17. Festiwal Ogrody Muzyczne. Estonia: kraj ludzi kreatywnych

|

1 lipca startuje Festiwal Ogrody Muzyczne – wydarzenie o 17-letniej tradycji. Od 10 lat gościem honorowym festiwalu jest kraj, który dokładnie 1 lipca przejmuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. W tym roku jest nim Estonia #EU2017EE, która również od kwietnia br. świętuje już 100-lecie uzyskania niepodległości. Koncerty i wydarzenia festiwalowe odbywać się będą pod honorowym patronatem Ambasady Republiki Estonii, jak i oficjalnego programu obchodów #Estonia100. Wydarzenie będzie odbywać się pod hasłem „Kraj ludzi kreatywnych”.

Podczas pierwszego wieczoru estońskiego, 3 lipca, wystąpi Estonian Piano Orchestra, czyli ośmioro pianistów przy czterech fortepianach, którzy zaprezentują utwory współczesnych estońskich kompozytorów jak Jaan Rääts, czy Urmas Sisask, napisanych specjalnie dla orkiestry oraz nową aranżację „Obrazków z Wystawy” Musorgskiego w opracowaniu Reina Rannapa. Gościem specjalnym wieczoru będzie JE Ambasador Estonii, Harri Tiido. Zaś w tygodniu zamykającym festiwal, 24 lipca do Warszawy przyjadą zdobywcy nagrody Grammy 2013 za „najlepsze wykonanie chóralne” dla płyty „Arvo Pärt. Adam’s Lament” (ECM Records, 2012), czyli Vox Clamantis. Ten działający od ponad 20 lat chór gregoriański pod przewodnictwem Jaan-Eik Tulvego zaprezentuje hymny i antyfony gregoriańskie oraz utwory specjalnie komponowane dla chóru przez najwybitniejszych estońskich kompozytorów, jak Arvo Pärt, czy Tõnis Kaumann. Drugą część koncertu uświetni guru estońskiej elektroniki i rocka progresywnego Sven Grünberg, który zaprezentuje własną kompozycję „Looking In” na chór, trio muzyczne, keyboardy i elektronikę waz z towarzyszącymi całości wizualizacjami.

Na festiwalu nie zbraknie polskich wykonawców. 14 lipca zapraszamy na koncert nadzwyczajny Urszuli Krygier, mezzosopranistki uhonorowanej kilkoma statuetkami Fryderyka. Towarzyszyć jej będzie pianista Maciej Grzybowski i Opium String Quartet. Polscy artyści pojawią się także w finale festiwalu. Ostatni koncert (26 lipca) to Paganini Tour w wykonaniu skrzypka Marcina Patyry i zespołu Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza.

Na otwarcie festiwalu 1-2 lipca odbędzie się pierwszy „Pojedynek Gigantów”, czyli prezentacja premier operowych Metropolitan Opera i baletowych Teatru Bolszojostatnich miesięcy. Przez kolejne weekendy warszawska publiczność będzie mogła oglądać m. in. Traviatę (reż. Willy Decker, MET live in HD 11.03.2017), Jezioro Łabędzie (chor. Jurij Grigorowicz, Bolszoj live in HD 25.01.2015), Śpiącą Królewnę (chor. Jurij Grigorowicz wg Mariusa Petipy, Bolszoj live in HD 22.01.2017), Don Kichota (chor. Aleksjej Fedejeczew, Bolszoj live in HD 2.02.2016, „Złota Konewka” 16. FOM 2016), czy też Rusałkę (reż. Mary Zimmerman, MET live in HD 2.02.2017).

Znani i lubiani pojawią się na ekranie: Anna Netrebko w biograficznym filmie dokumentalnym „Anna Wspaniała” (reż. Dmitry Sapun, 2015) i retransmisji koncertu „Trzy gwiazdy w Monachium” (reż. Michael Maier, 2015), czy też Plácido Domingo w barytonowej, tytułowej roli „Nabucco” (reż. Elijah Moshinsky, MET live in HD, 7.01.2017). Znani i lubiani będą także gośćmi specjalnymi wybranych wieczorów, m. in.: Stanisław Janicki (13 lipca), Jolanta i Włodek Pawlikowie (7 lipca), czy Anna Nehrebecka (17 lipca).

Ciekawą propozycją festiwalową będą również wtorkowe pokazy czteroodcinkowego serialu „Historia Muzyki” (ZDF/Arte 2016) od baroku, przez klasycyzm i romantyzm do współczesności (11, 13, 18, 25 lipca) oraz towarzyszące im spotkania z gośćmi specjalnymi. Na przykład wieczór z muzyką baroku (11 lipca) otworzy rozmowa z dr. hab.Przemysławem Mrozowskim, dyrektorem Zamku Królewskiego w Warszawie.

Osobną propozycją skierowaną do najmłodszych spędzających „lato w mieście” są dedykowane im Dziecięce Ogrody Muzyczne, w środowe przedpołudnia. Folkowo-jazzowe spotkania tematyczne przygotują m. in. Janusz Prusinowski z rodziną („Gdzie się podział Kusy Janek?”, 12.07. godz. 10:00 i 11:30), Bart Pałyga wraz z Kolor Kolektyw i Magdaleną Niernesee, tancerką khatak („Indie”, 26.07. godz. 10:00 i 11:30), czy wreszcieThe New Warsaw Trio („12 półtonów”, 19.07. godz. 10:00 i 11:30).

By lepiej poznać i zrozumieć kulturę muzyczną Estonii, warto obejrzeć dokument „Śpiewająca Rewolucja” (reż. Maureen & James Tusty, 2006), który pokazuje tradycjęLaulupidu – Festiwalu Pieśni Estońskiej w Tallinie, którego początki sięgają roku 1869 r. Estończycy wyśpiewali sobie wolność zarówno od carskiej Rosji w 1918 r., jak i od Związku Radzieckiego w 1991 r. Gdyż, jak mówi Harri Tiido, ambasador Republiki Estonii w Warszawie: – Śpiewanie jest dla Estończyków czymś bardzo tradycyjnym. To jest w naszej krwi i w naszym krwiobiegu. Tradycja Festiwali Pieśni Estońskiej sięga końca XIX wieku. Były one rodzajem manifestacji estońskości. Przez te piosenki i przez tę muzykę lepiej rozumieliśmy, że jesteśmy Estończykami. To było zjednoczenie ludzi, konsolidacja narodu. Festiwale Pieśni Estońskich pomogły nam przejść od czasów carskich do lat niepodległości. W czasach sowieckich Estończycy uważali Laulupidu za coś typowo estońskiego, a nie sowieckiego. Nadal uważamy, że śpiew jest jednym ze sposobów zbliżenia narodu i utrzymania go we wspólnocie. Dlatego też zachęcam wszystkich do obejrzenia filmu dokumentalnego „Śpiewająca Rewolucja”. W Estonii odzyskaliśmy niepodległość poprzez rewolucję śpiewu. To było bezkrwawe, wspólnotowe śpiewanie. Śpiewanie dla niepodległości.

Tradycyjnie dniami wolnymi od wydarzeń festiwalowych są czwartki. Ale w tym roku dodatkowo organizatorzy zmuszeni są przerwać festiwal na czas wizyty Prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Z tego powodu Zamek Królewski zostaje zamknięty od 4 do 6 lipca, a wydarzenia planowane na te dni nie odbędą się. Prosimy na bieżąco śledzić stronę www.ogrodymuzyczne.pl, na której będą umieszczane aktualne informacje. 

Tylko na Dziecięce Ogrody Muzyczne wstęp jest wolny. Bilety na koncerty: 15 zł, bilety na projekcje: 12 zł, karnety na koncerty: 60 zł, karnety na projekcje: 120 zł (normalny) i 60 zł (ulgowy).

Sprzedaż biletów i karnetów od 20 czerwca w kasie ogrodowej Zamku Królewskiego oraz na e-bilet.pl.

Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!