Future living. Duńskie miasta przyszłości

|

W rankingach jakości i zadowolenia z życia duńskie miasta zawsze zajmują najwyższe lokaty. Modelowe eko-budynki, osiedla wielofunkcyjne, przyjazne i bezpieczne ulice można oglądać nie tylko w stolicy, lecz także całym kraju. Dania jest z nich dumna, dlatego realizacje z ostatnich lat prezentuje na międzynarodowej wystawie „Future Living. Duńskie miasta przyszłości”. Wystawa została przygotowana w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Aarhus 2017, a swoją zagraniczną wędrówkę rozpoczyna w Warszawie.

W Zodiaku możemy zobaczyć ambitne projekty architektoniczne i urbanistyczne, zarówno te już ukończone, jak i będące w trakcie realizacji. Wszystkie prace podejmują tematy zrównoważonego rozwoju miast i terenów podmiejskich, jakości życia i edukacji oraz przystosowania do zmian klimatycznych. Ich twórcy szukając najlepszych rozwiązań lokalnych, pamiętają o wyzwaniach globalnych takich jak np. ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Sama wystawa zaś odwołuje się bezpośrednio do wybranych Celów Zrównoważonego Rozwoju, ogłoszonych w ramach agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

Cel wystawy to zachęcenie mieszkańców europejskich miast do dyskusji na temat naszej wspólnej przyszłości. Miasta i przylegające do nich obszary, politycy i mieszkańcy, architekci i deweloperzy, projektanci, naukowcy, przedsiębiorcy, osoby starsze i nowe pokolenia: wszyscy razem możemy wnieść ważny głos do debaty na temat rozwoju.

Kuratorka wystawy: Carina Serritzlew.

Polska edycja wystawy została przygotowana przez organizację Rising Culture and Business z Danii we współpracy z Miastem i Gminą Aarhus oraz Duński Instytut Kultury/Danish Cultural Institute in Poland. Współpraca organizacyjna: Oddział Warszawski SARP, Miasto Stołeczne Warszawa.

Weekend otwarcia:

8 marca (piątek)
– 18:00 – dyskusja inaugurująca wystawę z udziałem architektów Flemminga Svendsena i Rasmusa Kierkegaarda
– 19:00 – wernisaż wystawy Future Living
9 marca (sobota), godz. 11:00 – oprowadzanie kuratorskie z: Cariną Serritzlew
10 marca (niedziela), godz. 12:00 – warsztaty dla dzieci „Przepraszam, którędy do przyszłości?” (obowiązują zapisy pod adresem: zapisy@pawilonzodiak.pl)


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!