Film animowany Edmundsa Jansonsa z dotacją Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

|

Polski Instytut Sztuki Filmowej wsparł dziewięć projektów aplikujących o dofinansowanie międzynarodowych koprodukcji mniejszościowych. Obok najnowszych filmów Romana Polańskiego czy Sorena Kragh-Jacobsena, wsparcie otrzymała także pełnometrażowa animacja łotewskiego studia Atom Art pod tytułem Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi (pol. Jēkabs, Mimmi i gadające psy) w reżyserii Edmundsa Jansonsa. Film ten realizowany jest w ramach programu Latvijas filmas Latvijas simtgadei (pol. Łotewskie filmy na stulecie Łotwy) organizowanego przez Narodowe Centrum Filmowe na Łotwie.

Na pierwszą z dwóch sesji Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej zostało zgłoszone dwadzieścia koprodukcji mniejszościowych, które oceniła komisja w składzie: Anna Kazejak, Krzysztof Kłopotowski, Alessandro Leone oraz Michał Oleszczyk. Na wsparcie projektów przewidziano środki w wysokości ponad 900 000 euro. Najwyższe dofinansowanie otrzymał powstający obecnie film fabularny Romana Polańskiego, thriller psychologiczny Prawdziwa historia (koprodukcja Polski i Francji) oraz film duńskiego reżysera, jednego z twórców popularnego niegdyś ruchu artystycznego Dogma 95, Sorena Kragh-Jacobsena, zatytułowany Ostatnia podróż Pana Pichona (koprodukcja Polski, Niemiec, Danii, Francji, Belgi i Estonii).

Animacja łotewskiego reżysera Edmundsa Jansonsa Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi otrzymała wsparcie w wysokości 94 000 euro, które zostanie wykorzystane na montaż filmu, efekty wizualne, końcową obróbkę obrazu oraz część animacji. Obecnie trwają rozmowy dotyczące kompozytora muzyki do filmu, który mógłby reprezentować polską stronę. Partnerem Łotwy w tym projekcie jest polskie studio Letko.

Powstająca w studiu Atom Art pełnometrażowa animacja na podstawie powieści Maskačkas stāsts (pol. Historia z Maskački) autorstwa Luīze Pastore jest także finansowana ze środków łotewskiego Narodowego Centrum Filmowego. Film jest opowieścią o wakacyjnych przygodach dziejących się na jednym z ryskich przedmieść. Jēkabs, na co dzień mieszkający w centrum Rygi, letnie wakacje musi spędzić u swojej kuzynki na skraju miasta, w dzielnicy Maskačka (tak mieszkańcy Rygi nazywają dzielnicę  Maskavas forštate, pol. Moskiewskie przedmieście). Zapowiadają się beznadziejne wakacje, ponieważ kuzynka Mimmi jest nieznośna i wydaje jej się, że pozjadała wszystkie rozumy, a jej ojciec, były marynarz Ērglis, nie ma czasu, aby zająć się dziećmi. Wszystko zmienia się, gdy Jēkabs zapoznaje mówiącego ludzkim głosem psiego przywódcę Bossa. Chłopiec jednoczy kuzynkę ze sforą psów i wszyscy razem stają do walki w obronie Maskački przed złowrogą przebudową w pozbawianą charakteru dzielnicę szklanych biurowców, którą rozpoczął chciwy biznesmen Rausis.

Produkcja filmu obecnie jest już zaawansowana, zostało opracowane miejsce akcji, rozpoczął się także etap animacji. Odbyły się również pierwsze nagrania dialogów. W filmie głosu postaciom udzielają łotewscy aktorzy: Andris Keišs, Gatis Gāga, Kaspars Znotiņš, Māra Liniņa i inni. Autorem scenariusza jest Līga Gaisa, projekty plastyczne stworzyła Elīna Braslina, a za produkcję odpowiada Sabīne Andersone. Premiera filmu planowana jest na październik 2018 roku.

 

Informacja pierwotnie ukazała się na stronie Łotewskiego Narodowego Centrum Filmowego. Tłumaczenie z języka łotewskiego Sonia Gabryszewska. Więcej informacji w języku polskim na stronach Studia Letko oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!