Przegląd Kina Krajów Nadbałtyckich na Festiwalu Camerimage

|

Przegląd Kina Krajów Nadbałtyckich staje się już powoli tradycją festiwalu Camerimage. W tym roku pojawi się w programie po raz trzeci. Przez te trzy lata festiwal nawiązał sieć znajomości i kontaktów, dzięki którym dociera do najciekawszych wizualnie produkcji filmowych z regionu Morza Bałtyckiego i  krajów współpracujących. Przegląd współtworzą dziennikarze, członkowie stowarzyszeń operatorskich, instytuty filmowe, dystrybutorzy, producenci, a także filmowcy, tworzący właśnie w tym regionie.

Poprzez przegląd Kina Krajów Nadbałtyckich Camerimage udowadnia, jak wiele doskonałych filmów powstaje w Europie północno-wschodniej. Kino nadbałtyckie to, jak pokazują zebrane w tegorocznej edycji tytuły, pojęcie bardzo szerokie, w którym mieści się pełen przekrój gatunków i tematów. Powstają filmy oddające aktualne problemy danego kraju czy narodu, związane z historią geopolityczną tego zakątka Europy, ale także wielonarodowe koprodukcje, nawiązujące do najlepszych światowych trendów.

Na tegoroczny Przegląd złożą się filmy różnorodne gatunkowo, stylistycznie i tematycznie, reprezentujące 11 krajów z basenu Morza Bałtyckiego i współpracujących: Litwę, Łotwę, Estonię, Rosję, Szwecję, Finlandię, Norwegię, Danię, Islandię, Niemcy i Polskę.

Pokazy odbędą się w dniach 11-18 listopada.

W tym roku zostaną zaprezentowane następujące filmy:

After You’re Gone

Aleksiej Temnikow tańczył kiedyś w balecie. Nie był jednak byle tancerzem, lecz prawdziwą gwiazdą. Występował na najsłynniejszych scenach świata, a media ochrzciły go mianem następcy Barysznikowa. Błyskotliwa kariera Aleksieja została gwałtownie przerwana, gdy doznał on poważnego urazu kręgosłupa. Wrócił do domu, do prowincjonalnego, 70-tysięcznego miasteczka położonego tuż za obrzeżami Moskwy, gdzie otworzył studio i szkołę tańca. Obecnie, niemal 20 lat po dramatycznym rozstaniu ze sceną, możemy być świadkami codzienności Aleksieja. Jedzie z domu do szkoły tańca, chociaż na piechotę zajęłoby mu to pewnie mniej czasu. Rutyna w pracy zdaje się nie mieć końca.
Reżyseria: Anna Matison
Zdjęcia: Serg Otrepiev
Produkcja: Sergey Bezrukov Film Company, Production Value WorldWide
Rosja, 2016

The Chronicles of Melanie

W czasach reżimu stalinowskiego w ZSRR, 14 czerwca 1941 roku, ok. 40 tysięcy Litwinów, Łotyszy i Estończyków zostaje deportowanych na Syberię. Jest wśród nich łotewska dziennikarka Melānija Vanaga (postać autentyczna), zesłana ze swoim 8-letnim synkiem. Los jej męża, z którym ją rozdzielono, pozostaje nieznany. Melānija wie, że musi odnaleźć w sobie siłę, by przetrwać fizyczne i psychiczne cierpienia, jakich zaznaje w niewoli. Poruszająca opowieść o potędze ludzkiego charakteru, niezłomności ducha i bolesnych doświadczeniach będących częścią jednej z największych tragedii w dziejach Łotwy.

Tytuł oryginalny: Melanijas hronika
Reżyseria: 
Viestur Kairish
Zdjęcia: Gints Bērzins
Produkcja: Mistrus Media
Łotwa, Czechy, Finlandia 2016

Darkland

W luksusowym apartamencie w centrum Kopenhagi mieszka znany kardiochirurg Zaid, imigrant z Iraku. Kiedy traci młodszego brata, Yasina, drobnego dilera narkotyków, który ginie w porachunkach gangsterskich, z dnia na dzień porzuca uporządkowane życie, aby pomścić jego śmierć. Jako zamaskowany wojownik zaczyna wymierzać sprawiedliwość. Kryminał z tłem psychologicznym (problem zemsty) i społecznym (problem imigrantów).
Tytuł oryginalny: Underverden
Reżyseria: Fenar Ahmad
Zdjęcia: Kasper Tuxen Andersen
Produkcja: Profile Pictures ApS
Polski dystrybutor: Mayfly Ltd
Dania, 2017

The Garage Helicopter

Podczas transportu śmigłowcem nieoczekiwanie spada na ziemię i rozbija się ogromny kontener wypełniony śmieciami. W tym samym czasie stara Romka budzi się z poczuciem wszechogarniającej tęsknoty za swym dawnym zegarem ściennym. Te dwa pozornie błahe zdarzenia dają początek długiej podróży wietrznymi szwedzkimi autostradami trojga młodych wnucząt właścicielki zegara, którzy podejmują się odnalezienia go i dostarczenia babci. Niezwykła wyprawa przynosi więcej zaskakujących odkryć, niż można by się spodziewać.
Tytuł oryginalny: Sophelikoptern
Reżyseria: Jonas Selberg Augustsén
Zdjęcia: Anders Bohman
Produkcja: Bob Film Sweden AB
Szwecja, Katar, 2015

The King’s Choice

Film The King’s Choice oparty jest na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w ciągu trzech dramatycznych dni w kwietniu 1940 r., kiedy to Niemcy postawili królowi Norwegii niewiarygodne ultimatum: poddaj się lub zgiń. Ścigana przez niemieckie lotnictwo i piechotę rodzina królewska zmuszona jest uciekać ze stolicy. Postanawiają się rozdzielić, nie wiedząc, czy kiedykolwiek jeszcze się zobaczą. Księżniczka Märtha z dziećmi ucieka z Norwegii do Szwecji, podczas gdy król Haakon i książę Olaf zostają, by walczyć z najeźdźcą. Po trzech dniach desperackich prób wymknięcia się Niemcom król Haakon podejmuje ostateczną decyzję. Nie zgadza się na kapitulację, nawet jeżeli zapłaci za to życiem on, jego rodzina i wielu Norwegów.
Tytuł oryginalny: Kongens Nei
Reżyseria: Erik Poppe
Zdjęcia: John Christian Rosenlund
Produkcja: Paradox Film 1 AS
Norwegia, 2016

Konwój

Kierujący aresztem śledczym dyrektor Nowacki (Janusz Gajos) odnajduje ukrywającego się przed światem sierżanta Zawadę (Robert Więckiewicz). Doświadczony funkcjonariusz wraca do gry i dostaje nowe zadanie – zostaje dowódcą konwoju, który ma przetransportować bardzo niebezpiecznego więźnia do szpitala psychiatrycznego. Członkowie jego ekipy to ludzie ze skomplikowaną przeszłością. Wśród nich jest także pełen ideałów Feliks (Tomasz Ziętek), prywatnie mąż córki Nowackiego (Agnieszka Żulewska), który nigdy nie powinien był znaleźć się w więźniarce. Dyrektor więzienia utraciwszy kontrolę nad konwojem, rusza w pościg, by naprawić, a może ukryć niewygodną dla niego prawdę. Powoli wychodzi na jaw prawdziwy cel konwoju. Między mężczyznami narastają konflikty i rośnie napięcie, z każdą minutą następują nieoczekiwane zwroty akcji. Od tej pory sprawiedliwość może być wymierzona na własną rękę.
Tytuł angielski: Convoy

Reżyseria: Maciej Żak

Zdjęcia: Michał Sobiciński
Produkcja: Profil Film Jacek Rzehak
Polski dystrybutor: KINO ŚWIAT Sp. z o. o.
Polska, 2017

Law of the Land

Osamotniona fińska wioska w Laponii, nieopodal granicy ze Szwecją. Przechodzący na emeryturę policjant dowiaduje się, że jego nieślubny syn wyszedł z więzienia i sieje postrach w okolicy. Młody człowiek odkrył bowiem wielką rodzinną tajemnicę i szuka zemsty, atakując bliskich policjanta, łącznie z jego drugim, ślubnym synem. Nienawiść między braćmi sprowadza na okolicę ducha zemsty i przemocy, zmuszając mieszkańców wsi do samowolnego wymierzenia sprawiedliwości. Aby bracia nie pozabijali się nawzajem, policjant musi stanąć twarzą w twarz z błędami przeszłości. Ostateczna rozgrywka ma miejsce na arktycznym pustkowiu północy.
Tytuł oryginalny: Armoton maa
Reżyseria: Jussi Hiltunen
Zdjęcia: Tuomo Hutri
Produkcja: Making Movies Oy
Norwegia, Finlandia, 2017

November

W pewnej estońskiej wiosce grasują wilkołaki, duchy i zaraza. Głównym zmartwieniem mieszkańców jest przetrwanie długiej, mrocznej zimy. W tym celu wszyscy okradają wszystkich: sąsiadów, niemieckich chlebodawców, duchy, a nawet diabła i Chrystusa. Aby ocalić swoje dusze, miejscowi przekazują je zrobionym z drewna i metalu kukłom zwanym „kratts”, których zadaniem jest pomaganie swym właścicielom w złodziejstwie. Spiżarnie pękają w szwach, ale oni wciąż kradną. Proceder ten jest brzemienny w skutki.
Reżyseria: Rainer Sarnet
Zdjęcia: Mart Taniel
Produkcja: Homeless Bob Production
Estonia, 2017

Seneca’s Day

Jest rok 1988 – ostatni rok istnienia Związku Radzieckiego. W Wilnie grupka 18-latków zakłada nieformalne stowarzyszenie zwane Braterstwem Seneki, odcinając się tym samym od ustroju radzieckiego. Ślubują żyć tak, jakby każdy dzień był ich ostatnim. Miłosny trójkąt prowadzi do rozpadu braterstwa akurat w chwili, gdy kraj odradza się podczas demonstracji niepodległościowych bałtyckiego łańcucha. Gdy widzimy głównego bohatera 25 lat później, początkowo wydaje się, że odniósł sukces. On jest jednak sobą rozczarowany. Jego zwyczaj odcinania się od codzienności uczynił zeń beznamiętnego obserwatora życia. Kryzys rodzinny przywołuje wspomnienie o przysiędze, którą złożył w młodości.
Tytuł oryginalny: Senekos diena

Reżyseria: Kristijonas Vildžiūnas

Zdjęcia: Audrius Kemezys
Produkcja: Studio Uljana Kim
Litwa, Łotwa, Estonia, 2016

Serce z kamienia

W czasie pełnego emocji lata dwóch zaprzyjaźnionych nastolatków z maleńkiej wioski rybackiej na Islandii – Thór i Kristján – odkrywa nieznane im dotąd uczucia. Podczas gdy Thór stara się zdobyć serce dziewczyny, Kristján uświadamia sobie, że z Thórem łączy go coś więcej niż przyjaźń. Wraz z końcem wakacji tyleż piękna, co okrutna islandzka przyroda upomina się o swoje prawa, a chłopcy muszą ostatecznie pożegnać się z dzieciństwem.
Tytuł oryginalny: HjartasteinnTytuł angielski: Heartstone
Reżyseria: Guðmundur Arnar Guðmundsson
Zdjęcia: Sturla Brandth Grøvlen
Produkcja: SF Studios
Polski dystrybutor: Bomba Film
Dania, Islandia, 2016

W ułamku sekundy

Życie Katji rozpada się z dnia na dzień, kiedy jej mąż, Nuri, i maleńki synek, Rocco, giną w ataku bombowym. Przyjaciele i rodzina wspierają ją ze wszystkich sił, dzięki czemu Katji udaje się przetrwać uroczystości pogrzebowe. Jednak nużące poszukiwania sprawców i przyczyn bezsensownych morderstw komplikują bolesny czas żałoby Katji, na nowo podsycając ból i budząc wątpliwości. Danilo, prawnik i najlepszy przyjaciel Nuriego, reprezentuje Katję podczas procesu dwojga podejrzanych – pary ze środowiska neonazistów. Proces jest dla Katji ogromnie wyczerpujący, ale nie uniknie go, ponieważ chce, by sprawiedliwości stało się zadość.
Tytuł oryginalny: Aus dem NichtsTytuł angielski: In the Fade
Reżyseria: Fatih Akin
Zdjęcia: Rainer Klausmann
Produkcja: bombero international GmbH & CO KG, Macassar Productions, The Match Factory
Polski dystrybutor: GUTEK Film Sp. z o. o.
Niemcy, 2017
Avatar photo

Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!