Wystawa Valdis Bušs – Krajobrazy

|

Jego Ekscelencja Edgars Bondars Ambasador Republiki Łotewskiej, Martin Kaczmarski Konsul Honorowy Republiki Łotewskiej oraz Jego Magnificencja Piotr Kielan Rektor ASP zapraszają na wernisaż wystawy Valdissa Bussa.

Valdis Bušs urodził się w 1924 roku na Łotwie. Po ukończeniu gimnazjum został powołany do armii i brał udział w II Wojnie Światowej. Po zakończeniu wojny w 1945 roku rozpoczął naukę w Łotewskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1949 roku, narzeczona artysty Anna zostaje zesłana na Syberię. Nie biorąc pod uwagę, że rozpoczął pracę dyplomową, Valdis Bušs idzie na urlop naukowy i wyjeżdża na Syberię do narzeczonej. W 1951 roku Valdis i Anna wracają na Łotwę, lecz skończyć pracy dyplomowej Valdisowi nie pozwolono. Przyczyna – ślub z represjonowaną. Zabroniono mu również zamieszkać w stolicy Łotwy, Rydze. W taki sposób Valdis Bušs został mieszkańcem miasta Jurmała.

W latach 90., gdy Łotwa odzyskała niepodległość, Valdis Bušs był jednym z pierwszych malarzy, spośród tych, którzy mieli możliwość organizowania własnej wystawy poza granicami kraju – w Norwegii, Danii, Niemczech oraz innych państwach.

Przez całe życie aktywnie i twórczo pracował. Dzięki pracy twórczej przez całe życie, która wywarła znaczny wpływ na kulturę, w 2014 roku otrzymał nagrodę miasta Jurmała, i to był jeden ze sposobów uznania twórczości artysty.

W opinii historyków sztuki, V. Bušs rzadko wykorzystuje konkretny wątek, jego pejzaże są pozbawione dokładnych form, najważniejsze są: nastrój i emocja tego momentu. Podstawowe elementy natury – słońce, ziemia, woda, niebo, drzewo są odzwierciedlane w obrazach pełnych kolorów i światła, które są charakterystyczne dla tego artysty.

Wiosną 2014 Valdis Bušs przyznał się: “Znalazłem nowy sposób wyrażenia, maluję bardziej ogólnie, przenośnie. Chcę odtworzyć słońce, światło, zrozumieć ich istotę filozoficzną”.

Najważniejszym środkiem-zasobem jego sztuki jest kolor, któremu podlega kompozycja oraz obraz.

28 marca 2019 – 5 kwietnia 2019

Godzina 10:00

Wernisaż: 28.03.2019 17:00

Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu (Plac Polski)
ul. Plac Polski 3/4
50-156 Wrocław

Wstęp bezpłatny – 0 PLN


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!