Wystawa „It’s always tea time”

|

Chyba każdy zna historię dziewczynki, która przez króliczą norę dostała się do magicznej krainy, w której spotyka jej niezwykłych mieszkańców i przeżywa nieprawdopodobne przygody. Blisko 100 ilustracji do „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carolla będzie można oglądać przez cały wrzesień w Płockiej Galerii Sztuki. Są wśród nich portrety Alicji, Królowej Kier, Szalonego Kapelusznika, Uśmiechu bez Kota czy plastyczne wersje zwariowanego podwieczorku. Ich autorami jest 72 współczesnych ilustratorów, pochodzących z 19 krajów, m.in. Polski, Włoch, Portugalii, Białorusi, Estonii czy Iranu. Na wernisaż Międzynarodowej wystawy ilustracji „It’s Always Tea-Time” (Zawsze jest czas na herbatę), którą honorowym patronatem objął Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, zapraszamy 1 września o godzinie 18.

Pomysłodawczynią projektu i wystawy jest estońska ilustratorka Viive Noor, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Tallinie, która zaprosiła innych artystów do wykonania ilustracji inspirowanych „Alicją w Krainie Czarów”, opublikowaną po raz pierwszy 4 lipca 1865 r., a napisaną przez angielskiego wykładowcę matematyki Charlesa Lutwidge’a Dogsona (pseudonim Lewis Carroll). Powstałe prace, akrylowe, malowane farbami olejnymi lub rysowane ołówkiem, po raz pierwszy pokazano w Estońskim Centrum Literatury Dziecięcej w Tallinie. Różnią się między sobą stylem i estetyką, co związane jest z narodowością i wyobraźnią konkretnego ilustratora. U polskiego popartysty surrealistycznego Roberta Romanowicza, Alicja jest postacią z twarzą chochlika, skaczącą na pniak i wylewającą czerwony napój z dzbanka do herbaty na ziemię. Anne Linnamagi stworzyła wersję Królowej, która wygląda bardziej jak Różowa Księżniczka dzierżąca kosę wśród czerwonych róż.

„Umieszczenie na jednej wystawie wszystkich tych ilustracji, które powstały na potrzeby jednego tekstu, pozwala nam uzyskać fascynującą różnorodność punktów widzenia, która w doskonały sposób podkreśla osobowości różnych artystów” – opowiada o wystawie we wstępie do katalogu historyk sztuki Vappu Thurlow.

Do 1 października każdy gość Płockiej Galerii Sztuki będzie mógł sprawdzić, czyja artystyczna wizja książki Lewisa Carolla jest mu najbliższa i na ile sposobów można interpretować podwieczorek Alicji ze Zwariowanym Kapelusznikiem, Szarakiem bez Piątej Klepki i zaspanym Susłem oraz jak daleko inne są interpretacje scen i postaci współczesnych artystów od 92 ilustracji Johna Tenniela, stworzonych do pierwszego wydania „Alicji w Krainie Czarów”.

Wystawa zorganizowana we współpracy z Ambasadą Estonii w Warszawie.

Program wydarzeń towarzyszących Międzynarodowej wystawie ilustracji „It’s Always Tea-Time”. Wszystkie wydarzenia odbędą się w siedzibie Płockiej Galerii Sztuki.

5 września, godz. 16.30 – Oprowadzanie z przewodnikiem po Międzynarodowej wystawie ilustracji „It’s Always Tea-time” (w cenie biletu wstępu).

 9 września, godz. 15 – Wykład w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa „Awangarda w Płocku, płocczanie w awangardzie”. Wstęp wolny. W 2017 roku mija 100 lat od pierwszej znaczącej manifestacji polskiej awangardy – krakowskiej wystawy ekspresjonistów, w listopadzie 1917 roku. Awangarda miała wówczas znaczący wpływ na literaturę i sztukę XX wieku. Czy była obecna na płockich salonach i w atelier artystycznych? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć podczas wykładu multimedialnego w Płockiej Galerii Sztuki.

12 września, godz. 10 – Warsztaty plastyczne „Zwariowana herbatka z Alicją”. Wstęp wolny. Ponadczasowa książka, jaką jest „Alicja w Krainie Czarów”, inspiruje artystów na całym świecie, czego przykładem jest wystawa prezentowana w Płockiej Galerii Sztuki. Uczestnicy warsztatów, wykorzystując różne techniki plastyczne, wykonają „zaczarowany” serwis do herbaty na podwieczorek z bohaterami książki Lewisa Carrolla.

16 września, godz. 12 – Wykład i warsztaty w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa „Pomniki (w) pamięci”. Wstęp wolny. Płock, jedno z najstarszych miast Północnego Mazowsza, posiada wiele ciekawych i oryginalnych rzeźb i pomników autorstwa wybitnych artystów, jak chociażby Gustawa Zemły. Płocka Galeria Sztuki zaprasza na wykład przedstawiający wybrane przykłady sztuki rzeźbiarskiej, które przywołują przeszłość, sprzyjają retrospekcji, upamiętniają osoby i wydarzenia. Po wykładzie zapraszamy na rodzinne warsztaty rzeźbiarskie. Obowiązują wcześniejsze zapisy.

19 września, godz. 16.30 –  Oprowadzanie z przewodnikiem po Międzynarodowej wystawie ilustracji „It’s Always Tea-Time” (w cenie biletu wstępu).

28 września, godz. 10.30 – Wykład „Warszawska Syrenka – prawda czy mit”. Wstęp wolny. W ramach Roku Rzeki Wisły, Płocka Galeria Sztuki zaprasza na wykład poświęcony mitom i legendom, które przez wieki narosły wokół królowej polskich rzek, ale nie tylko. Punktem wyjścia opowieści o fantastycznych i fantasmagorycznych bohaterach znad rzek będzie legenda o warszawskiej Syrence.

Avatar photo

Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!