„Conditions” wykład Dorte Mandrup

|

Fundacja im. Stefana Kuryłowicza oraz Wydział Architektury PW zapraszają na wykład z cyklu „Od wizji do projektu” pt.: CONDITIONS, który wygłosi Dorte Mandrup.

Wykład Dorte Mandrup to możliwość spotkania mistrzyni architektury światowego formatu. Duńska architekt od 1999 roku prowadzi własną pracownię Dorte Mandrup Arkitekter, która przez lata działania wypracowała niepowtarzalny styl projektowy. Mandrup zdobyła uznanie zarówno użytkowników swoich obiektów, jak i międzynarodowych gremiów architektonicznych. Wyłamywanie się ze schematów to jej znak rozpoznawczy, od lat działa na przekór konwencjom, ale w zgodzie z naturą i poszanowaniem do zabytków. To właśnie dzięki temu podejściu studio Dorte Mandrup Arkitekter wybrane zostało przez jury międzynarodowego konkursu do zaprojektowania Centrum Icefjord w objętym patronatem UNESCO regionie Ilulissat na Grenlandii.

Aktywny dialog z przestrzenią, a nie jednostronne podporządkowywanie jej człowiekowi spowodowało, że Centrum Icefjord to już kolejny, piąty projekt studia Dorte Mandrup Arkitekter, który wybrany został do realizacji przez UNESCO. Inną realizacją powstałą pod patronatem tej instytucji była m.in. rozbudowa Wadden Sea Centre, ośrodka wystawowego mieszczącego się w rezerwacie biosfery na Morzu Wattowym, czyli szerokiej równinie położonej w strefie przypływów morza. To właśnie o kulisach powstawania tych projektów, wnikaniu w kontekst danej przestrzeni i budowaniu całościowej koncepcji w oparciu o analizę otoczenia opowie podczas warszawskiego wykładu Dorte Mandrup.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie premiera książki pt. „Terrain vague jako przestrzenie kulturotwórcze” autorstwa arch. Małgorzaty Neumann i arch. Zofii Zuchowicz, laureatek Konkursu Fundacji TEORIA 2018. Publikacja wydana przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza jest już szóstą w ramach serii „Architektura kultury – kultura architektury”.
Nie zabraknie również prezentacji finałowego projektu „Oddział Warszawa” autorstwa arch. Agnieszki Dąbek, laureatki fundacyjnego Stypendium PRAKTYKA 2018.

W ramach cyklu wykładów „Od wizji do projektu” Polskę odwiedziły: Nathalie de Vries (2015, MVRDV), Amanda Levete (2016, pracownia AL_A), Jette Hopp (2017, pracownia Snøhetta) i Odile Decq (2018, studio Odile Decq).

ORGANIZATORZY
Fundacja im. Stefana Kuryłowicza
Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej

PARTNERZY WYKŁADU
Duński Instytut Kultury, Warbud, Geberit, Schindler, Hormann, LC Corp, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, Izba Architektów RP

OPIEKA MEDIALNA
SZUSTOW. Kultura i Komunikacja

PATRONI MEDIALNI
Architektura-Murator, Builder, Notes Na 6 Tygodni, ARCH, Zawód: Architekt

Wstęp bezpłatny na podstawie wcześniejszej rejestracji na FB. Obowiązuje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc ograniczona.

Kiedy: 18.10.2019 r. (piątek) o godz. 18:00.
Gdzie: Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, ul. Koszykowa 55, Warszawa.

Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!