja plastyczna: Anna Wisz

Produkcja wystawy: Karolina Wójcik

Tłumaczenie na język angielski: Jessica Taylor-Kucia

Identyfikacja wizualna i projekt katalogu: Kuba Sowiński

Współpraca: Joanna Biegacz, Jan Burnatowski, Ewa Czarnecka, Gintaras Česonis, Marzena Daszewska, Dawid Górny, Magdalena Grabias, Joanna Hojda-Pepaś, Agata Klejzerowicz, Dorota Korohoda, Daniel Krawczyk, Adam Ladziński, Paulina Małochleb, Aleksandra Marczuk-Radoszek, Regina Mynarska, Paulina Orłowska-Bańdo, Łukasz Pieróg, Aleksandra Rak, Agnieszka Sachar, Anna Sawłowicz, Gytis Skudžinskas, Klaudia Słupek, Natalia Strzelecka, Paulina Sweet, Anna Śliwa

Organizatorzy: Międzynarodowe Centrum Kultury, Litewskie Stowarzyszenie Fotografów

Przy wsparciu finansowym: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Litewskiej Rady Kultury

Wystawa jest częścią projektu „Polska i Litwa. Wspólne dziedzictwo, wspólne wartości” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa

Sponsor: Sphinx

Patroni medialni wystawy: TVP Kultura, TVP Wilno, Zwierciadło, Kurier Wileński, Contemporary Lynx, Szeroki Kadr

Stali patroni medialni: TVP Kraków, Radio Kraków, Radio Kraków Kultura, Kraków Culture, Herito

Avatar photo

Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!