Festiwal Varmia Musica

|

Na przełomie lipca i sierpnia Lidzbark Warmiński po raz kolejny stanie się europejską stolicą muzyki dawnej, granej na dawnych instrumentach. W tym roku melomani będą mieli okazję posłuchać utworów powstających na zamówienie królów i wykonywanych na dworach królewskich. Zapraszamy na festiwal Varmia Musica, któremu będzie przyświecać hasło „Musica Regis”. A całe wydarzenie odbędzie się w pysznych i pełnych splendoru historycznych wnętrzach Zamku Biskupów Warmińskich.

  • Koncert inauguracyjny Muzyka na kolację Króla

31 lipca, godz. 19:00, Zamek Biskupów Warmińskich, Wielki Refektarz

W II połowie XVII wieku dwór Króla Słońce Ludwika XIV był wzorem do naśladowania dla całej niemalże Europy. Spędzanie czasu na dworze francuskim było niezbędną częścią edukacji kulturalnej każdego arystokraty, bez względu na narodowość. Twórcy bezpośrednio związani z wersalskim dworem, tacy jak Jean-Baptiste Lully czy François Couperin, postrzegali to jako okazję zarówno do promocji własnej twórczości, jak i możliwości rozsławiania francuskiego gustu w najodleglejszych zakątkach europejskiego kontynentu. W trakcie tego koncertu goście festiwalu będą mogli posłuchać utworów właśnie m.in. Jeana-Baptiste’a Lully’ego Mascarade de Versailles ou l’Impromptu i Le Bourgeois gentilhomme. March pour la Céremonie des Turcs.

Kierownictwo artystyczne nad tym koncertem sprawuje Zbigniew Pilch, jeden z najwybitniejszych skrzypków barokowych, występujący w całej Europie i na świecie z takimi znakomitymi zespołami jak fiński Baroque Ensemble Battalia, duński Concerto Copenhagen, hiszpański Al Ayre Español, czeska Musica Florea czy belgijskie Collegium Vocale Gent.

  • Koncert Królewski klawesyn i wiolonczela

1 sierpnia, godz. 19:00, Zamek Biskupów Warmińskich, Wielki Refektarz

Trzy programy tegorocznego festiwalu bezpośrednio nawiązują do czasów wspaniałości Ludwika XIV oraz jego następcy Ludwika XV, zwanego „Ukochanym”. To koncerty inauguracyjny Muzyka na kolację Króla, Muzyka komnaty królewskiej i dzisiejszy – Królewski klawesyn i wiolonczela. Na wiolonczeli będzie grał Jakub Kościukiewicz, który w swojej dyskografii ma ponad 30 płyt CD, nagranych dla takich wytwórni jak CD Accord, Dux, Sarton, Cypres, LionRecords, Musicon, ProMusica Camerata. Przy klawesynie zaś zasiądzie Ewa Mrowca, której pierwszy solowy album z Pieces de clavessin Jeana-Nicolasa Geoffroya zyskał znakomite recenzje w Polsce, Luksemburgu, Francji i Niemczech, a także został nominowany do prestiżowej International Classical Music Awards 2013.

W programie znajdą się utwory m.in. Josepha Bodina de Boismortiera, Jeana-Henriego d’Angleberta i Johanna Sebastiana Bacha.

  • Koncert W służbie Waszej Wysokości

2 sierpnia, godz. 19:00, Zamek Biskupów Warmińskich, Wielki Refektarz

Muzyka w służbie Waszej Wysokości przybliży słuchaczom gusta muzyczne najpotężniejszych rodów XVII wieku, czyli Gonzagów i Medyceuszy, oraz poniekąd wyjaśnia rolę mecenatu w rozwoju i upowszechnianiu sztuki muzycznej. Postać Króla Zygmunta III Wazy objawia się jako niezwykle istotna z punktu widzenia muzycznej wymiany pomiędzy Polską a Włochami. Między innymi dlatego Francesco Rognoni zadedykował Zygmuntowi swoje najsłynniejsze dzieło Selva de varii passagi.

Dla miłośników instrumentów dawnych nie lada przyjemnością będzie wysłuchanie Gustava Gargiula z Buenos Aires, który zagra na cynku.

  • Koncert Muzyka komnaty królewskiej

3 sierpnia, godz. 19:00, Zamek Biskupów Warmińskich, Wielki Refektarz

Kolejny dzień festiwalu Varmia Musica „Musica Regis” poświęcony będzie utworom François Couperina, organisty w Chapelle Royale (Kaplicy Królewskiej) oraz nadwornego muzyka króla Ludwika XIV, a także kompozytora dworu z tytułem ordinaire de la musique de la chambre du Roi. Utwory klawesynowe Couperina z bogactwem nastrojów i ilustracyjnością inspirowały innych kompozytorów, a Jordi Savall, jeden z najwybitniejszych interpretatorów muzyki dawnej, nazwał Couperina muzykiem poetą, który wierzy, że jeżeli wchodzimy do poezji Muzyki, odkrywamy piękno większe niż piękno absolutne.

Couperin przygotowywał cotygodniowe koncerty niedzielne wykonywane na dworze, a dźwięki tej poezji dzięki Karolinie Zych (traverso), Markowi Niewiedziałowi (obój), Zbigniewowi Pilchowi (skrzypce), Tomaszowi Wesołowskiemu (fagot), Krzysztofowi Firlusowi (viola da gamba) i Ewie Mrowcy (klawesyn) rozbrzmią w salach Zamku Biskupów Warmińskich.

  • Koncert Salon romantyczny – muzyczne dziedzictwo Warmii

4 sierpnia, godz. 17:00, Oranżeria Kultury

Koncert Salon romantyczny odbiega nieco od głównego hasła festiwalu „Musica Regis” i prezentuje dzieła związane z historycznym dziedzictwem Warmii. W Oranżerii Kultury przedstawiony zostanie niezwykle rzadko wykonywany cykl pieśni słynnego polskiego kompozytora Feliksa Nowowiejskiego, który urodził się i dorastał w warmińskim miasteczku Wartembork, znanym dziś jako Barczewo.

Partie sopranu wykona między innymi Anna Mikołajczyk, jedna z największych światowych indywidualności artystycznych w dziedzinie muzyki dawnej, której 12 albumów płytowych otrzymało nagrodę Akademii Fonograficznej FRYDERYK. Przy fortepianie historycznym zasiądzie Mirosław Feldgebel.

  • Koncert uczestników Varmia Musica Academia

5 sierpnia, godz. 19:00, Zamek Biskupów Warmińskich, Wielki Refektarz

Festiwal Varmia Musica to nie tylko koncerty, ale i szeroko zakrojona działaność pedagogiczna. W dniach 31 lipca–7 sierpnia odbywają się warsztaty muzyczne dla absolwentów szkół muzycznych różnego stopnia, którzy mają okazję doskonalić swoje umiejętności wokalne i gry na instrumentach dawnych pod okiem światowej klasy artystów. A potem mogą wykorzystać tę wiedzę w trakcie takiego koncertu jak ten, przed prawdziwymi miłośnikami tej muzyki.

  • Koncert Powrót po 400 latach: Giovanni Battista Cocciola w Lidzbarku Warmińskim

6 sierpnia, godz. 19:00, Zamek Biskupów Warmińskich, Wielki Refektarz

Program nawiązuje do czasów jednego z najwybitniejszych pasterzy diecezji warmińskiej, biskupa Szymona Rudnickiego, oraz jego kapelmistrza Giovanniego Battisty Coccioli. Szymon Rudnicki studiował na Uniwersytecie Krakowskim, w Padwie i w Rzymie. Po powrocie do kraju był sekretarzem króla Stefana Batorego, a następnie Zygmunta III Wazy, z którym łączyły go szczególnie bliskie więzi. W końcu Rudnicki został sekretarzem wielkim koronnym, a następnie – przy bardzo silnym poparciu króla – biskupem warmińskim. I właśnie jako biskup miał wiele okazji do obcowania z muzyką na dworze Zygmunta III Wazy i wiedział, że poza pieniędzmi, które zdobywał na pruskich sejmach i którymi wspierał prowadzone przez króla wojny, wielką przyjemność może mu sprawić prezentami związanymi z muzyką. Jest pewne, że dobrze znał królewskich, w tym włoskich, muzyków. A wśród nich Cocciolę. Wykonanie koncertu monograficznego, obejmującego reprezentatywny wybór zachowanych dzieł kompozytora, będzie pierwszym takim przedsięwzięciem na ziemi warmińskiej od czterystu lat.

  • Msza św. z oprawą muzyczną w wykonaniu Jeana-Etienne’a Langianniego (chorał gregoriański), Anny Mikołajczyk (sopran), Jana Jakuba Monowida (alt),  Aleksandra Kunacha (tenor) i Andrzeja Zawiszy (bas).

7 sierpnia, godz. 12:00, kościół p.w. św. Piotra i Pawła

Jean-Etienne Langianni to król Korsyki. Śpiewak i kompozytor, stały członek zespołów Tavagna, Ensemble Organum i Seraphica. Występuje na najsłynniejszych festiwalach na świecie i w sumie nagrał ponad 30 albumów. Jest także znakomitym pedagogiem, regularnie prowadzi warsztaty śpiewu i polifonii korsykańskiej zarówno we Francji, jak i za granicą.

Te msze, włączone w program festiwalu Varmia Musica, cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród publiczności imprezy, ale też ludności Lidzbarka. Tegoroczna może zachwycić szczególnie.

  • Koncert finałowy Musica regis Poloniae

7 sierpnia, godz. 19:00, Zamek Biskupów Warmińskich, Wielki Refektarz

Wszelkie królewskie uroczystości uświetniali najznamienitsi śpiewacy i wirtuozi instrumentalni, rozsławiając imię władcy oraz komunikując jego potęgę. Wybór królewskiego kapelmistrza czy dyrektora muzycznego należał do spraw najwyższej wagi i mógł, w dającej się przewidzieć przyszłości, przynieść królowi i jego otoczeniu niezaprzeczalne korzyści wizerunkowe. Festiwal „Musica Regis” wieńczy koncert pod tytułem Musica regis Poloniae, który nawiąże do twórczości muzycznej związanej z królami i władcami państwa polskiego w różnych okresach historii.

Ta uczta dla oka, ucha i serca kończy tegoroczne spotkania z muzyką dawną. Wykonawcami będą uczestnicy oraz wykładowcy warsztatów muzycznych Varmia Musica Academia, a kierownictwo artystyczne obejmie nad tym uroczystym wydarzeniem Zbigniew Pilch.

Wstęp na wszystkie koncerty wolny, a szczegółowy program wydarzenia znajduje się www.varmusica.pl.

Avatar photo

Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!