Przyznano Łotewskie Nagrody Architektoniczne 2022

|

W piątek, 7 października, podczas uroczystej ceremonii ogłoszono laureatów dorocznej „Łotewskiej Nagrody Architektonicznej”. Główna nagroda za 2022 rok została przyznana za budynek centrum pomocy społecznej „Pērle” (Perła) w Cēsis. 

W tegorocznej edycji konkursu spośród 49 zgłoszonych prac do konkurencji o nagrody awansowało 16 projektów zrealizowanych w różnych częściach Łotwy. Oceniało je międzynarodowe jury w składzie: Thomas Randall Page, Kaja Pae, Vytautas Bieksa, Henry Glogau, a także Andra Šmit jako przewodnicząca jury.

Nagroda główna została przyznana za budynek centrum pomocy społecznej Pērle w Cēsis. Obiekt powstał według projektu biura architektonicznego ĒTER (zespół: Dagnija Smilga, Kārlis Bērziņš, Niklāvs Paegle, Martins Starks). Pērle to element pilotażowego projektu deinstytucjonalizacji prowadzonego w gminie Cēsis, który ma pomóc osobom z niepełnosprawnościami w integracji społecznej.

Pomieszczenia w parterowym budynku na planie trójkąta mają liczne duże przeszklenia, które sprawiają, że wnętrza obiektu są słoneczne i dają poczucie przestronności. Tarasy, pergole i elementy ażurowe dodatkowo potęgują efekt przenikania się wnętrza z otoczeniem budynku. Konstrukcja obiektu jest drewniana, a budynek położony jest na lekko opadającym terenie. W budynku znajdują się pomieszczenia przeznaczone do prowadzenia warsztatów i zabiegów terapeutycznych, sala sensoryczna i sala wielofunkcyjna. Jury jednogłośnie stwierdziło, że budynek został stworzony z myślą o potrzebach jego użytkowników i taki efekt został osiągnięty.

Centrum pomocy społecznej „Pērle” w Cēsis. Zdj. Materiały prasowe Łotewskiego Związku Architektów.

Oprócz nagrody głównej, przyznano dwie nagrody finałowe za renowację infrastruktury. Tymi nagrodami zostały wyróżnione obiekty browaru „Manufaktūra” w Rydze (SAMPLING; Manten Devriendt, Liene Jākobsone) i budynek Arsenału Inżynieryjnego i Magazynu Prochu Twierdzy Dyneburskiej (SIA REM PRO i SIA Konvents).

Wyróżnienia otrzymały także projekt renowacji hali targowej Agenskalns oraz zespół budynków ośrodka wypoczynkowego Ziedlejas.

Łotewskie Nagrody Architektoniczne to doroczny ogólnokrajowy konkurs architektoniczny, który ma za zadanie wyróżnienie i popularyzowanie najlepszych osiągnięć architektury łotewskiej. Ponadto do misji konkursu należy rozwój architektury i jej popularyzacja w społeczeństwie. Organizatorem konkursu jest Łotewski Związek Architektów, który w organizacji wydarzenia wspiera Ministerstwo Kultury Republiki Łotewskiej. Nagroda w tym roku została przyznana po raz 27.

Avatar photo

Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!