Sun&Sea to opera klimatyczna stworzona przez Linę Lapelytė, Vaivę Grainytė i Rugile Barzdžiukaitė. Po zdobyciu Złotego Lwa Biennale w Wenecji dla Litewskiego Pawilonu zwiedziła najważniejsze festiwale i sceny Nowego Jorku, Paryża, Lizbony, Londynu czy ostatnio: Singapuru. Podczas Malta Festival 2024 nareszcie odsłoni swoją plażę w Polsce, zapraszając do wspólnego plażowania lokalną społeczność.
(…) Wyobraź sobie plażę – siebie na niej, albo lepiej: siebie obserwującego ją z góry – palące słońce, krem do opalania i kolorowe kostiumy kąpielowe, spocone dłonie i nogi. Zmęczone kończyny rozłożone leniwie na mozaice ręczników. Wyobraź sobie sporadyczny pisk dzieci, śmiech, dźwięk furgonetki z lodami w oddali. Muzykę szumiących fal, kojący dźwięk (na tej konkretnej plaży, nie gdzie indziej). Szelest plastikowych toreb wirujących najpierw w powietrzu, a następnie unoszących się cicho, niczym meduzy, poniżej linii wody. Huk wulkanu, samolotu, motorówki. Potem chór śpiewający pieśni: codzienne pieśni, pieśni o zmartwieniach i o nudzie, pieśni banalne, prawie o niczym. A pod nimi: powolne skrzypienie wyczerpanej Ziemi, westchnienie.
Lucia Pietroiusti
Światowa premiera Sun&Sea odbyła się na 58. Wystawie Sztuki – Biennale w Wenecji, gdzie opera klimatyczna Liny Lapelytė, Vaivy Grainytė i Rugile Barzdžiukaitė została nagrodzona Złotym Lwem dla litewskiego pawilonu.
Aby pokazać tętniącą życiem plażę, w spektaklu wykorzystuje się kilka ton piasku. Opalający się na niej ludzie, przedstawiają zbiór uwodzicielskich kompozycji i melodyjnych historii, które balansują pomiędzy przyziemnością, a niepokojąco surrealistycznym charakterem. Z szerokiego wachlarza ich życiowych narracji wyłania się przenikliwa obserwacja zmian klimatycznych, rzucająca światło na złożone relacje między ludźmi a naszą planetą. Utwór litewskich artystek wcielany jest w życie przez trzynaście solistek i solistów, którym towarzyszy lokalna społeczność, występująca jako plażowicze w każdym odwiedzanym przez Sun&Sea mieście.
Oglądając występ z antresoli, widzowie spoglądają z góry na zebrane postacie, które wyglądają jak typowa grupa plażowiczek i plażowiczów w różnym wieku, z różnymi historiami, ubranych w kolorowe kostiumy kąpielowe i opalających się w pełnym blasku słońca na mozaice ręczników. Przyglądając się temu ruchomemu obrazowi z punktu widzenia przypominającego słońce, widzowie zauważają kruchość kondycji ludzkiej.
Wraz z rozwojem libretta poznajemy po kolei każdą z postaci, w ich solowych partiach (wykonywanych w pozycji leżącej), które ujawniają prywatne troski, począwszy od trywialnych obaw o poparzenie słoneczne i plany na przyszłe wakacje, aż po dręczące obawy przed katastrofą ekologiczną, które wypływają jakby z głębi niespokojnej świadomości bohaterów i bohaterek. Frywolne mikrohistorie, śpiewane na zatłoczonej plaży, ustępują miejsca szerszym, poważniejszym tematom, które przeradzają się w globalną symfonię, uniwersalny ludzki chór poruszający kwestie o globalnej skali; zmęczone ciała stanowią metonimię zmęczonej planety.
Zainscenizowana na krytej plaży, skomponowana za pomocą światła, architektury i muzyki, opera rozgrywa się w pętli przez kilka godzin. Libretto utworu tworzy mozaika opowieści, monologów wewnętrznych, snów i przemyśleń, śpiewanych solo i w chórze przez plażowiczki i plażowiczów. Ta „zupa” historii może wydawać się przyziemna i beztroska, jednak w tym liturgicznym, popowym, syntetycznym oceanie pieśni można wyczuć zbliżające się zagrożenie. Obraz przyjemnych wakacji przeczy konsekwencjom tej bezwładności – zasoby planety są wydobywane z taką samą łatwością jak popijanie gazowanej Piña Colady. (…)
Lucia Pietroiusti
Reprezentujący Litwę na Biennale w Wenecji w 2019 roku kobiecy zespół twórczy Sun&Sea – reżyserka Rugilė Barzdžiukaite, librecistka Vaiva Grainytė oraz artystka i kompozytorka Lina Lapelytė – otrzymał główną nagrodę wydarzenia, Złotego Lwa. Sun&Sea, którego kuratorką jest Lucia Pietroiusti, założycielka General Ecology w Serpentine, był prezentowany na takich festiwalach i w takich instytucjach jak Brooklyn Academy of Music (Nowy Jork), Hammer Museum, MOCA i CAP UCLA (Los Angeles), Teatro Argentina (Rzym), E-Werk (Luckenwalde), LIFT, Serpentine i We Are Lewisham (Londyn), Helsinki Festival (Helsinki), Sydney Festival, Santiago a Mil International Festival (Santiago de Chile), Teatro Colón (Buenos Aires), Taipei Arts Festival, La Villette, Philharmonie de Paris, Festival d’Automne à Paris we współpracy z Pinault Collection (Paryż).
Daty wydarzenia:
- 14.09 (sobota), godz. 15:00
- 14.09 (sobota), godz. 16:00
- 14.09 (sobota), godz. 17:00
- 15.09 (niedziela), godz. 15:00
- 15.09 (niedziela), godz. 16:00
- 15.09 (niedziela), godz. 17:00
Miejsce wydarzenia: Międzynarodowe Targi Poznańskie, „Hala numer 2”
Czas trwania: 1 godz.
Język: Angielski z polskimi napisami
Partnerzy: Lietuvos kultūros institutas / Lithuanian Culture Institute
Realizacja:
Koncepcja i opracowanie: Rugilė Barzdžiukaitė, Vaiva Grainytė i Lina Lapelytė
Reżyseria i scenografia: Rugilė Barzdžiukaitė
Libretto: Vaiva Grainytė
Kompozytorka i dyrektorka muzyczna: Lina Lapelytė
Kuratorka: Lucia Pietroiusti
Produkcja tournée: Caroline Smith
Kierowniczka produkcji / inspicjentka: Erika Urbelevič
Kierownicy techniczni: Lique Van Gerven, Dovydas Korba
Tłumaczenie libretta (z litewskiego na angielski): Rimas Užgiris
Tłumaczenie libretta (z litewskiego na polski): Agnieszka Rembiałkowska
Realizator dźwięku: Romuald Chaloin Galiauskas
Wyprodukowany przez: Sun&Sea
Producent kreatywny: Neon Realizm
Śpiewacy i Śpiewaczki:
Svetlana Bagdonaitė, Evaldas Alekna, Aliona Alymova, Teresė Andrijauskaitė, Milda Andrijauskaitė-Bakanauskienė, Arūnas Arlauskas, Marco Cisco, Sebastian de la Cour, Gbija Damanskytė, Justina Damanskytė, Nabila Dandara, Saulė Dovydėnaitė, Auksė Dovydėnaitė, Daniel Monteagudo Garcia, Claudia Graziadei, Sandro Hähnel, Elisabeth Holmer, Lucas Lopes Pereira, Artūras Miknaitis, Yates Norton, Eglė Paškevičienė, Vytautas Pastarnokas, Salomėja Petronytė, Kalliopi Petrou, Ieva Skorubskaitė, Elisabetta Trevenzuoli, Annapaola Trevenzuoli, (TBC)
Performerzy i Perfomerki:
Raminta Barzdžiukienė, Vincentas Korba, Ona Lapelienė, Jeronimas Petraitis, Juozas Petraitis, Mantas Petraitis, Pranas Petraitis, Matteo Giacomo Pietroiusti Watt, Jonas Statkevičius, (TBC).
Bilety można zarezerwować na stronie www.ebilet.pl/muzyka/festiwale/malta-festival
Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.