X Festiwal Kultur Europy – ESTONIA. Edycja w Kaliszu

|

Zapraszamy na kolejną, dziesiątą już, edycję Festiwalu Kultur Europy, organizowanego przez poznańską Fundację Dom Bretanii oraz Ambasadę Estonii w Warszawie. W tym roku będą mieli Państwo okazję spotkania z bogatą kulturą Estonii. Proponujemy wykład popularno-naukowy, trzy prezentacje filmowe i koncert o zabarwieniu folkowym, jednej z najpopularniejszych estońskich grup NAISED KÖÖGIS. Wstęp na wydarzenia w ramach Festiwalu jest bezpłatny!

WYKŁAD – 17.10. godz. 17.00 sala studio

Kazimierz Popławski – „Estonia – mały wielki kraj” 

Choć historycznie wiele nas łączy i choć Estonia zachwyca nas osiągnięciami i odwagą w cyfryzacji państwa, to nadal niewiele wiemy o naszych północnych sąsiadach znad Bałtyku. Jaka jest sytuacja polityczna i międzynarodowa Estonii? Jak Estończycy spędzają wolny czas? Czy jest coś, czego nie można załatwić elektronicznie w Estonii? Ile wysp ma Estonia? Kim są Setu?

Kazimierz Popławski – redaktor naczelny Przeglądu Bałtyckiego, twórca i redaktor portalu estońskiego Eesti.pl. 

Prezentacje filmowe

17.10. godz. 19.00 – film „Matka”

„Matka” (Ema), reż. Kadri Kõusaar, Estonia, 2016, 89’

Lauri – nauczyciel w liceum w małej estońskiej miejscowości zostaje postrzelony w niejasnych okolicznościach i zapada w śpiączkę. Wiadomo, że wcześniej pobrał z banku 60 tysięcy Euro.

Opiekuje się nim matka, która obserwuje korowód ludzi, którzy przychodzą do jej nieprzytomnego syna. Nikt nie wie, co się stało, a przecież wszyscy tu wszystko wiedzą…

Kryminalne estońskie puzzle, które podbiły serca publiczności na wielu festiwalach filmowych.

 

18.10. godz. 16.20 – film „Szermierz”

„Szermierz” (Miekkailija), reż. Klaus Härö, 2015, 93’

Jest rok 1953. Endel Neils zatrudnia się jako nauczyciel w małej miejscowości w Estonii i zakłada przy szkole  klub szermierki, która staje się dla dzieci ucieczką od szarej rzeczywistości.

Klub i jego opiekun stają się celem inwigilacji. Dzieci jednak zaczynają odnosić sukcesy sportowe i dostają się na zawody w Leningradzie, z którego uciekł ich nauczyciel.

Film oparty na autentycznej historii. W 2016 nominowany do Złotego Globu w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

 

19.10. godz. 15.30 – film „Na skrzyżowaniu wichrów”

„Na skrzyżowaniu wichrów” (Risttuules),  reż. Martti Helde, Estonia, 2014, 90’  

Film opowiada autentyczną historię Erny Tamm, rdzennej Estonki wywiezionej na Syberię z wieloma tysiącami rodaków na rozkaz Stalina w 1941 roku.

W scenariuszu wykorzystano autentyczne listy i pamiętniki Erny. Film jest czarno-białą sekwencją „żywych obrazów” będących rekonstrukcją fotografii, kamera płynnie „objeżdża” znieruchomiałe sceny,

przybliżając ich szczegóły i emocje bohaterów. Ten artystycznie wysmakowany film był wielokrotnie nagradzany m.in. przez publiczność na festiwalach w Chinach, Szwecji, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Grecji i Polsce.

20.10. godz. 19.00 koncert „Naised Köögis”

„Naised Köögis” (Kobiety w kuchni) to najpopularniejsza w Estonii grupa folkowa.

Zespół tworzą:
Katrin Laidre – śpiew, kannel, harmonia, gitara basowa
Kristiina Ehin – śpiew, harmonia
Sofia Joons – śpiew, skrzypce, gitara, instrumenty perkusyjne
Kairi Leivo – śpiew, gitara basowa

„Naised Köögis” to cztery artystki pochodzące z miasteczka Viljandi, nazywanego stolicą folku estońskiego, które z codziennych rozmów o wszystkim odbywanych w kuchni, stworzyły folkowe piosenki. Wykonują je, akompaniując sobie na tradycyjnych estońskich instrumentach. Artystki nierzadko parafrazują tradycyjne melodie ludowe, w tym taneczne, wykonując je w nowoczesnych aranżacjach. Zespól Naised köögis jest pięknym przykładem rozśpiewania Estończyków, którzy są dumni ze swojego ugrofińskiego języka i bogactwa tradycyjnych melodii. Ich zbiór muzyki tradycyjnej i folkowej należy do największych na świecie.

Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!