Archipelag Pamięci. Powojenna rzeczywistość wysp Wolin, Uznam i Karsibór

|

7 listopada w LO im. Mieszka I w Świnoujściu oraz Bibliotece Miejskiej w Międzyzdrojach zaprezentowano wyniki projektu Archipelag Pamięci. Projekt ma przybliżać życie na wyspach Wolin, Uznam i Karsibór zaraz po zakończeniu II wojny światowej.

Archipelag Pamięci to historyczna gra przygodowa i platforma internetowa przedstawiające historię powstawania nowej, powojennej rzeczywistości wsyp Wolin, Uznam i Karsibór. To historia spotkania polskich osadników z niemieckimi mieszkańcami oraz walki o „normalność” na polskim „Dzikim Zachodzie”. Gra planszowa i platforma internetowa są nowoczesnymi narzędziami edukacyjnymi, pozwalającymi na wzbogacenie edukacji historycznej i obywatelskiej o komponent regionalny.

Realizatorzy projektu podkreślają, że nie jest on kierowany tylko do uczniów. Za cel postawiliśmy sobie przedstawienie społecznej historii regionu polskich wysp w pierwszych latach po II wojnie światowej, w taki sposób, by zainteresować szerokie grono odbiorców, zarówno mieszkańców regionu, jak i wszystkich Polaków pasjonujących się historią swojego kraju – mówi dr Piotr Oleksy z Fundacji Centrum Inicjatyw Regionalnych i Międzynarodowych.

Platforma prezentuje historie zebrane w trakcie rozmów z mieszkańcami wysp pamiętającymi ten niezwykły moment dziejowy, jakim było zasiedlanie archipelagu po II wojnie światowej. Rozmowy zostały przeprowadzone w lipcu 2016 roku. Oddając głos bezpośrednim świadkom opisywanych historii, chcieliśmy pokazać procesy i zjawiska, które ich zdaniem najlepiej pokazują ówczesną rzeczywistość – podkreśla Mateusz Sikora, prezes Fundacji Centrum Inicjatyw Regionalnych i Międzynarodowych.

Archipelag Pamięci to zbiór historii, które można poznawać dzięki grze lub dzięki lekturze internetowej platformy. Każda z opowieści jest odrębną wyspą, dlatego można je poznawać w dowolnej kolejności, jednak dopiero zebrane razem tworzą całość – archipelag, czyli odrębny świat mający swą niepowtarzalną specyfikę. Tutejsze doświadczenie oswajania polskiego „Dzikiego Zachodu” nie jest unikalnym – taki proces odbywał się na terenach od Świnoujścia po Kotliną Kłodzką – jednak zarówno wyspiarskość, jak i fakt oddalenia od państwowego centrum, zadecydowały o niepowtarzalnej specyfice archipelagu.

Autorzy projektu zaznaczają, że celem Archipelagu Pamięci nie było ukazanie pełnej historii regionu w latach powojennych. Mamy nadzieję, że dzięki platformie internetowej uda nam się oddać ducha tej epoki, zaś gra planszowa zachęci młodych ludzi do poznawania tych niezwykłych historii – piszą na swojej stronie. Region wysp Karsibór, Uznam i Wolin – czyli nasz archipelag – kryje w sobie wiele tajemnic, które czekają na odkrycie.

Projekt został zrealizowany przez Fundację Centrum Inicjatyw Regionalnych i Międzynarodowych dzięki dofinansowaniu Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Zapraszamy na stronę projektu Archipelag Pamięci: www.archipelag.edu.pl.

Avatar photo

Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!