Prezentacja książki „Świat rzeczy mieszkańca Tallinna w dobie Oświecenia“

-

Zapraszamy na wykład i prezentację książki prof. dr hab. Raimo Pullata pt.: „Świat rzeczy mieszkańca Tallinna w dobie Oświecenia“, 6 listopada 2018 roku, o godzinie 15:00 w Bibliotece PME.

- Reklama -

Ponad 400-stronicowa monografia powstała z okazji 100. rocznicy niepodległości Polski i Estonii. Opowiada o kulturze materialnej Tallinna w XVIII wieku, opierając się głównie na źródłach pochodzących z Archiwum Miasta Tallinna. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Polskiej Akademii Umiejętności w tłumaczeniu Anny Jugi-Szymańskiej.

Profesor Pullat dokładnie opisuje, w jakich warunkach mieszkano w Tallinnie doby Oświecenia, jakie spożywano posiłki i napoje, w co ubierali się mieszkańcy miasta, w jaki sposób dbali o swoje zdrowie i dobrą kondycję. Autor opowiada także, co czytywali ówcześni tallińczycy, jakie dzieła sztuki oraz meble można było znaleźć w ich domostwach, wyjaśnia jaką ilość broni posiadali mieszkańcy, jakich środków transportu używali, a nawet na jakich instrumentach muzycznych grało się w tamtym czasie w Tallinnie.

Sposób życia tallińczyków zestawiono z podobnymi aspektami egzystencji mieszkańców miast sąsiednich państw. Porównanie to pozwala lepiej zrozumieć mentalność i wzorce zachowań ówczesnych mieszkańców Tallinna oraz znacznie poszerza wiedzę o życiu w estońskich miastach sprzed 200 lat.

- Reklama -

Prof. Pullat, światowej sławy historyk i emerytowany profesor Uniwersytetu w Tallinnie, jest członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Umiejętności i doktorem honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II.

Jest to już szósta książka profesora Pullata, która ukazała się w Polsce. Prezentacje książki odbędą się na tydzień przed polskim Świętem Niepodległości. Będą miały miejsce w trzech miastach: Krakowie, Warszawie oraz Gdańsku.

Wydarzenie organizowane jest przez Ambasadę Republiki Estońskiej.

Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy. Więcej informacji o prawach autorskich i zakup licencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz swoje imię tutaj

Pomóż nam rozwijać Przegląd Bałtycki!

Dotychczas opublikowaliśmy ponad 1000 artykułów. Każdy z nich to wiele godzin pracy autorów i redaktorów.

Wspieraj nas, abyśmy mogli publikować dla Ciebie kolejne ciekawe artykuły:

Jednorazową wpłatą lub subskrypcją w Patronite »

Szybkim przelewem Blik na nr tel. +48 793000969

Więcej informacji »

Subskrybuj newsletter "Aktualności i sport", aby otrzymywać artykuły na ten temat na swoją skrzynkę e-mail. Zaznacz "Nowe artykuły", jeśli chcesz otrzymywać newsletter z wszystkimi nowymi artykułami w Przeglądzie Bałtyckim.