Spektakl finałowy projektu edukacyjnego Sound in the Silence

|

Opór, sprzeciw i walka o tożsamość  w realiach wojennej Warszawy to punkt wyjścia dla spektaklu „An act against all odds”, który będzie można zobaczyć w poniedziałek 1 października w Teatrze Ochoty. Pokaz jest efektem  współpracy międzynarodowego zespołu artystów oraz młodzieży z Finlandii, Litwy, Niemiec i Polski. Wydarzenie stanowi podsumowanie tegorocznej, 6. już edycji interdyscyplinarnego projektu Sound in the Silence organizowanego przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność oraz stowarzyszenie MOTTE z Hamburga.

Jak wyraża się opór? Jak walczyć o godność – swoją lub najbliższych – kiedy musimy przede wszystkim walczyć o przetrwanie? Czy da się okazywać sprzeciw, gdy wszystko jest przeciwko nam? Licealiści z 4 europejskich krajów przyjechali do Warszawy, aby znaleźć odpowiedź na te pytania. Przez 7 dni będą analizować w tym celu wojenną biografię miasta i historie ludzi z nią związanych, takich jak Jan Karski, Emanuel Ringelblum, Witold Pilecki czy Szmul Zygielbojm.  Sięgają także po historie powstania w getcie oraz powstania warszawskiego – dwóch zbrojnych zrywów, które, choć tak od siebie różne, stały się równolegle symbolami niezłomności i heroizmu, na stałe związanymi z Warszawą.

Swoje refleksje i spostrzeżenia młodzi twórcy zamienią w spektakl oparty na dźwięku, słowie i ruchu. W pracach nad pokazem pomaga im zespół doświadczonych artystów: raper i producent Dan Wolf (USA), choreografka Katarina Rampackova (Słowcja), aktor i reżyser Dawid Żakowski (Polska) oraz performer Sean Palmer (Wielka Brytania), jak również edukatorzy z Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma i Muzeum Powstania Warszawskiego. Efekt ich wspólnej pracy będzie można zobaczyć 1 października o godz. 18:30 w warszawskim Teatrze Ochoty przy ul. Reja 9. Wstęp wolny. Wydarzenie przygotowano w ramach projektu edukacyjnego Sound in the Silence – inicjatywy Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność oraz stowarzyszenia MOTTE z Hamburga.

SOUND IN THE SILENCE to projekt z pogranicza sztuki, edukacji i historii, w ramach którego młodzież z różnych krajów spotyka się co roku w innym miejscu Europy, naznaczonym XX-wieczną historią. Poprzednie edycje odbyły się m.in. na terenach byłych obozów koncentracyjnych w Bornem Sulinowie, Neuengamme koło Hamburga, Auschwitz oraz Ravensbrück, a także w Gdańsku. Szczegółowe informacje na temat  idei projektu, poprzednich edycji i organizatorów są dostępne na stronie www.soundinthesilence.enrs.eu.

Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!