36. Festiwal „Dźwięki Północy”

|

W dniach 7-10 lipca odbędzie się 36. edycja Festiwalu „Dźwięki Północy” organizowanego przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku. W tegorocznej edycji odbędą się koncerty zespołów z Polski i krajów nordyckich, warsztaty, zabawy taneczne i wystawa.

„Dźwięki Północy” są jednym z najważniejszych i najstarszych festiwali folkowych w Polsce. To także jedyne wydarzenie w naszym kraju, koncentrujące się na tradycji i kulturze muzycznej regionu Morza Bałtyckiego. Podstawą programu festiwalu są zjawiskowe koncerty, którym towarzyszą warsztaty tańca, śpiewu, instrumentalne i rękodzieła, projekcje filmów, spotkania, prezentacje teatralne i kulinarne oraz potańcówki z muzyką graną na żywo.

Dzięki Festiwalowi „Dźwięki Północy” NCK od ponad 30 lat popularyzuje muzykę współczesną, inspirowaną tradycyjną kulturą Polski oraz krajów nadbałtyckich. Badamy muzyczne tropy, śledzimy trendy na polskiej i skandynawskiej scenie folkowej, słuchamy i zapraszamy do Gdańska najciekawsze zjawiska – artystów, którzy sięgając po tradycyjne melodie i instrumenty łączą je ze współczesnym doświadczeniem muzyki, nadając tradycji nowy wymiar i nowe artystyczne życie. Dotychczas na Festiwalu gościliśmy m.in.: Kapela ze Wsi Warszawa, Kimmo Pohjonen, Vołosi, Adam Strug, Maria Kalaniemi, Vassvik, Nordic, Harald Haugaard, Kapela Maliszów, Maarja Nuut, Kroke czy Valkyrien Allstars.

Festiwal „Dźwięki Północy” odbywa się co dwa lata na początku lipca. W tym roku wracamy po pandemicznej przerwie do warsztatów śpiewu i tańca oraz potańcówek. Natomiast w wyjątkowej przestrzeni Centrum św. Jana w Gdańsku zobaczymy i usłyszymy czołowych wykonawców muzyki tradycyjnej i folk. Ideą, która przyświeca Festiwalowi jest ukazywanie tradycji muzycznej w żywej i nowoczesnej formie. Do udziału zapraszamy więc zarówno artystów nurtu in crudo, jak i tych, którzy odczytują tradycję na nowo poprzez filtr innych gatunków, takich jak jazz czy muzyka improwizowana.

PROGRAM – 36. Festiwal „Dźwięki Północy”

6-10 LIPCA 2022

KONCERTY

Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50, Gdańsk

7 lipca 2022

 • 19.00 Dreamers Circus (DK)
 • 20.30 Kapela ze Wsi Warszawa (POL)

8 lipca 2022

 • 19.00 Nordic Fiddlers Bloc (SWE/NOR/SHET)
 • 20.30 Odpoczno (POL)
 • 22.00 Frigg (FIN)

9 lipca 2022

 • 19.00 Across the Baltic Sea „Fränder & Sutari” (POL/SWE)

10 lipca 2022

 • 19.00 Hazelius Hedin (SWE)
 • 20.30 Radykalna Orkiestra Pomorska (POL)

WARSZTATY TRADYCYJNE

6-9 lipca 2022 r., godz. 10.00-13.30

Warsztaty tańca tradycyjnego

 • Prowadzenie: Gustaw Juzala-Deprati i Chłopcy z Nowoszyszek
 • Ratusz Staromiejski w Gdańsku

Warsztaty tańca poświęcone polskim tańcom tradycyjnym oraz tańcom charakterystycznym dla Suwalszczyzny i pogranicza polsko-litewsko-białoruskiego. W programie warsztatów znajdą się tańce tradycyjne, powszechne na terenie całego kraju, takie jak polka, walc, krakowiak, oberek czy mazurek. Uczestnicy zapoznają się z tańcami typowymi dla regionu Suwalszczyzny i pogranicza polsko-litewsko-białoruskiego: jasionowskim, kochaneczką, wasadulą, aleksandrem czy kadryla. Nie zabraknie tańców miejskich, które w dwudziestoleciu międzywojennym dotarły na wieś i szybko zostały tam zaadaptowane czyli tango i fokstrota.

6-9 lipca 2022, godz. 15.00-18.30

Z północy. Warsztaty śpiewu tradycyjnego

 • Prowadzenie: Ewa Grochowska
 • Ratusz Staromiejski w Gdańsku

Warsztaty poświęcone są technice śpiewu tzw. otwartym głosem, charakterystycznej dla tradycyjnych kultur muzycznych różnych stron świata. W programie praca nad głosem i prawidłowymi nawykami emisyjnymi, ekspresją muzyczną, koordynacją fizyczno-oddechową, tembralnością i obszerną grupą zjawisk, związanych z formowaniem i artykulacją dźwięku, intonacją, energetyką oraz współbrzmieniem w grupie śpiewaczej.

Koszt udziału – 100 zł/osobę

ZABAWY TANECZNE

Zagrają chłopcy z Nowoszyszek

6 lipca 2022

19.30 – 21.30 POTAŃCÓWKA
Ratusz Staromiejski w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35 (Ogród)

9 lipca 2022

20.30 – 23.00 NOC TAŃCA

Oblackie Centrum Edukacji i Kultury, ul. Elżbietańska 9/10

Na zabawy taneczne wstęp wolny

WYSTAWA

„KADRY” – FOTOGRAFIE Z ARKTYKI

 • 6–17 lipca 2022, godz. 10.00-18.00
 • Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50

Prezentacja fotografii wykonanych przez pracowników i pracownice Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie podczas ekspedycji naukowych w europejskiej Arktyce. Statek badawczy s/y Oceania każdego lata wypływa na rejs badawczy w rejon Archipelagu Svalbard gdzie naukowcy zgłębiają wiedzę o tym fascynującym regionie, ale także starają się uwiecznić piękno środowiska naturalnego.

Wstęp wolny

GAWĘDA

„Treści mitologiczne w najstarszych pieśniach obrzędowych Słowian i Bałtów”

 • 6 lipca 2022, godz. 18.30
 • Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35

W ramach wystąpienia – zilustrowanego krótką prezentacją pieśni – opowiemy o symbolice najdawniejszych pieśni słowiańskich (polskich, białoruskich, ukraińskich) oraz bałtyckich (litewskich i łotewskich). Opowiemy o pieśniach kosmogonicznych (tyczących się mitu o stworzeniu świata), wiosennych (związanych z wiosennym mitem płodności), pieśniach przesilenia letniego (związanych ze świętami Kupały, Ligo, Rasos) oraz tekstach pieśni weselnych.

Prelegenci:

Z gawędą i pokazem pieśni wystąpią Mikołaj Jarmakowski oraz Andrzej Walenkiewicz – etnolodzy studiujący w Zakładzie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Gdańskiego, badacze dziedzictwa kulturowego Słowian i Bałtów, związani m.in. z wydaną niedługo płytą „Bóg się szerzy. Śladami najstarszych kolęd Lubelszczyzny”.

Wstęp wolny

MIEJSCA:

 • Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50, Gdańsk
 • Ratusz Staromiejski w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35
 • Oblackie Centrum Edukacji i Kultury, ul. Elżbietańska 9/10

 

Organizatorem festiwalu jest Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku. Program festiwalu, szczegółowe informacje i bilety dostępne są na stronie: dzwiekipolnocy.pl.

Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!