Dni Estonii w Białymstoku

|

Zapraszamy na Dni Estonii w Białymstoku. Jest to wspaniała okazja do zapoznania się z estońską muzyką, kinem i społeczeństwem cyfrowym.

17.11 | niedziela

16.00 Koncert chóru kameralnego Collegium Musicale

17.30 Elegie z wrzosowisk reż. Marianne Kõrver | dokument | 2018 | 58 min

Kim jest jeden z najwybitniejszych i najbardziej tajemniczych kompozytorów estońskich? Tõnu Kõrvits zabiera nas w muzyczną podróż zanurzoną w północnych pejzażach, a naszymi współpasażerami będą zwykli i niezwykli mieszkańcy współczesnej Estonii. Tytuł dokumentu nawiązuje do cyklu chóralnego, który artysta skomponował z inspiracji „gotycką” powieścią „Wichrowe wzgórza” Emily Brontë. Melancholia spotyka się tu z mistyką natury, co znajduje wyraz zarówno w dźwiękach, jak i w wizualnej warstwie filmu.
Marianne Kõrver urodziła się w 1980 roku. Ukończyła Baltic Film and Media School. Zrealizowała szereg filmów dokumentalnych portretujących estońskich artystów i kompozytorów. W kręgu jej zainteresowań jest człowiek, środowisko oraz religia i trudne relacje zachodzące między nimi we współczesnej cywilizacji Zachodu.
Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=sEEo63XD0Aw

19.00 Listopad reż. Rainer Sarnet | fantasy, dramat, romans | 2017 | 115 min

“Listopad” to jednocześnie mroczna baśń, horror i niezwykła historia miłosna. Bazując na estońskim bestsellerze, reżyser stworzył jedyną w swoim rodzaju filmową miksturę przywołującą średniowieczny folklor w sposób niezwykle oryginalny i niemożliwy do podrobienia. “Listopad” opowiada historię mieszkańców wsi, którzy starają się przetrwać zimę, i pary młodych ludzi borykających się z problemami miłosnymi. Historia zanurzona jest w lokalnych wierzeniach, które przenikają każdą sferę życia postaci – zmarli powracają do świata żywych, by spotkać się z członkami swoich rodzin, bohaterowie zawierają pakty z diabłem i przygotowują magiczne eliksiry.
“Listopad” był estońskim kandydatem do Oscara i jednym z największych przebojów tamtejszych kin w ostatnich latach. Przepiękne, malarskie zdjęcia Marta Taniela zostały nagrodzone na prestiżowym festiwalu w Tribece.
Zwiastun: https://www.filmweb.pl/video/Zwiastun/nr+2+polski-48274

18.11 poniedziałek

13.30 Seminarium Odkryj Estonię – kraj cyfrowych możliwości

13.30 Welcome by the Estonian Honorary Consul in Białystok, dr Iwona Wrońska
13.45 Estonia – a small country, lots to discover – Kazimierz Popławski, Editor-in-Chief of
Przegląd Bałtycki (in Polish)
14.15 Digital economy, digital society – HE Martin Roger, Estonian Ambassador to Poland
(in English)
14.45 E-residency and its benefits for entrepreneurs – Natalja Luts, Economic Counsellor of
Estonian Embassy in Warsaw (in English)
15.00 Legal aspects of starting and managing a company as an e-resident – Artur
Kuczmowski, Senior Partner in Thompson&Stein, official partner of the e-residency
programme in Poland (in Polish)
15.30 Celebration of the 5th anniversary of e-residency and networking

ABY UCZESTNICZYĆ W SEMINARIUM NALEŻY SIĘ ZAREJESTROWAĆ WYSYŁAJĄC MAIL NA ADRES: EMBASSY.WARSAW@MFA.EE

16.00 Rodeo. Jak poskromić dziki kraj reż. Kiur Aarma, Raimo Jõerand | dokument | 2018 | 77 min

Utrzymana w duchu kina sensacyjnego porywająca opowieść o pierwszych wolnych wyborach w Estonii od czasu II wojny światowej. O wydarzeniach sprzed lat opowiadają współtwórcy ówczesnego nowego rządu, wtedy młodzi idealiści bez doświadczenia politycznego. Z perspektywy czasu wspominają kraj pogrążony w chaosie i biedzie, nad którym musieli zapanować, by zyskać poparcie mieszkańców
oraz przywódców innych.
Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=w04zzZUQdHM

17.30 Szlak bałtycki reż. Peeter Simm | dokument | 1989 | 28 min

23 sierpnia 1989 roku utworzono długi na 600 km łańcuch z ludzi, który biegł przez Estonię, Łotwę i Litwę. Upamiętniał 50. rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow wraz z tajnym protokołem, który dotyczył podziału między Trzecią Rzeszą, a Związkiem Radzieckim terytoriów w pasie od Finlandii po Rumunię. Łańcuch, który dziś znajduje w rejestrze UNESCO, został uchwycony przez reżysera Peetera Simma, a efektem jego pracy jest niepowtarzalny film dokumentalny, który wszedł na ekrany jeszcze w 1989 roku. „Ideały zmieniają się z upływem lat. Rozpadają się, rzadko
zostają ponownie złożone lub powstają zupełnie nowe. Ale ogromna część tego ideału, który popchnął ludzi do utworzenia Szlaku Bałtyckiego, wciąż trwa” – mówił
Simm. Łańcuch filmowało wiele zespołów, które pracowały od wczesnego poranka w Tallinie do nocnego posiedzenia przy ognisku na granicy estońsko-łotewskiej. Towarzyszył im zespół w helikopterze. „Tworząc ten dokument, Peeter rozumiał, jak ważne było to wydarzenie i jakie było jego globalne znaczenie. Wlał w ten film cały swój talent, postawę polityczną i wielką miłość do Estonii” – wspominali współpracownicy Simma.

18.00 Mała towarzyszka reż. Moonika Siimets | 2018 | dramat | 100 min

Estonia, początek lat 50. XX w. Stalinizm jeszcze mocno trzyma kraj w uścisku. Pewnego dnia matka sześcioletniej Leelo, nauczycielka szkolna, zostaje zabrana do łagru. Leelo, pomna ostatnich słów usłyszanych od mamy – że ma być dobrym dzieckiem – stara się w złożonej stalinowskiej rzeczywistości, z której nie wszystko rozumie, zachowywać najlepiej jak potrafi. Ma nadzieję, że dzięki temu mama wkrótce do niej wróci. Adaptacja autobiograficznej powieści Leelo Tungal, urodzonej w 1947 roku estońskiej poetki i pisarki, znanej autorki opowiadań i wierszy dla dzieci.
Film Mooniki Siimets opowiada o losie dziecka w strasznych czasach – dlatego jest w nim dramatyzm i tragizm. Z drugiej strony, ponieważ czasy te ukazane są właśnie z dziecięcej perspektywy, na ekranie nie brakuje również ciepła i humoru.
Zwiastun https://www.youtube.com/watch?v=yDzvbbt3k54

WSTĘP NA KONCERT I FILMY ZA OKAZANIEM BEZPŁATNYCH WEJŚCIÓWEK DOSTĘPNYCH W KASIE I PRZY WEJŚCIU W DNIU WYDARZENIA

Wystawy towarzyszące Dniom Estonii w Białymstoku | 17 listopada – 12 grudnia 2019:

Arvo Pärt – znany i nieznany

Autorzy fotografii: Andres Tennus, Anne-Malle Hallik, Eleri Ever, Helena Tulve, Jüri Tenson, Kalju Suur, Kalle Toompere, Kaupo Kikkas, Kristian Kruuser, Mahmud Ceylan, Malcolm Crowthers, Michael Pärt, Nora Pärt, Richard R. Smith, Roberto Masotti, Valdur-Peeter Vahi

Birgit Püve „kynö”

Avatar photo

Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!