Zakładnicy historii. Polacy w niepodległej Litwie

|

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Świat Z Innej Beczki – tym razem poświęcone Polakom na Litwie!

Gościem specjalnym będzie dr Barbara Jundo Kaliszewska, „Zakładnicy historii. Mniejszość polska w niepodległej Litwie (1988-1994)”.

Spotkanie odbędzie się 5 grudnia (środa) o godz. 18.30.

Rozmowę poprowadzi dr Tomasz Lachowski.

Mniejszość polska na Litwie jest grupą autochtoniczną, skoncentrowaną współcześnie na terenach wchodzących przed II wojną światową w skład Państwa Polskiego, historycznie natomiast stanowiących integralną część Wielkiego Księstwa Litewskiego. Na fali Jesieni Ludów społeczność ta podjęła walkę o swoje prawa narodowe. Z powodów politycznych, powstało wokół tej kwestii wiele niedomówień i kontrowersji.

Pozostawieni sami sobie na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku zarówno przez nowe władze litewskie, zaabsorbowane aspiracjami niepodległościowymi, jak i przez pozostające pod wpływem doktryny Giedroycia elity III RP Polacy na Litwie stali się obiektem manipulacji ze strony Kremla i przedmiotem gry radzieckich służb specjalnych.

Dlaczego chcemy o tym mówić dzisiaj? Ponieważ bagatelizowanie i marginalizowanie postulatów mniejszości polskiej niosą za sobą realne niebezpieczeństwo. Na czym ono polega? Zapraszamy do dyskusji, dla której punktem wyjścia będzie książka Barbary Jundo-Kaliszewskiej.

Dr Barbara Jundo-Kaliszewska – historyk, tłumacz, niezależna publicystka. Urodziła się w Ejszyszkach, na terytorium radzieckiej Litwy. Dorastając obserwowała transformację ustrojową oraz budowę podwalin niepodległego państwa litewskiego. Od 1999 r. na stałe mieszka w Polsce. Naukowo i zawodowo związana z Uniwersytetem Łódzkim. Prowadzi badania teoretyczne dotyczące sytuacji mniejszości polskiej na Litwie ze szczególnym uwzględnieniem próby utworzenia polskiej autonomii na Wileńszczyźnie i stosunków polsko-litewskich.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!