Dzień Szwedzki w Narewce

|

Szwecja ma 29 parków narodowych i ponad 4000 rezerwatów przyrody. W języku szwedzkim istnieje słowo allemansrätten (dosłownie „prawo wszystkich ludzi”), mówiące, że każdy człowiek ma prawo do kontaktu z naturą. Wynika ono z przekonania, że człowiek jest integralną częścią przyrody, zaś cywilizacja ma z nią współistnieć, a nie rywalizować. Ze Szwecji pochodzą Pippi Långstrump, a właściwie Pippilotta Viktualia Rullgardina Krusmynta Efraimsdotter Långstrump, oraz dzieci z Bullerbyn. Szwedka Selma Lagerlöf była pierwszą kobietą w historii, która otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Do przebojów “The Final Countdown”, „It must have been love”, „Waterloo” czy Dancing Queen tańczyli chyba wszyscy. Jak wyglądałaby historia kina bez Grety Lovisa Gustafsson, Ingmara Bergmana, Lasse Hallströma, Stiega Larssona? Szwedzkie kryminały należą do klasyki gatunku i są jednymi z najbardziej poczytnych na całym świecie – niemal każdy słyszał o Stiegu Larssonie, Henningu Mankellu bądź Camilli Läckberg.

Ale kto wie, co to jest fika lub lagom? Albo mandeltårta, kladdkaka, smörgåstårta czy janssons frestelse.? Jeśli jest coś jeszcze, co zawsze chcieliście wiedzieć o Szwecji, ale baliście się zapytać – zapraszamy 26 października na kolejną imprezę z cyklu „Spotkania na granicy”!
————————–
Program:
13:00–14:00 Dzieci z Puszczy Białowieskiej spotkają Dzieci z Bullerbyn. Zabawę i spacer z zagadką dla najmłodszych (mniej więcej w wieku 7-12 lat) poprowadzi tłumaczka literatury szwedzkiej i norweskiej oraz animatorka kultury, Justyna Czechowska. Dla rodziców też coś wymyślimy :-) Udział bezpłatny, chęć uczestnictwa proszę zgłaszać na adres sekretarz@tropinka.org

14:00–15:00 Granit i woda czyli Szwecja w pigułce – prezentacja Ewy Zin. Ewa Zin zajmuje się badaniami dynamiki i historii Puszczy Białowieskiej, zapisanymi w słojach rocznych drzew. Jej przygoda z tą dziedziną nauki rozpoczęła się właśnie w Szwecji. Ponieważ tęsknotą za Puszczą Białowieską i Podlasiem nie pozwoliły jej tam pozostać, w trakcie doktoratu na szwedzkiej uczelni regularnie kursowała przez Morze Bałtyckie. Szwedzkiego, niestety, nie nauczyła się do dzisiaj. Ale nadal wierzy, że może kiedyś jej się uda.

15:00–15:30 „Fika” czyli zapraszamy na kawę! Jeśli ktoś z Was zechce wyczarować pierniczki, cynamonowe bułeczki lub inne słodkości, nie będziemy się bronić, przynoście wszystko na co macie ochotę :-) Szwecja jest jednym z największych konsumentów kawy na świecie – „fika” oznacza przerwę w pracy lub innej działalności w celu wypicia kawy np. z bułeczkami cynamonowymi w towarzystwie znajomych, przyjaciół lub rodziny.

15:30–16:00 Mini-kurs szwedzkiego dla super-początkujących poprowadzi lektorka: Ida Wallin (Szwecja). Ida Wallin jest doktorem nauk leśnych, specjalizuje się w polityce leśnej. Jej praca została wyróżniona między innymi przez IUFRO czyli Międzynarodowy Związek Instytutów Badawczych Leśnictwa (nagroda dla wybitnych badań doktorskich w roku 2019). Interesuje ja socjologia, etnologia i wszelkiego rodzaju pogranicza. W wolnych chwilach gra w teatrze amatorskim, podróżuje i biega. Aktualnie mieszka w Niemczech.

16:00–17:00 O tłumaczeniu literatury szwedzkiej. Rozmowa z Justyną Czechowską. W jej tłumaczeniu ukazała się między innymi proza Tove Jansson, Idy Linde i Agnety Pleijel oraz wiersze współczesnych szwedzkich poetek. Jest współzałożycielką Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, współtworzy program festiwalu „Odnalezione w tłumaczeniu”.

17:00–18:00 Szwedzki stół – degustacja szwedzkich przysmaków, na przykład smörgåstårta, sill, sladdkaka czy Janssons frestelse. Jeśli ktoś z Was ma ochotę przygotować i przynieść jakiś szwedzki specjał – nie wahajcie się, nie bójcie się eksperymentów!!! Im więcej osób zeche coś przynieść, tym bogatszy będzie nasz bufet :-)

18:00–19:00 W krainie lasów, skał i reniferów – rozmowa z rodziną Keczyńskich (Ewą, Andrzejem, Kacprem i Mikołajem) o szwedzkiej przyrodzie, parkach narodowych, rodzinnym podróżowaniu w dzikie zakątki Szwecji połączona z pokazem slajdów

od 19:30 Potańcówka przy legendarnych hitach ABBY.

UWAGA Podczas potańcówki oferujemy wodę bez ograniczeń (kranówka w Swinorojach jest smaczna), poza tym : „pijesz co przyniesiesz”

Avatar photo

Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!