Vilnius i Visaginas. Miasta na Litwie jako Infrastruktura

|

W ramach warsztatów „Miasto jako Historyczna Infrastruktura” zapraszamy na otwarcie wystawy oraz prezentację książek o post-socjalistycznych transformacjach społecznych. Biorą udział: Benjamin Blazy (Berlin) Benjamin Cope (Warszawa), Siarhei Liubimau (Helsinki/Vilnius) & Miodrag Kuč (Berlin).

Wilno kojarzy się w Polsce głównie ze starym miastem, słynnym z barokowych kościołów, Ostrej Bramy oraz wąskich uliczek. Większość mieszkańców stolicy Litwy mieszka jednak w osiedlach zbudowanych w czasach radzieckich. Jaki jest los tych przestrzeni miejskich oraz ich mieszkańców po odzyskaniu niepodległości Republiki Litewskiej w 1991 roku? Na ile obywatele włączeni są w proces planowania przestrzennego swoich miast? I jak zbadać te procesy wspólnie z geografami, socjologami oraz historykami? Wystawa pokaże prace graficzne z serii ksiażek „Mapping Post-Socialist Urban Spaces”, w których młodzi naukowcy z Litwy, Białorusi, Polski oraz Niemiec stosują metodę wizualną, aby odzwierciedlić konceptualnie procesy, które zachodzą w Wilnie oraz w wybudowanym w 1975 roku mieście przy stacji jądrowej Ignalina, które dzisiaj nazywa się Visaginas.

Impreza zorganizowana jest wspólnie przez Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie, Litewską Ambasadę w Polsce, Laboratorium Krytycznego Urbanizmu przy Europejskim Uniwersytecie Humanistycznym w Wilnie oraz Kunsthochschule Berlin Weißensee.

Informacja o warsztatach: http://www.dhi.waw.pl/veranstaltungen/tagungen/detail/news/mapping-central-eastern-urban-spaces-workshop-the-city-as-historical-infrastructure.html.

28 marca 2017, godz 19–20.30, Ambasada Republiki Litwy, Al. Ujazdowskie 14, Kontakt: ackermann@dhi.waw.pl

Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!