Spotkanie z Tommim Kinnunenem, autorem książki „Powiedziała, że nie żałuje”

|

W czwartek 2 lutego odbędzie się spotkanie z Tommim Kinnunenem, autorem niedawno wydanej powieści „Powiedziała, że nie żałuje” (Wydawnictwo Poznańskie).

Jest wiosna 1945 roku, świat zmienia się nieodwracalnie. Na granicy norwesko-fińskiej pięć kobiet wyrusza z obozu jenieckiego w kierunku Finlandii. Wędrując przez zniszczone tereny Laponii, widzą brutalne skutki wojny, która odcisnęła piętno na miejscowych krajobrazach i ludności. Zmieniła też bohaterki. Kilka lat wcześniej każda z nich znalazła się na życiowym zakręcie. Połączyły je przypadkowość losu i wspólne doświadczenie, które uznano za zdradę. Poczucie wstydu miesza się ze świadomością, że wędrówka wiedzie nie tylko w rejony, gdzie każdy źle postawiony krok będzie kosztował życie, ale i w głąb siebie.

To opowieść o utracie domu, kraju i tożsamości. O tym, czy możliwe jest życie po klęsce, kiedy nie ma dokąd wracać i nie wiadomo, czy ci, których się kiedyś kochało, wciąż na nas czekają.

TOMMI KINNUNEN  (ur. 1973) – fiński pisarz i nauczyciel. Zadebiutował powieścią „Cztery drogi”, która została nominowana do nagrody Finlandia, najbardziej prestiżowego literackiego wyróżnienia w kraju, w dziedzinie fikcji oraz jako najlepszy debiut roku. Jury Finnish Grand Journalism Prize określiło ją mianem najlepszej powieści w 2014 roku, a prawa do jej tłumaczenia sprzedały się do 21 krajów. „Powiedziała, że nie żałuje” to czwarta powieść Kinnunena. Wydana w 2020 roku powtórzyła sukces poprzednich jego książek: spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem czytelników, szybko zyskała status bestsellera i otrzymała liczne nominacje do nagród literackich. W Polsce ukazała się w Wydawnictwie Poznańskim (Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich) w tłumaczeniu Sebastiana Musielaka. Na co dzień autor mieszka w Turku, gdzie pracuje jako nauczyciel literatury i języka fińskiego.

„Powiedziała, że nie żałuje” Tommi Kinnunen, tłum. Sebastian Musielak, Wydawnictwo Poznańskie 2023.

Spotkanie odbędzie się 2 lutego 2023 r. o godzinie 18:00 w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. Spotkanie biletowane – 5 zł. Spotkanie transmitowane także na Facebooku CK ZAMEK i Zamek Czyta.

Avatar photo

Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!