Wystawa „Ukryte oblicze. Gaon z Wilna”

|

Ukryte oblicze. Gaon z Wilna to nowa wystawa czasowa w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma, poświęcona jednemu z najwybitniejszych żydowskich uczonych, zwanemu Gaonem, czyli Geniuszem. Ekspozycja będzie okazją do przybliżenia szerszej publiczności duchowości judaizmu oraz historii, obecności i wpływu mniejszości żydowskiej na kulturę Rzeczypospolitej. Otwarcie wystawy dla publiczności już 22 października 2021 roku na ul. Tłomackie 3/5 w Warszawie.

Przez całe życie cieszył się wielkim autorytetem, chociaż nigdy nie pełnił żadnych oficjalnych urzędów. Elijahu ben Szlomo Zalman (1720–1797), znany powszechnie jako Gaon z Wilna, już za życia otaczany był czcią i uznaniem. Kojarzony jest przede wszystkim jako przeciwnik chasydów, ale warto wiedzieć, że to pod wpływem Gaona rozwinęło się nowoczesne szkolnictwo religijne.

Przeczytaj także:  Jurgita Verbickienė: Wileński Gaon jest dla nas postacią tajemniczą
Litografia przedstawiająca Gaona z Wilna, wyd. M. Dancigerkron, Warszawa 1885 r. Ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Na wystawie prezentowane są między innymi starodruki ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego, na co dzień przechowywane w magazynie bibliotecznym. To wyjątkowa okazja, by obejrzeć rzadko prezentowane zabytki wysokiej klasy.

Przygotowana przez ŻIH wystawa Ukryte oblicze. Gaon z Wilna dzięki prezentowanym starodrukom, rycinom i dziełom sztuki będzie okazją do poznania fascynującego świata litewskich żydów, chasydyzmu i mistycyzmu. Ekspozycji towarzyszy też bogaty program wydarzeń towarzyszących skierowany do różnorodnych grup odbiorców. Zapraszamy między innymi na spotkania online o kabale, legendach o Gaonie, czy żydowskim Wilnie, a także bezpłatne oprowadzania po wystawie w wybrane wtorki i niedziele. Po raz pierwszy zaprosimy także do niedostępnych dla zwiedzających przestrzeni, pracowni digitalizacji, konserwacji i Biblioteki, gdzie będzie można zapoznać się z kulisami pracy muzealników i muzealniczek.

Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających do 27 lutego 2022.

Wystawa: Ukryte oblicze. Gaon z Wilna

Termin: 22.10.2021-27.02.2022

Kuratorzy: Marta Kapełuś we współpracy z zespołem naukowym

Zespół    naukowy:    dr    Magdalena   Bendowska,    dr    hab. Jan Doktór, dr hab. Anna Michałowska-Mycielska, dr Larisa Lempertienė, prof. Jurgita Verbickienė

Teksty na wystawie: dr Magdalena Bendowska, dr hab. Jan Doktór, dr. hab Anna Michałowska-Mycielska, dyr. Monika Krawczyk

Koordynacja projektu: Marta Kapełuś, Franciszek Bojańczyk, Michał Krasicki

Redakcja: Przemysław Batorski, Marta Wojas Tłumaczenie: Zofia Sochańska

Opracowanie graficzne: Bartosz Tymosiewicz Projekt aranżacji: Aneta Faner

Opieka konserwatorska: Violetta Bachur

Patronat honorowy: Ambasady Republiki Litewskiej w Rzeczpospolitej Polskiej

Partnerzy: Biblioteka Narodowa w Warszawie, Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa, Społeczność Żydowska na Litwie, Państwowe Muzeum Żydowskie im. Gaona w Wilnie, Litewski Instytut Kultury

Patronat medialny: TVP Historia, TVP Kultura, Histmag.org, Niezła Sztuka

Przegląd Bałtycki powstał w styczniu 2015 r. Serwis dostarcza informacji nt. państw regionu Morza Bałtyckiego.


NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymaj bezpłatną 30-dniową prenumeratę Przeglądu Bałtyckiego!