Estońskie Muzeum Morskie stworzy nowe muzeum na wyspie Naissaar

|

Estońskie Muzeum Morskie podjęło się odbudowy dziedzictwa militarnego wyspy Naissaar, inicjując budowę nowego muzeum o nazwie Nargen Nord. Instytucja będzie przybliżała historię fortecy morskiej zbudowanej na wyspie przed I wojną światową. Projekt, opracowany we współpracy z lokalną społecznością, został zaprezentowany przez muzeum w czerwcu br.

„Dzięki nowemu muzeum odsłonimy kolejną część historii estońskich spraw morskich – ponad sto lat temu obiekty militarne znajdujące się w porcie hydroplanów i na wyspie Naissaar były częścią jednej fortecy morskiej. Zamierzamy dać nowe życie baterii obronnej, biuru komendanta i kolei. Wykorzystamy jak najwięcej innowacyjnych rozwiązań, aby je przywrócić. Celem jest otwarcie Muzeum Nargen Nord do lata 2026 roku” – potwierdził Urmas Dresen, dyrektor Estońskiego Muzeum Morskiego.

Po otwarciu Nargen Nord zarówno mieszkańcy wyspy, jak i goście będą mogli ponownie podróżować koleją między północą a południem wyspy Naissaar. Budynek biura komendanta i znajdująca się obok nich bateria 10A zostaną wykorzystane odpowiednio jako centrum dla zwiedzających oraz jako dwukondygnacyjna przestrzeń ekspozycyjna. Rekonstrukcja obiektów na potrzeby Nargen Nord rozpocznie się w 2024 roku. Według wstępnych szacunków jej realizacja będzie kosztowała 15 mln euro.

Wizualizacja Muzeum Nargen Nord. Zdj. Estońskie Muzeum Morskie.

„Muzeum tchnęłoby nowe życie w całą wyspę. Ważnymi warunkami rozwoju Nargen Nord jest stworzenie na wyspie zintegrowanej sieci elektroenergetycznej oraz przywrócenie ruchu kolejowego. Mieszkańcy wyspy Naissaar w pełni wspierają Muzeum Morskie w realizacji projektu” – powiedział Toomas Luhaäär, starosta wyspy.

Estońskie Muzeum Morskie gromadzi, przechowuje, bada i przedstawia historię estońskiej kultury i Morza Bałtyckiego. Misją Muzeum jest propagowanie wiedzy o Morzu Bałtyckim. Dwie stałe ekspozycje Muzeum znajdują się w zabytkowej wieży „Gruba Małgorzata” oraz w porcie hydroplanów. Interaktywna wystawa w porcie hydroplanów opowiada historię estońskiego żeglarstwa od średniowiecza do czasów współczesnych.

Wyspa Naissaar (szw. Nargö, niem. Nargen) leży niecałe dziesięć kilometrów od Tallinna. Wyspa, ze względu na swoje strategiczne położenie u wejścia do Zatoki Tallińskiej, od wieków pełniła rolę obronną. Na początku XVIII wieku zbudowali tutaj fortecę Szwedzi, a później imperium carskie system dziewięciu bastionów. Do dzisiaj na wyspie zachowanych zostało wiele budynków i instalacji militarnych oraz kolej wąskotorowa pochodzące z początku XX wieku. Wyspa miała również ogromne znaczenie dla władz sowieckich – do 1991 roku pozostawała zamkniętą bazą wojskową. Z czasów sowieckich pochodzi również wiele budynków militarnych, m.in. instalacje obronne, koszary czy fabryka min morskich. Na wyspę można dostać się promem z Tallinna.

Przeczytaj także:  Sowiecka Republika Wyspy Naissaar

Źródło: Estońskie Muzeum Morskie.

Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!