„Jaskółki przekładu”: wyniki konkursu

|

W dniu 11 maja odbyło się wręczenie nagród w ramach pierwszej edycji ogłoszonego w marcu br. przez Instytut Polski w Wilnie konkursu „Jaskółki przekładu”. Spotkanie odbyło się w siedzibie Instytutu, a część osób wzięła w nim udział on-line. Uczestnicy rywalizowali ze sobą w dwóch kategoriach – tłumaczenie z języka polskiego na litewski i z litewskiego na polski. Samodzielnie dokonali wyboru tłumaczonych wierszy lub fragmentu prozy.

Przeczytaj także:  Rozpoczął się konkurs „Jaskółki przekładu”

W skład komisji oceniającej nadesłane prace wchodzili doświadczeni tłumacze i redaktorzy: Irena Aleksaitė, Paulina Ciucka, Rimvydas Strielkūnas oraz Joanna Tabor. Spośród dwunastu nadesłanych prac wybrali trzy najbardziej obiecujące tłumaczenia. Z przekładem na język litewski najlepiej poradziła sobie Jolanta Bylinska (autorka przekładu fragmentu powieści pt. „Sońka“ Ignacego Karpowicza). Laureatami kategorii obejmującej tłumaczenia z języka litewskiego na język polski zostali Michał Wieczorek (fragment powieści pt. „Stasys Šaltoka: vieneri metai“ autorstwa Gabiji Grušaitė) oraz Aleksander Śnieżko (wiersze Biruty Gaučienė i Virginiji Ruškienė).

Po wręczeniu nagród przez dyrektor Instytutu dr Małgorzatę Stefanowicz-Pecelę uczestnicy konkursu oraz członkowie komisji wysłuchali krótkich prelekcji – Irena Aleksaitė w kilku słowach przestrzegła przez pułapkami, jakie czyhają na nowych tłumaczy, a wspominając swoje pierwsze tłumaczenie pokazała, że jest to zawód wymagający nieustannej pracy i doskonalenia się. Agnieszka Rembiałkowska, znana tłumaczka prozy i poezji, opowiedziała o paradoksach zawodu tłumacza oraz decyzjach, niekiedy ciężkich, które tłumacze muszą stale podejmować w swojej pracy.

Organizatorzy konkursu: Instytut Polski w Wilnie, Litewski Związek Tłumaczy Literackich, Katedra Językoznawstwa Ogólnego, Migowego i Bałtystyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!